Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Nejlepší místa pro šnorchlování a potápění v Evropě: Tady objevíte podvodní jeskyně i starobylé vraky

Potápění a šnorchlování patří mezi oblíbené způsoby, jak si zpestřit dovolenou u moře. Pokud vyrážíte do některé z evropských destinací, máme pro vás pár tipů na ta nejlepší místa!

Itálie

Mekkou potápěčů a milovníků podmořského dobrodružství je nepochybně sicilský sopečný ostrov Ustica, ke kterému můžete snadno docestovat z přístavu Palermo. Začínající i zkušení potápěči tady nejčastěji míří do jeskyní Grotta Azzurra, Grotta Verde a Grotta delle Barche. Zajímavé jsou ale také lokality Scoglio del Medico a Grotta dei Gamberi.

Další zastávku si udělejte v původní rybářské vesničce Isola Rossa, v severozápadní části Sardinie, jejíž vody nabízí jedinečnou možnost vidět mořské kopretiny, červené korály a nejrůznější druhy pestrobarevných ryb, které se ukrývají v jeskyních či mořských prohlubních.

Za zmínku stojí i ostrov Elba, která ukrývá více než tři desítky oblíbených potápěčských lokalit, do kterých můžete vrazit s profesionálními instruktory. Mezi nejznámější potápěčské lokality ostrova patří nepochybně La Corbella, La Facciola, Secca di Fonza nebo I Corbelli.

Itálie je proslulá svými potápěčskými lokalitami, kam se vydávají začínající i zkušení potápěči.
Zdroj:
Bigstock.com


Řecko

Největší řecký ostrov Kréta je jedním z vůbec nejlepších míst pro šnorchlování v Evropě. Vydejte se prozkoumat podmořský svět třeba do zálivu Mirabelo, který najdete asi 20 kilometrů jihovýchodně od turistického střediska Agios Nikolaos. Obdivovat tu můžete pestrobarevné rybky, ale především potopené město Olous. Dalším krétským skvostem je Plakias, které si potápěči oblíbili především kvůli skvělé viditelnosti. Skvělým výchozím bodem je pláž na západní straně letoviska, podél níž se táhnou skály, tvořící různé tunely, jež obývá množství rybek.

Skvělou volbou je také návštěva ostrova Zakynthos. Vydat se můžete třeba do zálivu Laganas Kalamaki, kde se na vaši návštěvu budou těšit stovky (odhadem asi 1 300) mořských želv, s nimiž si můžete i zaplavat. Pořádnou dávku adrenalinu si užijete také v Porto Limnionas. Řekové i zkušení potápěči vám potvrdí, že jde o jedno z vůbec nejlepších míst pro šnorchl.

Za bohatým podmořským životem se můžete vydat také na ostrov pelikánů – Mykonos. Zavítejte k útesu Kalafakiona, kde najdete pravděpodobně tu největší koncentraci rybek v celém Řecku. Kromě nich zde ale můžete pozorovat také starobylé rozbořeniny významných staveb nebo vrak lodě Anna II. Nedaleko Mykonosu najdete také ostrůvek Tragonisi, v jehož okolí můžete obdivovat podmořské jeskyně.

Za vyhlášenými potápěčskými lokalitami se vydejte třeba na Krétu nebo ostrov Zakynthos.
Zdroj:
Bigstock.com

Francie

Mezi oblíbené potápěčské lokality patří Hyèrské ostrovy, které najdete asi na půl cesty mezi Marseille a Cannes. Součástí souostroví je i ostrov a národní park Port-Cros. Jeho součástí je pláž Palud, patřící mezi jedny z nejlepších lokalit na šnorchlování v celém Středozemí. Hejna rybek jsou tady na lidi zvyklá, proto mezi nimi můžete proplouvat bez obav.

Za zmínku samozřejmě stojí i Nice, konkrétně tedy pláž Coco Beach, kterou najdete asi pět kilometrů od centra města. Protože jde vlastně o divokou soustavu skal s kamennými schody a železnými žebříky dolů do vody, ani během hlavní sezóny tady nebývá plno.

Pokud vás láká potápění mezi vraky lodí, vydejte se na Francouzskou riviéru. Pod hladinou tady můžete ve 40 metrové hloubce objevit vrak ponorky Le Rubis, potopené v roce 1957 nebo třeba 50 metrů dlouhý vrak lodi L´Espingole v hloubce 38 metrů. Zkušení potápěči by si neměli nechat ujít možnost vidět na vlastní oči vrak lodi Le Prophete z poloviny 19. století.

Národní park Port-Cros patří mezi jedny z nejlepších lokalit na šnorchlování v celém Středozemí.
Zdroj:
Pixabay.com

Kypr

Mezi nejoblíbenější kyperské potápěčské lokality patří nepochybně Paphos (Pafos). Malebné městečko a stejnojmenný přístav na jihozápadním pobřeží ostrova Kypr, ukrývá rovnou několik atraktivních potápěčských lokalit.

Za zmínku stojí například Amphitheatre přístupný z Korálové zátoky, jehož součástí jsou přírodní útvary připomínající amfiteátr, které do útesu vytesaly mořské proudy. Zmínit musíme také lokalitu Wreck of the Achilleas, jejíž součástí je vrak řecké lodi, potopený do hloubky 11 metrů, která zde záhadně explodovala v roce 1975.

Pouhé dva kilometry od přístaviště v Larnace se potopila v roce 1979 švédská loď Zenobia. Jedná se o 178 metrů dlouhý a 28 metrů široký a 10 000 tun těžký trajekt, který byl postavený pro provoz ve východním Středomoří. Horní část vraku se nachází v hloubce 16 metrů, mořské dno je 43 metrů hluboko.

Kypr láká především na potopené vraky.
Zdroj:
Bigstock.com

Malta

Pokud míříte do východního Středomoří, nevynechejte návštěvu potápěčských lokalit na Maltě. Potápět se tu můžete celoročně v atraktivních vodách, jejichž teplota ani během zimního období neklesne pod 13 stupňů.

Čekají vás tady podmořské jeskyně, vraky lodí i letadel a viditelnost zhruba 30 m. Malta tak patří po právu mezi nejlepší místa pro potápění v Evropě. Oblíbená je třeba jeskyně Ghar Lapsi na jižní části ostrova. Ta nabízí nespočet průplavů jeskyněmi i bohatou faunu a floru. Do Ghar Lapsi se dostanete autem, ale třeba také lodí, která vyplouvá z přístavu ve Valettě.

Oblíbeným místem na jihu Malty je také Blue Grotto, což je soustava podmořských jeskyní, které jsou utvářeny vymíláním podmořských útesů. Oblast je velmi frekventovaná a oblíbená nejen potápěči. Proto tady během hlavní sezóny počítejte s větší návštěvností.

Nejoblíbenější maltskou potápěčskou lokalitou je rozhodně Ghar Lapsi.
Zdroj:
Bigstock.com
 
 

Místo

40° 33' 40.1616", 14° 12' 19.9332"
Rubrika:
Aktivity:

Sport

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Nejlepší místa pro šnorchlování a potápění v Evropě: Tady objevíte podvodní jeskyně i starobylé vraky