Cestování > Země > > > Nejstarší palírna na světě? Prostějov nám už 498 let závidí Skot, Američan i Ir
Znamení domu U zeleného stromu
Zdroj: Milan Dvořák – Turistika.cz

Nejstarší palírna na světě? Prostějov nám už 498 let závidí Skot, Američan i Ir

A nejen oni a mnoha dalších, ale ducha domu U zeleného stromu si cení i svět nábožensky založený. Na produktech prostějovské palírny si ve Vatikánu totiž pochutnává napříkladi samotný papež František!

Kdo si myslel, že nejstarší palírnou na světě je irská palírna Bushmill's, tak ten může být velmi mile překvapen, že není. Prostějovská palírna U zeleného stromu je přesně o 90 let starší a od srpna roku 2001 je na seznamu památkově chráněných budov v ČR. U palírny Bushmill's se udává rok založení 1608, ale zato historie prostějovské palírny začíná přesně 4. července roku 1518.

Tehdy totiž Vilém II. z Pernštejna ustanovil právo 68 měšťanům na vaření piva a pálení kořalky. První majitel palírny Hajný Jež ze Seloutek to ale neměl vůbec ve své době jednoduché, protože začínal s minimem a na naše dnešní poměry by i zřejmě i rychle zkrachoval – kořalka se za jeho dob pálila ze zkaženého piva a vína!

Věděli jste, že Vilém II. z Pernštejna mimo to také zakládal výnosné rybníky, podporoval étak další řemesla a živnosti, snižoval robotní břemena a vedl lid k větší náboženské toleranci?

Za Ježova majitelství se však palírně ještě neříkalo U zeleného stromu. To s největší pravděpodobností do znamení přidal až další majitel domu po něm, a to Kryštof Řezníček, který palírnu po požáru v roce 1697 i přestavěl. Rekonstrukce neměla na proces výroby kořalky žádný vliv, ten se nijak výrazně neinovoval či neodlišil od svých konkurentů. To se povedlo až dvěma následujícím majitelům. Hned s prvním z nich přišla na trh i legendární Starorežná. 

Kolik lidí pracovalo v palírně v minulých století nevíme, ale dnes je to cca 100 zaměstnanců.
Zdroj: Milan Dvořák – Turistika.cz

Storch vymyslel a Vojáček zdokonalil

V roce 1735 se novým majitelem stal podnikavý lékárník Michal Storch, který „měl za ušima“.  Po 13 letech od převzetí palírny dokázal razantně zvětšit výrobní prostory a vybavil je v té době nejlepšími možnými destilačními kotli a začal experimentovat s výrobou. Zkažené pivo a víno nechal ladem a soustředil se na obilný šrot a slad. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Storch se v tom nenechal odradit ani zákonem a úřady, které v té době zakazovaly nakupovat obilí za účelem pálení, a to protože lidem jeho režná nesmírně chutnala.

Ženy pozor…povzbuzuje prý silně mužské vášně!
Zdroj: www.gsd.cz

Víte, že Prostějovská režná vzniká příměsím až 11 bylin a semen? Její výroba trvá 3 roky a kompletní receptura je držena v tajemství.

K dalším významným majitelům v historii domu U zeleného stromu patřil Jakub Vojáček, který zakoupil palírnu v polovině 19. století – to už se o Prostějovu mluvilo jako o papírnické velmoci Moravy (v té době se v palírně začala vyrábět i slavná Stará myslivecká).

Vojáček zdokonalil a dále modernizoval destilační přístroje palírny. Za 9 let po převzetí palírny se podílel i na založení proslulého prostějovského cukrovaru. Za Jakuba Vojáčka a jeho syna Oskara dosáhla palírna vrcholu ve výrobě lihovin. Za den se zpracovalo klidně i 1800 litrů lihu!

Víte, že základ Staré myslivecké tvoří vinný destilát z francouzské oblasti Cognac a exotické koření?
Zdroj: www.gsd.cz

Dům U zeleného stromu v minulým století a dnes?

A jaký byl další osud palírny? V roce 1920 ji koupilo město Prostějov a po druhé světové válce byla znárodněna a podnik začal vyrábět lihoviny (předně slavnou československou Hanáckou vodkou) pod jménem Starorežná Prostějov. V polovině 20. století se také palírny podařilo poprvé prorazit na trh na západní Evropě, a to likéry L. V. Griotte a Nuncius. Dnes se vyváží do více než 20 zemí světa. Od roku 2011 se Starorežná Prostějov spojila s ústeckou likérkou Granette a dále se pokračuje v tradici, i když od roku 1959 se vše vyrábí o kus dále – v bývalém prostějovském pivovaru.

Pohled z dvoru dnes už jen činžovního domu U zeleného stromu, kde se ještě před půl stoletím pálilo.
Zdroj: http://www.geospy.org/object/GSKOW
 

Místo

Prostějov
Česká republika
49° 28' 27.2172" N, 17° 6' 12.5892" E

Aktivita: Poznání

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.