Cestování > Země > > > Lužická jezera: Ideální pro sport i kontakty s černou magií

Lužická jezera: Ideální pro sport i kontakty s černou magií

Následující řádky potěší zejména příznivce inline bruslení, jízdy na kole, sladkého nicnedělání, projížděk na loďkách, kitingu… a možná i další. Chystáme se vás totiž vylákat do Horní Lužice, do oblasti ve spolkové zemi Sasko, která s Českou republikou sousedí na jejím úplném severu.

Jako stvořená pro výše zmíněné aktivity jsou totiž Lužická jezera, která zde vznikla zatopením starých lomů. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší. A kam se za nimi vydat? Rovnou (za nosem) na sever.

Ať už pojedete odkudkoli z České republiky, vždycky pojedete na sever. Možná na severovýchod, možná na severozápad. První a skoro nejbližší z Lužických jezer leží asi 30 kilometrů od Budyšína, u něhož mimochodem začíná právě zmíněná oblast Horní Lužice.

Nedaleko odsud, směrem k Drážďanům najdete zámek Moritzburg.

 Bärwalder See

První jezero, o na které se podíváme, se jmenuje Bärwalder See. Na jednom jeho konci se nachází městečko Uhyst, na druhém Boxberg, který poznáte spíše podle zdejší továrny. Ta je však tím jediným, co nepůsobí úplně nejpozitivněji. U samotného jezera je možnost ubytovat se v kempu, na dvou stranách jezera jsou krásné písčité pláže a na jedné se hojně scházejí vyznavači kitingu a kiteboardingu, kanoisti i všichni, kteří si zde chtějí na malém parkovišti užít pár dní ve svém obytném autě či v přívěsu.

Na břehu jezera, které je blíže Boxbergu, je možnost občerstvení a často se zde konají festivaly, koncerty či jiné veřejné akce. O zábavu tady vážně není nouze. Klasickou německou klobásou se můžete občerstvit i na břehu blízko Uhystu.

Kolem Bärwalder See vede cesta s hladkým asfaltem, trasa měří dohromady 22 kilometrů a je ideální jak na kolo, tak na inline brusle. Bruslaři se sem sjíždějí z českých příhraničních měst zcela běžně, a to většinou na jeden den. Ti ze vzdálenějších koutů volí delší pobyt.

Scheibe See

O něco dál, kousek od města Hoyerswerda, se rozprostírá jezero Scheibe See, které cyklistům a milovníkům bruslení nabízí sice jen 13 kilometrů trati, ale ta je na druhou stranu pestřejší, mírně zvlněná.

Pokud by vám 13 kilometrů bylo málo, můžete spojit trasu kolem Scheibe See s trasou kolem blízkého Dreiweiberner See, přejezd mezi jezery však není příliš pohodlný (kus tvoří zámková dlažba), proto by se sem měli pouštět zkušenější bruslaři, případně hodně opatrní začátečníci.

 

Někdy, zvlášť ve všední dny, se poštěstí a máte celou dráhu pro sebe.“
Zdroj: archiv autorky

Senftenberger See

Senftenberger See je největší uměle vytvořené jezero v Evropě a nabízí 18 kilometrů trati pro kola a inline brusle. Trať je však různá – někde je dokonale hladká, jindy je hrubší a na kousku je i zámková dlažba. U Senftenbergu navíc vřele doporučujeme sledovat značení cyklostezky, abyste se nezatoulali do města. Cestou na vás čeká několik možností zastávky a občerstvení.

O Německu čtěte také zde: Co jste nevěděli o snovém zámku Neuschwanstein? Jde o moderní stavbu, kterou vytvořil šílenec.

Na ostrůvek ne!
Na jezeře si jistě všimnete ostrůvku. Nepředpokládáme, že by vás to napadlo, ale kdyby přece jenom – na ostrůvek se nesmí, neboť jde o přírodní rezervaci. Jinak se u tohoto jezera můžete samozřejmě osvěžit, třeba na některé z místních písečných pláží.

Místa opředená magií

Máte rádi kouzla a čáry? Pak zavítejte mezi sportováním na statek v Čorném Chołmci, při jehož stavbě se nechali tvůrci unést pověstí o čarodějově učni Krabatovi. Pověst můžete znát i díky filmu Krabat z roku 2008 nebo proslulému animovanému snímku Karla Zemana z roku 1977, jinak je ale mnohem starší a pochází z pera spisovatele Ottfrieda Preusslera. Krabat, učedník, který se na neobyčejný statek dostal náhodou, zjistil, že ostatních jedenáct chlapců, učňů, slíbil jejich Mistr postupně vždy na Nový rok obětovat Satanovi. Krabat se rozhodne pomstít dva své kamarády a vydává se tak do souboje se samotným Mistrem. Černá magie a její síly na sebe nenechávají dlouho čekat a jejich následky jsou vskutku fatální…

Místo

Německo
51° 22' 30.1836" N, 14° 32' 52.476" E

Aktivita: Sport

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.