Přejít k hlavnímu obsahu

Panama

Hlavní město: Ciudad de Panamá. Počet obyvatel: 3,4 mil (údaj z roku 2010). Rozloha: 78 200 km² (114. největší země světa). Úřední jazyk: španělština. Měna: Panamská balboa, americký dolar. Sousední státy: Kolumbie, Kostarika

Bezvízový styk pro obyvatele ČR:  Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 6 měsíců, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Panamě není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: Ave. Manuel E. Batista, Torre IBC (International Business Center), Piso 4, Oficina N. 401, Ciudad de Panamá.

Koloniální architektura hlavního města, deštné pralesy a ohromující Panamský průplav – to je panamská „svatá trojice“, místa, která musíte v Panamě bezpodmínečně vidět, nebo je navštívit, jinak není návštěva této země kompletní.

Panama – dveře mezi dvěma oceány

Panamu je možné považovat za hranici mezi střední a Jižní Amerikou a také za průchozí „dveře“ mezi Pacifikem a Atlantikem – vždyť právě na jejím území leží unikátní Panamský průplav, jedna z nejkrvavějších staveb lidské historie.

Panamský průplav byl slavnostně otevřený v roce 1914, nicméně této slávě předcházela dlouhá léta problémů a desítky tisíc mrtvých dělníků – na vině byli sesuvy půdy, nehody, ale především komáři, kteří mezi lidmi šířili nemoci, na které se na začátku 20. století ještě běžně umíralo.

Monstrózní stavba uprostřed deštného pralesa ale nakonec vznikla a dnes je spojnicí Atlantiku a Pacifiku. Lodě tady překonávají vzdálenost zhruba osmdesáti kilometrů a rozdíl hladin zhruba 30 metrů – k tomu jim pomáhá šest obrovských plavebních komor.

Panamský průplav – ohromná stavba s oběťmi

Odhaduje se, že od otevření proplulo Panamským průplavem asi milion lodí, v průměru jich je denně okolo čtyřiceti a pokud zrovna není „fronta“, pak platí, že loď průplavem propluje za osm až deset hodin – tak dlouho trvá, než obří čerpadla přečerpají vodu.

Panama ale není jen Panamský průplav! Vždyť více než jedna třetina rozlohy tohoto státu spadá pod některý z národních parků, které tu jsou – projít se tu můžete deštnými pralesy, mrknout na vulkány, nebo na jezera. Dále platí, že zhruba 2/3 zemí jsou pokryty hlubokými lesy.

Jen málokdo ví, že v Panamě jsou i krásné pláže a v blízkosti nich pak magický podmořský svět – bohužel (nebo možná bohudík) na ně ale zatím přijíždí jen minimum turistů. Ceny jsou tu proto nízké, pohoda veliká a příroda naprosto nepoškozená.

Panama City – krásné hlavní město

Za návštěvu pak rozhodně stojí i hlavní město Panama City, respektive Ciudad de Panama. Vzniklo už v roce 1519, a jde tak o vůbec nejstarší evropské město na americkém kontinentu. Moderní Panama má dnes navrch – mrakodrapy tady vyrůstají i těsně u pobřeží, do Staré Panamy je to ze současného centra asi čtyři kilometry – a tam pak narazíte na koloniální architekturu a kouzlo starého města.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce státem
Malé státy Střední Ameriky skrývají jednu z největších bezcelních zón světa
Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele?