Přejít k hlavnímu obsahu
projížďka po Holandsku - Cestovinky.cz

Projeli jsme Holandsko na kole. Pojedeme zas, to si pište!

Když se naučíte, že v holandštině se hora řekne „berg“, je vám to k ničemu. V celé zemi žádnou nemají a nejvyšší bod převyšuje hladinu moře jen o 322 m. Proto je jízda na kole po Nizozemí absolutní paráda. Vydáváme se tam pravidelně s dalšími nadšenci a cestu na kole prokládáme projížďkami na lodi.

Lehké převody tu příliš nevyužíváme, v Holandsku to na kole hodně sviští. Jelikož si ale chceme co nejvíc užít a rozhlédnout se po krajině, tak to ani s tou rychlostí nepřeháníme. Pohoda za každou cenu, to by se dalo použít jako naše motto. A jak to vlastně na naší cestě obvykle vypadá?

Po příjezdu do Holandska se dostáváme do Alphenu, odkud plujeme do Goudy. Ano, shoda jmen s oblíbeným sýrem není náhodná a bez ochutnávky to tu rozhodně nejde. V okolí vždycky najdeme spoustu cest pro parádní vyjížďky, stejně jako na konce další etapy v Utrechtu.

Ne, v tomhle nám ve škole vážně nelhali - v Holandsku jsou vážně větrné mlýny.
Zdroj: Extremtour.czvětrný mlýn v Holandsku

Jedeme za krásnými katedrálami a za Janem Amosem

Město Utrecht nemůžeme jen tak projet a taky to nikdy neděláme. Vždyť tu dlouho pobývali Germáni i Římané, ve středověku šlo o nejvýznamnější místo celé země a dodnes je to církevní centrum Holandska. Památek tu mají nepočítaně, je škoda minout například katedrálu sv. Martina z 13. století nebo Národní muzeum hudebních nástrojů, kde vás překvapí, ž čeho všeho se mohou linout libé zvuky.

Utrechtem poté doslova proplouváme. Následně podle chuti buď zůstáváme na palubě, nebo naskočíme do sedel, sešlápneme pedály a projíždíme podél řeky Vecht lemované letními sídly kupců z Amsterdamu.

Originální architektura je jeden z aspektů, který dělá Holandsko tak nádherným.

Pak se po stopách Komenského vydáváme do Naardenu, nebo rovnou přes Vnitřní moře zamířit na poloostrov Marken s malebnými domečky. Mimochodem, Vnitřní moře vzniklo tak, že ve třicátých letech vybudovali stavitelé ohromnou 32 km dlouhou hráz a z moře udělali jezero (a ne jen tak ledajaké, jde o největší jezero v západní Evropě).

V Edamu se atmosféra dá přímo krájet. Nožem na sýry

Přes Volendam pokračujeme na sýrové trhy do Edamu. Na českých obalech sice najdeme napsáno „eidam“, ale to je jen malá česká jazyková anomálie. Ono „i“ se začalo objevovat v tuzemských reklamách kolem roku 1932 a postupně vytlačilo správný tvar. Přímo na místě ale spíš než o gramatiku jde o vůni, chuť a hlavně o báječnou atmosféru sýrových trhů.

Zapomeňte na eidam třicítku z obchoďáku, na trhu má ochutnávka úplně jiné kouzlo.

Za Edamem přichází Holandsko jako z dokumentárního filmu – hojně se objevují pověstné větrné mlýny a blíží se hlavní město Amsterdam. I tady mají neuvěřitelnou atmosféru – město vypadá naprosto kouzelně díky dubovým pilotům, na nichž stojí, a nesčetnému množství kanálů.

Vždycky toho vidíme ještě mnohem víc, ale je škoda to jen popisovat, to se musí zažít. Pokud máte chuť strávit léto trochu aktivněji, můžete se k nám letos přidat.

Autor:

Markéta Lomská

O autorovi:

Máme rádi, když je cestování trochu akční. V tomto duchu jsme v roce 1992  založili rodinnou cestovku Extrem tour. Místo davového sledování průvodkyně s červeným deštníkem nad hlavou radši strávíme dovolenou na kolech, na in-line bruslích, ve vysokých horách nebo na lodi. Je to daleko větší zábava.

Další blog ke čtení:

Mont Saint Michel - Cestovinky.cz

Tajemná Bretaň: K menhirům a zámkům jezdíme na kole i na lodi

Tajemné rituály druidů, širé pláně s majestátními menhiry a dalšími památkami po keltských stavitelích, rozeklané pobřeží půvabné kanály zařezávající se do krajiny – tak vypadá Bretaň v romantických představách mnoha z nás.