Cestování > Země > > > Camp Nou v Barceloně: Znáte fotbalový svatostánek týmu, který založil 22letý Švýcar přes inzerát?
Camp Nou - stadion
Zdroj:

Camp Nou v Barceloně: Znáte fotbalový svatostánek týmu, který založil 22letý Švýcar přes inzerát?

Španělská Barcelona má dva nádherné a monumentální chrámy, které hrdým Kataláncům závidí celý svět. Sagrada Familia a Camp Nou. A víte, že na ten druhý „chrám“ se vejde přesně 99 354 lidí, kterým se přezdívá „zadky“? 

Camp Nou neboli „Nové hřiště“ ale může – dnes už neoficiálně – pojmout až na 120 tisíc lidí. To platilo mezi lety 1982 a 1990.  Ale i tak 99 tisíc lidí stačí na to, aby stadion držel status největšího fotbalového stadionu Evropydruhého největšího na celém světě. První je severokorejský Rungnado May Day Stadium s kapacitou 150 tisíc. Camp Nou je domovem slavného klubu FC Barcelona, ale klidně si na něm sem tam zakoncertuji rockové (např. Bruce Springsteen) či duchovní (kupříkladu při mši Jana Pavla II.) ikony své doby.

Víte, že zakladatel FC Barcelony byl 22letý Švýcar Hans Gamper? 22. října 1899 umístil do novin inzerát, v němž stalo, že hledá nadšence pro založení fotbalového klubu. Ještě téhož roku (v listopadu 1899) se sen stal realitou. Modrou a červenofialovou barvou se Gamper inspiroval u švýcarského klubu FC Basilej, který mimochodem také sám založil. Zábavné je na tom, to že Gamper původně cestoval roku 1888 do jen Barcelony za svým strýcem a vůbec se tam neplánoval déle zdržet, natož založit fotbalový klub.

Ale „Barca“ na Camp Nou nehrála odjakživa. A od roku svého založení 1899 dokonce neměla až do roku 1922 stálý domovský stadion. Stal se jím až šedesátitisícový Les Corts, který jí vydržel jen do roku 1953. Se stoupajícím zájmem o úspěšný katalánský klub jeho rada rozhodla, že tým potřebuje stadion, jakému se žádný ve Španělsku nevyrovná.

V roce 2017 má začít výstavba stadionu s cílem najít (oficiálně) místo až pro 105 tisíc fanoušků.
Zdroj: Juanedc via Foter.com / CC BY

Základní stavební kámen nového stadionu byl položen 28. dubna roku 1954. Slavnostní otevření stadion u proběhlo dne 24. září 1957 za triumfujícího zvuku Händelova Mesiáše. Celý projekt výstavby nového stadionu přišel na 288 milionů peset. A to se jistě někomu z představenstva klubu silně protočili panenky, protože to byl o 336 % větší rozpočet, než se původně plánovalo. I přes pomoc fanoušků (oficiální klubové členství má dnes více než 173 tisíc lidí) si musela vzít „Barca“ hypotéku.

Tady stát, to je sen každého malého či velkého fotbalového fanouška.

Architekti byli celkově 3: Francesc Mitjans-Miró, bratranec tehdejšího prezidenta klubu, Lorenzo García Barbon a Josep Soteras Mauri. Stadion byl nazván původně Estadi del FC Barcelona. Od roku 2000 po oficiálním hlasování fanoušků ale už je znám jako Camp Nou. Historicky první zápas stadionu odehrály týmy Barcelony a Legie Varšava. Barcelona tehdy vyhrála 4:2.

Přečtěte si o místech na jiných kontinentech:

Když přijde na zápas tak 60 tisíc lidí, tak je to považováno za "malou" návštěvnost.
Zdroj:

Součástí stadionu je od roku 1984 i moderní muzeum klubu

Prohlídka katalánského Camp Nou znamená velkým zážitkem, a to nejen pro skalní fandy fotbalové míče, protože interiéry stadionu jsou stejně vybrané jako jeho venkovní architektonické pojetí. V útrobách obrovského stadionu je např. kaple, šatny, prezidentská a VIP lóže, tiskové místnosti, televizní studia a především nádherné muzeum klubu. EL Museu del Barca, jak zní oficiální název, ročně navštíví přes milión lidí, kteří uvidí přes 1 500 exponátu a 420 trofejí.

Aha, tak zde usedají španělští "Bosákové".
Zdroj:

Pokud by se vám podařilo získat i lístek na pohárové či ligové utkání Barcelony, tak byste možná blíže pochopili přezdívku „Culés“, kterou si její fanoušci vysloužili. Výraz „cul“ se dá přeložit sofistikovanou formou jako „zadek“. Fanouškům „Barcy“ se takto začalo říkat na začátku 20. století. To proto, že v posledních řadách ze stadionu fanouškům koukaly ven jenom tzv. zadky.

Mezi největší současné hvězdy týmu patří např. Argentinec Lionel Messi či Brazilec Neymar.
5x vyhrála FC Barcelona evropskou Ligu mistrů.

6 zajímavostí o stadionu Camp Nou

  • Popularita klubu je po celém světě taková, že oficiální hymna klubu je dostupná v hindštině.
  • Na celosezónní vstupenky se netvoří žádné fronty. Jediný způsob, jak „permici“ získat, je zdědit jí po někom jiném.
  • Stadion má od organizace UEFA označení pětihvězdičkového stadionu. V celém Španělsku jsou pouze 4 další takto označené fotbalové sportoviště.
  • Střecha Camp Nou je v takovém sklonu, že zabraňuje růstu trávy, takže ta se musí pravidelně měnit.
  • Největší zaznamenaná návštěvnost v historii Camp Nou činila 121 749 platících diváků.

Locations

Barcelona
Španělsko
41° 22' 51.132" N, 2° 7' 22.0872" E
Barcelona
Španělsko
41° 22' 51.132" N, 2° 7' 22.0872" E

Aktivita: Kultura

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.