Přejít k hlavnímu obsahu

Do magické krajiny nad Lucernem proniknete i nejstrmější zubačkou světa

Až dostanete chuť na Švýcarsko a všechny jeho krásy, nemusíte se vydávat jen do metropole. Nádherné okamžiky na vás čekají taky v Lucernu a jeho skvostném okolí. A rozhodně po něm nemusíte jen chodit pěšky.

Nad Lucernem, kde to bez ustání pulsuje životem, se tyčí hora Pilatus, a to do výšky 2132 m n. m. Její vrchol je oblíbený mezi turisty i místními. Je z ní totiž neuvěřitelně nádherný pohled dolů, třeba na Lucernské jezero. A nemusíte rozhodně zůstávat jen u toho. Pokud se rádi necháváte vtáhnout do života přírody, stačí jen troška pozornosti a zahlédnete tu kozorožce nebo kamzíky v jejich přirozeném prostředí. A ten klid tady…

Pilátovy ostatky v jezeře a drak, který na město sesílal zkázu

Sama hora Pilatus je pořádně tajemná. Říká se, že svůj název dostala po Pilátu Pontském, jehož ostatky spočinuly v Lucernském jezeře. A to není všechno. Na horu byl dlouho vstup zakázán, protože na ní údajně sídlil drak, který na město sesílal bouře a záplavy. Lidé nechtěli draka rozhněvat, proto dlouho nahoru na horu nechodili.

Nemusíte být zdatní turisté, abyste si užili výhled

Na vrchol hory se můžete dostat tunelem i po pěkném vycházkovém chodníku, spatříte při tom třeba i meteostanici a armádní pozorovatelnu na vrcholku Oberhaupt ve výšce 2106 m n. m. Při pohledu na severní svahy se zase můžete zasnít při zvuku zvonců všudypřítomných pasoucích se krav. Právě tady najdete koncentrovanou čistotu a nezkaženost přírody. Počítejte spíš s dvoudenním výletem, převýšení je totiž dost významné (asi 1,5 km), takže je lepší mít časovou rezervu. A vážně to stojí za to!

Červená zubačka zakousnutá do zdejší poklidné krajiny dokresluje nádheru švýcarské přírody.
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Pokud ale nechcete šlapat pěšky, nabízí se zdejší zubačka, která vás na vrchol vyveze. Navíc to bude báječný zážitek. Tahle ozubnicová železnice je tou nejstrmější na světě, překoná i sklon 48 % a sveze vás 4 kilometry – od městečka Alpnach ve výšce 435 m n. m. Dráha tesaná do skalního podloží s několika tunely i vědomí, že tady tenhle výdobytek funguje už 130 let, ve vás zanechá posvátnou úctu, ať chcete, nebo ne.

Tady se vyřádí i děti

Jestli se chcete na horu vydat i s dětmi a jízda zubačkou a pozorování kamzíků jako lákadlo nestačí, nutno dodat, že tu najdete taky nejdelší letní bobovou dráhu, lanový park a u mezistanice lanovky Fräkmüntegg ještě parádní dětské hřiště. Není to skvělý tip třeba na prázdninový výlet?

 
 

Místo

46° 56' 16.656", 8° 16' 12.396"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Do magické krajiny nad Lucernem proniknete i nejstrmější zubačkou světa