Přejít k hlavnímu obsahu

Destinace

Porto Timoni - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Korfu milují i světové celebrity. Tohle si tu nenechte ujít

Nejzelenějšímu a nejseverněji položenému ostrovu Řecka se ne nadarmo přezdívá Smaragd Jónského moře. Rozloha ostrova činí 592 kilometrů čtverečních, jeho délka dosahuje až 60 kilometrů a na šířku má cca 30 kilometrů. A protože je ostrov velmi bohatý na srážky, hned na první pohled vás upoutá jeho bujná fauna i flóra.

Kanály v Bruggách - Cestovinky.cz
Historické stavby
Čokoládový ráj! Bruggy jsou městem vodních kanálů a skvělých pralinek

Na náměstí Markt pečlivě seřazené barevné domky, za vyleštěnou výlohou čekají na své mlsouny pralinky nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. Křivolaké uličky na vás dýchají historii. Vítejte v „Benátkách severu“.

obrazek
Hory a ledovce
Cesta na Machu Picchu je drsná. Pytlíky s sebou!

Náš plán byl ušetřit peníze. A pak taky zvolit méně frekventovanou cestu. Že ale budeme mít na sedmihodinovou jízdu autem živejší a intenzivnější vzpomínky než na samotné stanutí na Machu Picchu, to nás před tím opravdu nenapadlo. V televizi a v časopisech to vypadá idylicky, ale cestování na Machu Piccchu v praxi, to je vážně maso!

Egypt Hurghada
Pláže a moře
Zhmotněný luxus a nenapodobitelný podmořský svět. Vítejte v Hurghadě

Jedno z nejoblíbenějších egyptských letovisek, které je zároveň skvělým výchozím bodem pro výlety za významnými památkami, bývalo prapůvodně malou rybářskou vesničkou.

Dvojice sportovců v dešti
Praktický rádce
Chytrá nano impregnace ochrání oblečení proti vodě a nečistotám

Slyšeli jste někdy o efektu lotosového květu? Rostliny, která svým vzhledem připomíná tuzemský leknín, jejímž domovem je ale daleká Amerika a Asie? Co je na téhle rostlince tak zajímavého a proč se o ní vůbec zmiňujeme? I přesto, že vyrůstá z bahna, zůstává stále čistá a dokonalá.

Podzemní jezírko Hamilton Pool - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Hamilton Pool. Podívejte se na přírodní „podzemní“ bazén s patnáctimetrovým vodopádem

Exotika na dosah ruky – tak přesně tohle zažívají obyvatelé amerického Texasu. Za koupáním v tropickém ráji nemusí urazit desítky tisíc kilometrů. Nedaleko texaského hlavního města Austin se totiž nachází nefritově zelené jezero Hamilton Pool.

Karnak úvodní
Historické stavby
Vznikal 1 500 let. Zajímavosti chrámového komplexu Karnak

Říkalo se mu „srdce Egypta“, aspoň tedy mezi lety 1550 a 1069 př. n. l. Sloužil jako administrativní centrum, pokladnice nebo rezidence faraonů. Chrámový komplex na okraji města Luxoru je dnes jedním z pokladů Egypta, který by si žádný návštěvník země neměl nechat ujít.

pohled na Turning Torso - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Milované i nenáviděné Turning Torso: dominanta švédského Malmö bývala nejvyšší obytnou budovou na světě

Turning Torso se před vámi zjeví, ani nevíte jak. Dnes už se o něm ví, takže pro většinu návštěvníků jihozápadního Švédska není žádným překvapením. Co ale dekonstruktivistický mrakodrap ukrývá, jak vznikal a čím je tak zvláštní?

Oltář v římských ruinách Felix Romuliana v obci Gamzigrad v Srbsku.  - Cestovinky.cz
Historické stavby
Nečekali byste římský poklad na východě Srbska? Je tam!

Podle archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar. Od roku 2007 je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Černobylská jaderná elektrárna
Historické stavby
Zajímavosti a fakta o Černobylu: Duchové, supersilné rostliny i Pepsi za odměnu

V historii lidstva se prozatím (díkybohu) odehrály jen dvě jaderné havárie. V roce 1986 šlo o výbuch černobylské jaderné elektrárny, kterou následovala havárie japonské elektrárny Fukušima I, ke které došlo o 25 let později – konkrétně tedy v roce 2011.

Vassenden - Cestovinky.cz
Řeky a jezera
Je libo adrenalin? Norský Vassenden ho nabízí spoustu

Pokud vám učarovalo cestování do Norska a již máte za sebou návštěvu nejznámějších fjordů, možná nyní přemýšlíte co dál. Z vlastní zkušenosti musím proradit: zkuste jet o trochu více na sever. Ubyde turistů, krásy ale méně rozhodně nebude. Okolí Vassendenu to potvrzuje.

pes v kině
To nejlepší 2019
8 cestovatelských filmů, které musíte vidět

Přestože současná situace s epidemií koronaviru cestování nepřeje, můžeme se přenést do cizích krajů alespoň prostřednictvím televizních obrazovek. Vypsali jsme tedy souhrn těch nejlepších filmů s cestovatelskou tematikou. Které z nich si nesmíte nechat ujít?

cestovatelka
To nejlepší 2019
TOP 10 cestovatelů, které sledovat na Facebooku

Co takhle využít čas v karanténě k načerpání inspirace nejen na další cesty? Přinášíme souhrn facebookových stránek nejzajímavějších cestovatelů.

Švejkjova socha v Putimi
Historické stavby
„Uděláme cara českým králem!“ Kde se točily legendární scény ze Švejka?

Když do Googlu zadáte „Putim“, vyhledávač vás automaticky podezírá, že jste spáchali překlep a hledáte ruského prezidenta. Přitom i Putim stojí za vyhledávání, proslavila se mimo jiné jako dějiště jedné z nejvtipnějších pasáží Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.

Jižní Kypr
Pláže a moře
6 nejlepších evropských míst s jarním sluncem

Rodiny, které plánují o Velikonocích vyrazit za sluncem, nemusejí složitě hledat dlouhé lety. V Evropě je spousta míst, která jsou nádherná a kde je teplo už na jaře. Navíc v březnu a dubnu je vše ještě zelené a svěží, začínají kvést květiny – a proto je období Velikonoc ideálním časem na slunečnou dovolenou v Evropě, kterou si jistě užijí i vaše děti.