Přejít k hlavnímu obsahu

Živelný Madrid: 8 míst, která musíte vidět

Zatímco Španělsko patří mezi oblíbené prázdninové destinace, o jeho metropoli se toho u nás moc neví. A to je škoda. Ohnivý Madrid má totiž co nabídnout. Vstupte do ruchu velkoměsta, z jehož barokních ulic historie přímo sálá, dopřejte si sladkou siestu v některém z místních parků, den zakončete gastronomickým zážitkem u španělských tapas a následně protančete noc v místním baru. Jakmile vás Madrid pohltí, navždy ve vás kus jeho temperamentní kultury zůstane. Která místa musíte navštívit? 

Vybrali jsme osmičku těch podle nás nejpůsobivějších:

1. Museo Nacional del Prado

Městem umění je Madrid nazýván zcela právem. V jeho centru se totiž ukrývá jedno z nejvýznamnějších muzeí výtvarného umění na světě. Museo Nacional del Prado bylo založeno na začátku 19. století a jeho základ tvoří sbírka obrazů královské rodiny. Mezi nejznámější díla patří Velázquezovy Dvorní dámy, Goyova Maya či Zahrada pozemských rozkoší od Bosche. 

Vzhledem k množství děl se doporučuje strávit v Pradu celý den. Vstupné stojí 15€. Pokud vám na prohlídku stačí méně času, můžete galerii navštívit i zdarma, a to mezi 18:00 – 20:00 od pondělí do soboty a v neděli mezi 17:00 – 19:00. Kvůli dlouhým frontám je vhodné dorazit minimálně půl hodiny dopředu. 

2. Královský palác 

Největší královský palác v západní Evropě dává na odiv bohatství královské rodiny. Byl postaven v roce 1561, kdy Madrid převzal po Toledu titul hlavního města. Palác má přes 3400 pokojů a je dvakrát větší než Buckinghamský palác v Londýně. V současnosti tzv. Palacio Real slouží pouze k oficiálním ceremoniím, jelikož se královská rodina přestěhovala do skromnějšího paláce Zarzuela na okraji Madridu. 

Základní vstupné je 13 €. Občané Evropské Unie však mají možnost navštívit prostory paláce zcela zdarma, a to od pondělí do čtvrtka mezi 16:00 – 18:00 (říjen – březen) a 18:00 – 20:00 (duben – září). 

V tomto madridském paláci sídlí španělská královská rodina.
Zdroj:
bigstock.com

3. Park Retiro 

Kousek od galerie Prado najdeme nejkrásnější park Madridu, který je ideálním místem k relaxaci a úniku před ostrým madridským sluncem. Tato 140hektarová elegantní zahrada byla až do konce 19. století ryze královským pozemkem. Proto je zdobena množstvím soch, jezírkem a dominuje jí tzv. Křišťálový palác (Palacio de Cristal).  

4. Puerta del Sol

Nejznámější náměstí Madridu je považováno za hlavní bod města a střed celého Španělska. Nachází se tu dokonce nultý kilometr španělských dálnic. Náměstí je oblíbeným místem srazů a událostí, např. na Silvestra centrum praská ve švech. Na okraji Puerta del Sol stojí oblíbená socha medvěda s jahodovým stromem, tzv. El Oso y el Madroño, která je symbolem města už od dob středověku.

Náměstí Puerta del Sol je oblíbené místo nejen Madriďanů.
Zdroj:
multisanti (Santiago Díaz) from Santiago de Compostela, España via Wikimedia Commons

5. Chrám Debod 

Egyptská památka ve Španělsku? I to je v Madridu možné. Přes 2000 let starý chrám daroval v 19. století Španělsku Egypt jako projev díků za pomoc při záchraně památek z Abú Simbel během stavby Asuánské přehrady. Krásy egyptské architektury tak můžeme pozorovat i v Madridu. Chrám Debod je oblíbeným místem během západu slunce, kdy má největší kouzlo. 

6. Plaza Mayor 

Tzv. Plaza Mayor neboli Hlavní náměstí, tvořené typicky španělskými domky s balkony, najdete v každém španělském městě. To největší a nejkrásnější z nich si tedy nesmíte nechat ujít! Zastavte se zde na šálek kávy a vychutnejte si renesanční atmosféru tohoto majestátního místa. 

7. Gran Vía 

Dalším ze symbolů Madridu je 1,6 km dlouhá ulice v centru města, která je střediskem nákupů, zábavy a kultury. Kromě známých značek (Primark, H&M, Zara apod.) tu najdete i luxusní zboží všeho druhu. V nočních hodinách Gran Vía pulsuje životem a láká k návštěvě barů a nočních klubů.

Západ slunce nad hlavní nákupní třídou Gran Vía.
Zdroj:
bigstock.com

8. Mercado San Miguel 

Toužíte-li po autentickém gastronomickém zážitku, zavítejte do Mercado San Miguel. Ten patří se svými 200 stánky mezi největší městské tržnice Evropy. Market je oblíbeným místem pro ochutnání toho nejlepšího, co španělská kuchyně nabízí. Tak vzhůru do ulic! Věřte, že po návštěvě Madridu si Španělsko oblíbíte natolik, že se sem budete chtít stále vracet. 
 

 
 

Místo

40° 24' 56.52", -4° 17' 7.6128"
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
Veronika Marčíková

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Živelný Madrid: 8 míst, která musíte vidět