Cestování > Země > > > Catedral del Sal v Zipaquirá: Sůl, LED show a Bůh
Solná katedrála Zipaquira - hlavní fotka
Zdroj: jikatu / Foter / CC BY-SA

Catedral del Sal v Zipaquirá: Sůl, LED show a Bůh

Římskokatolickou solnou katedrála v kolumbijském Zipaquirá najdeme 200 metrů pod zemí. Dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Kolumbie. Jedná se o brilantně vybroušený moderní kolumbijský architektonický šperk, do kterého se vejde naráz až 8 400 lidí + samozřejmě Boží přítomnost.

Město Zipaquirá dlouho znali hlavně fanoušci literatury magického realismu - do školy (a možná i za ni) tu totiž chodil spisovatel Gabriel García Márquez. Tento bod na mapě Kolumbie obývá asi 120 tisíc obyvatel a leží jen hodinu cesty autem (49 km) severně od metropole Bogoty. A proč o něm píšeme? V celostátní anketě si totiž roku 2007 zvolili lidé za největší div Kolumbie Catedral del Sal neboli zdejší solnou katedrálu ukrytou v zemi.

Kdo kvůli ní cestuje do Kolumbie, ten si pěkně zašplhá. I když je zavrtaná do země, má hora, která katedrálu ukrývá, nadmořskou výšku 2 652 m. Jen si to představte - katedrála v díře ve velehorách a ještě ze soli. To je tak bizarní, že to každý prostě musí vidět. Ale jak to celé vlastně přišlo na svět?

 Víte ale, že oficiálně největší „solná katedrála“ na světě stojí v Polsku ve městě Wieliczka blízko Krakova?

Celý příběh mocného přerodu solného dolu na chrám Páně začíná v 50. letech minulého století. Přesně v roce 1954, kdy se Catedral del Sal na kopci nad historickým středem města Zipaquirá otevřela veřejnosti. Po 36 letech se však z bezpečnostních důvodů na čas nad katedrálou zase uzavřela zem a začalo se s rekonstrukčními pracemi. To se stalo v roce 1990, kdy přestavbu v médiích nezastínila ani účast fotbalistů národního týmu na mistrovství světa v Itálii. Náboženství je totiž v zemi téma numero 1 a fotbal numero 2.

Co myslíte, dalo by se podobné dílko udělat i u nás v Ostravě?

Projektu se chopil 39letý sarchitekt Roswell Garavito Pearl a technickým inženýrem se stal Jorge Enrique Castelblanco Reyes. Po 5 letech si mohlo 127 horníků a 110 kameníků konečně setřít pot z unavených tváří (snad si ho myli i průběžně). Stát do projektu nasypal neuvěřitelných 285 milionů dolarů. Výhled budoucích turistických tržeb přeci jen rozhodl, že projekt solné katedrály neskončil kvůli ohromné finanční náročnosti někde u ledu (nebo u soli?).

Ale proč vůbec jako místo pro vznik netradičního Božího chrámu posloužily doly? K tomu se váže tradice, podle níž se horníci před každou "šichtou" pomodlili a poprosili o požehnání v malé kapličce v dole. Ta byla vybudována v 30. letech minulého století. Zbytek příběhu už zřejmě znáte.

Asi 30 minut cesty autem na východ od Zipaquirá leží město Nemocón, kde je druhý největší komplex solného bohatství v Kolumbii. Zdejší, turisticky též velmi atraktivní důl, je umístěn 80 metrů pod zemí. Zmiňujeme to proto, že architektonický design dolu v Nemocónu vytvořil také Roswell Garavito Pearl. 
Ve městě Zipaquirá stojí i konvenční typ katedrál!

Křížová cesta Krista v nitru tajemných důlních šachet

A kněz při bohoslužbě má taktéž roucho s blikajícími LED diodami...zřejmě!

Celý chrám tvoří tři hlavních části, které zřetelně symbolizují zrození, život a smrt Ježíše Krista. Cestou do solného Božího srdce se prochází kolem 14 malých kaplí a celá túra bývalou důlní šachtou je laděná v duchu křížové cesty Krista – Kompletní umělecká výzdoba cesty je vytesávaná přímo do nitra skály - žádné odjinud přivezené prefabrikáty tu nehledejte.

Unikátem a skoro až bizarní lahůdkou (dogmatik tohle jistě bude brát jako kacířství) je LED podsvícení na nejdůležitějších místech katedrály. Podmanivá hudba rezonující točitými tunely má na té bizarnosti také nemalý podíl.

Důlní šachty vypadají, jako by od nich horníci právě odešli - to tu stavitelé propracovaly do dokonalých detailů. Zdá se, že tu pouze přibylo pár krásných monumentálních křížů, soch a modlitebních lavic.

Boží chrám 21. století? 3D brýle, káva…

Cynik by řekl...a kde jste nechali disco kouli?
Zdroj: jikatu / Foter / CC BY-SA

Kdo se bude chtít více informovat o původu zdejších solných dolů (jejich vznik se datuje do období před 250 milionů let) a o tom, jak Garavito Pearl a Reyes vedli rekonstrukci katedrály, ten si nasadí 3D brýle a může se podívat v promítacím sále na dokument. Chipsy či pop corn ale neočekávejte.

Za to ale byste měli rozhodně zkusit poté ve městě polévku Ajiaco, která se vaří ze tří druhů brambor, přidává se do ní kukuřice, kuřecí maso, česnek, cibule a zelenina dle chuti a nálady!

V důlním komplexu naleznete také stánek s naprosto děsivě předraženými suvenýry (kdo fárá hluboko do dolů, neměl by mít hluboko do kapsy) a kavárnu – ono dát si lahodnou kávu cca 200 metrů pod zemí, to se nepoštěstí jen tak každý den, takže směle do toho!

Ježíš stejně chtěl vystavět církev na (symbolicky řečeno) skále, tak proč ne rovnou do skály, že?

Catedral del Sal je středem celého solného parku Parque de la Sal u města Zipaquirá (bylo založeno v červnu roku 1600). Park návštěvníkům nabízí mnoho dalších doplňkových aktivit jako například šplhání na největší umělé horolezecké stěně v zemi. Lidé si také mohou vyzkoušet autentickou práci horníka dobývajícího sůl z tvrdé skály. Velmi zajímavou atrakcí je i tzv. water mirror (vodní zrcadlo).

Místo

Kolumbie
5° 1' 9.2136" N, 74° 0' 34.2324" W

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.