Cestování > Země > > > Legendární Ďáblův most: Navštivte místo, kde lidé přechytračili knížete všech pekelníků!
Ďáblův most - hlavní fotka
Zdroj: http://www.freewallpaperpic.com/viewer/wallpaper.php?/alps-gotthard/31680/e8624-0516

Legendární Ďáblův most: Navštivte místo, kde lidé přechytračili knížete všech pekelníků!

Jedná se o nejužší místo (leží mezi Airolo a Göschenen) na silnici v Gotthardském průsmyku ve Švýcarsku a důležitou spojnici mezi centrálním Švýcarskem a severní Itálií. Samotný Ďáblův most leží v jedné z nejnebezpečnějších částí průsmyku – v hluboké rokli Schöllenen. Tyčí se nad divoce hučící řekou Reuss, která oplývala strašidelnou pověstí už v antických dobách.

Podle jedné z místních legend o vzniku mostu se traduje, že při jeho stavbě požádali místní lidé samotného satanáše, aby jim pomohl v jejich díle. Ďábel souhlasil, ale jen pod podmínkou, že duše toho prvního, kdo po hotovém mostu přejde, bude jeho. Lidé jako první po vybudovaném mostě poslali na druhou stranu kozu a pekelníka přelstili.

Podobný námět posloužil i slavnému irskému literátovi a nositeli Nobelovy ceny Jamesu Joycovi, autorovi přelomového Odyssea, pro jeho knihu Kočka a čert, kterou Joyce psal svému vnukovi ve 30. letech minulého století jako dopis. Jedná se také o jeho jedinou knihu určenou nezbedným dětským čtenářům.

Ďábel byl obelstěn a potupen! V rozčílení popadl obrovský balvan a chystal se jím most zničit, ovšem vtom zakročila místní stařena s křížem v ruce! Satanáš se tak hrozně vyděsil, že nechal balvan Teufelsstein (Ďáblův kámen) ten tam a v mžiku byl pryč.

V roce 1977 byl 220 tun vážící „šutrák“ neboli Ďáblův kámen za 300 tisíce švýcarských franků kvůli stavbě nové dálnice přesunut na jiné místo. V původním místě, kde kámen stál, se ale dle legendy Ďábel mstí za příkoří, kterému lidé zde kdysi dávno provedli. Zvýšený počet oběti a nehod jakoby i této legendě dával i trochu za pravdu.

Myslíte si, že jste silák a lamželezo? Tak prosím...
Zdroj: http://igorponti.ch/

Ďáblův most a okolní nádherná scenérie Gotthardského průsmyku vždy lákala velké malíře

Impresionistické čarování mistra jednoho z nejvíce snad povolaných...J. W. M. Turner
Zdroj: http://www.william-turner.org/

A zřejmě o to nejvíce slavně umělecké zpodobnění Ďáblova mostu na malířském plátně se zasloužil významný britský pre-impresionista J. W. M. Turner. Při svých studijních toulkách Evropou (začátek 19. století) také několikrát procházel Gotthardským průsmykem a nakreslil několik obrazů a skic, které věnoval krásám a atmosféře tohoto kraje.  

Umělecký talent malíře Turnera byl tak vysoký, že již ve svých 14 letech byl přijat do Royal Academy Schools v Londýně! Traduje se o něm, že aby dosáhl maximálního vizuálního i emočního vjemu, dal se přivázat ke stěžni na lodi uprostřed divoké bouře, proto aby dokázal opravdu věrně zachytit realitu v příslušných barvách.

Mezi další známé vyobrazení Ďáblova mostu a okolního přírodního panoramatu, patří malba z ruky romantického německého malíře Carla Blechena. Obraz maloval v letech 1830 až 1832. V roce pak 1840 zemřel při těžkých maniodepresivních záchvatech, kterého postihli až od dob 30. let 19. století. Že by zatemnění smyslů z dílny samotného Ďábla? 

Romantika jak z partesu.
Zdroj: http://www.pinakothek.de/en/carl-blechen

Historie mostu: Bouřkám a válkám jsou snad už definitivně u konce

První zmínky o mostě spadají do roku 1230, kdy byl poprvé dřevěný most nad roklí postaven. V 16. století nastal „upgrade“ a dřevo nahradil kámen. Na konci 19. století byl během jedné hrozivé bouře z definitivně srovnán z povrchu zemského. Že by v tom hrál roli samotný Ďábel?

  • Víte, že v Palm Springs znají pokrm jménem - ďábel na koni? 

To už se asi nedozvíme, ale jistě víme to, že k poničení základů mostu došlo už roku 1799. Tehdy dostaly dost zabrat během tzv. 2. koaliční války v bojích ruských vojsk pod vedením slavného generála Suvorova proti vojskům francouzským.   

V roce 1820 začala stavba druhého mostu, který je dnes jenom pěšího charakteru. Tento most nechal vystavit inženýr Emanuel Müller. A právě do tohoto období spadá také i umělecká malba mostu od Carla Blechena. 

Skalní malba se váže k tradované legendě o přechytračení samotného Ďábla!
Zdroj: Kecko / Foter / CC BY

Léta páně 1958 byl vystavěn most tentokrát moderního ražení, splňující požadavky dvouproudé silnice. A právě u něho lze spatřit originální fresku v tamní skále - výjev Ďábla a kozy ze starobylé lidové pověsti. Autorem tohoto „stigmatu“ místního kraje je ve Švýcarsku velmi známý malíř a básník Heinrich Danoth.  

Locations

Švýcarsko
46° 38' 50.1504" N, 8° 35' 25.2312" E
Švýcarsko
46° 38' 50.1504" N, 8° 35' 25.2312" E

Aktivita: Dobrodružství

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Diskuse

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.