Přejít k hlavnímu obsahu

Korejská vláda protlačila Čedžu mezi sedm přírodních divů světa

Když se v roce 2011 mezi „Nových 7 přírodních divů světa“ dostal korejský ostrov Čedžu, leckoho to překvapilo. Ve světě totiž nijak moc známý tehdy nebyl. Korejské úřady tehdy v hlasování ostrovu trochu „pomohly“.

Úspěch jihokorejského ostrova má na svědomí disciplinovanost Korejců hlasujících v anketě. Na četné žádosti představitelů korejské vlády a provinčních činovníků Čedžu totiž hromadně hlasovali pro to, aby se ostrov dostal do elitní společnosti. Úřady zaplatily tučné účty za telefony úředníků hlasujících v pracovní době a Korea docílila toho, že má zástupce mezi nejkrásnějšími přírodními lokalitami světa, byť poněkud diskutabilním způsobem.

Pověstmi opředenému 20 m vysokému výběžku na pobřeží se říká Oedolgae – osamělá skála.
Zdroj:
bigstock.com

Ať už hlasování dopadlo jakkoli, nemůžeme popřít nádheru Čedžu. Jinak by se nedostal na seznam přírodního dědictví UNESCO, že? Jde o 75 km dlouhý ostrov vzniklý sopečnou činností. Najdeme v něm například jeskyně, do nichž se turisté vydávají rádi na lodičkách.

Nejkrásnější snímky ostrova vznikají patrně na místech, kde pórovitý sopečný povrch zarostl mechem a vytváří úžasně fotogenické scenérie (jednu takovou můžete vidět na titulní fotografii článku).

Na vulkanický původ ostrova odkazují i reliéfy ztuhlé lávy na svazích kopců a koneckonců i nejvyšší hora ostrova i celé Jižní Koreje, sopka Halla – san (1950 m n. m.). Bát se nemusíte, erupce na ní lidé nepozorovali už více než osm století.

O tom, že mezi novými sedmi přírodními divy světa Čedžu klidně může být, není sporu. Jinak by se nedostal na seznam UNESCO. Stejně jako u desítek dalších nominovaných i nenominovaných nádherných koutů světa se asi shodneme, že jde o fantastickou přírodní lokalitu. Vybírat mezi nimi je značně subjektivní.

 
 

Místo

33° 21' 42.5052", 126° 31' 45.0012"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Jan Švestka

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Korejská vláda protlačila Čedžu mezi sedm přírodních divů světa