Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy na výlety v okolí Brna: Obdivujte divoké koně, toskánskou krajinu nebo si dejte pivo v lesním baru

Metropole Moravy a druhé největší město Česka má svým obyvatelům i návštěvníkům mnohé co nabídnout. Pokud už máte Brno procestované křížem, krážem, vydejte se do jeho okolí.

Divocí koně v Podyjí

S péčí o pastviny pomáhají v Podyjí divocí koně. Očividně se jim tady daří.
Zdroj:
https://www.nppodyji.cz

Národní park Podyjí láká na romantické procházky i jeden český unikát. Právě tady najdete několik divokých koní, kteří spásáním udržují plochu o bezmála 70 hektarech. Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a pochutnají si i na těch nejhorších porostech, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadu druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí. Divokým koním se tu očividně dobře daří. Minulý rok totiž klisny přivedly na svět několik hříbat.

Lesní bar Babí lom

Po cestě na Babí lom se zastavte v lesním baru U Jelínka. Pochutnáte si na domácích buchtách i sezónních specialitách.
Zdroj:
COOL BRNO BLOG.cz

Pokud se chcete něčemu novému přiučit a ještě si pochutnat na domácích buchtách nebo nakládaném hermelínu, vydejte se stezkou Babí lom. Na trase, která má necelé 2 kilometry, je instalováno celkem 10 informačních tabulí, na kterých lesníci představují svou každodenní pracovní náplň. V areálu lesních školek, který leží mezi Vranovem a Babím lomem, se nachází lesní bar U Jelínka. Nechybí tady teplé i studené nápoje, polévka, utopenci, ale také domácí koláče a buchty či různé sezónní dobroty. Bar je otevřený denně od devíti hodin.

Lednicko-valtický areál

Jeden z nejkrásnějších zámků u nás najdete jen pár kilometrů od Brna.
Zdroj:
Bigstock.com

Lednicko-valtický areál nechal vybudovat rod Lichtenštejnů. Kromě proslulého zámku Lednice tady najdete i rozlehlou zahradu s minaretem a Loveckým zámečkem. Nechybí ani Janův hrad – zřícenina, tvořená čtyřmi nárožními věžemi, jež jsou ze tří stran spojeny pouze obvodovými zdmi. Břehy Lednických rybníků zdobí hned několik panských staveb, jako např. Apollonův chrám, Rybniční zámeček, Hraniční zámeček, který funguje jako hotel, či Nový dvůr. Na lednickém zámku si můžete prohlédnout také nově zrekonstruovanou barokní Jízdárnu.

Moravské Toskánsko

Za toskánskou krajinou nemusíte do Itálie. Najdete ji pár kilometrů od Brna.
Zdroj:
Bigstock.com

Za překrásnou „toskánskou“ krajinou nemusíte až do daleké Itálie. Krajinu, která si v ničem nezadá s tou italskou, najdete i na jihu Moravy. Zelená a hnědá políčka se táhnou k obzoru a na první pohled vypadají jako nekonečná. Jedna z nejpřitažlivějších lokalit Česka je vděčným objektem fotografů i amatérských nadšenců, kteří touží zachytit to nejkrásnější, co moravská kotlina nabízí. Ačkoli místo vypadá jako pravé a nefalšované dílo přírody, o jeho vznik se zasloužil člověk. Na rázu krajiny se podepsala také důlní činnost.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava nabízí skvělé víno, okouzlující vinice i malebné výhledy.
Zdroj:
Bigstock.com

Nejteplejší a téměř nejsušší oblast Česka najdete v severozápadním výběžku Panonské nížiny. Místo bylo v roce 1976 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí a o deset let později biosférickou rezervací UNESCO. Mezi nejpřitažlivější a nejnavštěvovanější místa patří nepochybně Mikulov a Pavlov. Pokud se do lokality vydáte, nezapomeňte si udělat procházku místními sklípky. Zdejší víno patří k těm nejlepším a nejžádanějším v Česku.

 
 

Místo

49° 11' 42.2196", 16° 36' 24.6096"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Tipy na výlety v okolí Brna: Obdivujte divoké koně, toskánskou krajinu nebo si dejte pivo v lesním baru