Cestování > Země > Evropa > Norsko

Norsko

Hlavní město: Oslo. Počet obyvatel: 5,136 mil. (údaj z roku 2013). Rozloha: 385 178 km² (hustota zalidnění je tedy 13 lidí na km², méně má v Evropě jen Island a Rusko). Úřední jazyk: Norština. Měna: Norská koruna. Sousední státy: Hranici na pevnině sdílí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Po občanech České republiky nesmí být v současné době při vstupu do Norska požadováno vízum nebo pracovní povolení, stačí se pouze zaregistrovat. Bližší informace o registraci najdete na stránkách ministerstva zahraničí.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Norsku - Fritzners gate 14, 0244 Oslo. Dále se lze obrátit na honorární konzuláty v Trondheimu, Sjoveganu nebo v Bergenu.

Při cestě do Norska si dejte pozor na to, co vezete. Není možné překročit hranice s nápoji s podílem alkoholu vyšším než 60% nebo s více než jedním kilogramem čokolády a jiných cukrovinek.

V zemi se český nebo slovenský turista s velkými potížemi nesetká. Drtivá většina obyvatel Norska se domluví anglicka a téměř v každém obchodě je možné zaplatit kartou. Také tolerance k alkoholu za volantem je o něco vyšší, v krvi lze mít až 0,2 promile. Prodej alkoholu je ale dosti omezen, tak jako kouření. Možnost zapálit si na veřejnosti je zákony velmi okleštěná.

Oslo nemá nic společného s oslem

Název hlavního města Norska, které obývá něco přes 600 tisíc obyvatel, je odvozen od farmy, okolo níž sídlo vznikalo. Původně jde asi o vikingský výraz pro cosi jako louku na úpatí hory. Město se stalo jedním z hlavním magnetů pro turisty mířící do Norska. Jednak jako základní tábor pro cesty do odlehlých koutů drsné země, ale také pro vlastní zajímavosti. Ty ocení například sportovci. legendární Holmenkollen s proslulými skokanskými můstky a běžeckými tratěmi se totiž nachází právě zde.

K dalším zajímavostem Osla patří například muzeum Edvarda Muncha, autora jednoho z nejdražších obrazů světa, díla Křik. Zajímavě vypadá také netradičně architektonicky pojatá budova opery, která je jakoby zapuštěná do moře.

Ledové království na severu

O velký příliv turistů do země se starají také ledem pokryté pláně na severu Norska, na nichž turisté testují svou odolnost a kochají se čistou a téměř nezkaženou přírodou, v níž si mohou odpočinout od všech výdobytků moderní civilizace.

Z toho samého důvodu se jezdí také na Špicberky, ostrovy s překvapivě velkou komunitou thajských přistěhovalců a ruských těžařů. Ostrovy využívali také polární badatelé jako zastávku při cestách na Severní pól.

Chtěli byste se o Norsku dozvědět ještě o něco víc? Neváhejte a podívejte se do článků, jejichž výpis najdete níže!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Podíváme se na nejsevernější část Norského království. A ne, na Nordkappu tedy rozhodně neskončíme. Půjdeme ještě dál. Co byste řekli na malou expedici na Špicberky, souostroví v Severním ledovém oceánu? Připravte se, vyrážíme!

celý článek

Že na draky, skřítky a jiné bájné bytosti nevěříte? Tenhle trolí jazyk ale skutečně existuje. Říká se tak specificky tvarovanému skalnímu výčnělku na jihozápadě Norska. My jsme se na něj s velkým očekáváním vypravili. Nezklamal nás!

celý článek

Na západním pobřeží jižního Norska se nachází největší evropský ledovec. Představte si šedesátikilometrové údolí plné tajuplně modrého ledu a až 12 metrů sněhové vrstvy. Samotný led má v nejsilnějším místě i 6000 metrů!

celý článek
Jostedalsbreen je největším ledovcem Evropy. Lidé se k němu či k neméně slavnému Briksdalsbreenu často vydávají z jiného zajímavého místa Norska - z Vassendenu. Výhodná poloha z Vassendenu dělá vyhledávané centrum vodních sportů - na přilehlém jezeře si mohou zkusit klidnější vodu, ale mají možnost se vyřádit i na raftu.
celý článek

Přírodní úkaz v norských fjordech láká statisíce turistů, kteří sledují z několikaset metrové výšky na vodní koryto, aniž by je chránil jakýkoli plot. Geologové prorokují jeho pád do hlubin, zatím si však můžete užít dechberoucí výhled.

celý článek
Ruští turisté si v Karlových Varech dlouho pletli sochu T. G. Masaryka s Leninem. V Norsku mají pravého Vladimira Iljiče. A to na ostrovech, kde sobi několikanásobně převyšují počet lidí, norské uhlí těží Rusové a mroži jsou chránění.
celý článek
  •  

Kvízy

Z kterého století pochází první zmínka o Špicberkách?
Zobrazit odpověď
12. století
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.