Přejít k hlavnímu obsahu

Adrenalin anebo nezodpovědnost? Japonci si postavili vesničku v kráteru aktivní sopky

Japonsko je zemí zázraků. Během poměrně krátké doby tady vyrůstají monumentální stavby, obrovské mrakodrapy, nekonečné mosty, ale i první lesní města na světě, která bojují proti znečištěnému klimatu. Činná sopka a stejnojmenný ostrůvek Aogashima by nebyl ničím příliš zajímavým. Pokud bychom vám neřekli, že v samotném kráteru sopky vyrostla vůbec nejmenší japonská vesnice.  A to i přesto, že život v sopce provází jedna tragická událost za druhou.

Vrtulník pro 9 osob

 

Ostrůvek Aogashima, který má v průměru asi 1 500 metrů, leží v Pacifiku asi 358 km jižně od Tokia a je vzdálen 71 km od nejbližšího ostrova Hačijódžima. Je tak maličký, že tady nepřistane ani letadlo. Místní a turisté se na ostrov od roku 1993 přepravují pomocí vrtulníku, který ale unese pouze devět osob. Navíc jeho lety poměrně často hatí špatné počasí. Další možností, jak se na ostrov dostat, je loď. I to je ale zážitek pro opravdové milovníky adrenalinu. Z rozbouřeného moře se může dělat slabším povahám pěkně nevolno.

Tragický rok 1785

 

Sopka, která se z velké většiny ukrývá pod hladinou moře (nad hladinu ční jen kráter vysoký 200-420 m), o sobě dala vědět už v roce 1785. K životu se probudila 18. května a ničila vše, co jí přišlo do cesty. Nutno podotknout, že v kráteru tehdy žilo více než 300 osob. Ty neměly jinou volbu, než ostrov opustit. Bohužel se to podařilo zhruba polovině, dalších 140 lidí zahynulo. Lidé si ale nedali říct a vrátili se sem po půlce století. Znovu vybudovali vesničku, která čítá na 200 stálých obyvatel. Dle tohoto počtu jde o nejmenší vesnici v Japonsku.

Horké prameny a přírodní parní sauny

 

Ti, co ve chřtánu sopky žijí, si tenhle život nemůžou vynachválit. Každý den se sice strachují o to, zda se sopka opět neprobudí k životu, od roku 2007, kdy Japonská meteorologická agentura začala pravidelně vydávat varování, ale mají přeci jen o něco klidnější spánek. Když si odmyslíme skutečnost, že mohou během několika chvilek přijít o svůj život i domov, pak jde o zcela izolovanou vesnici, ve které plyne čas tak nějak jinak a pomaleji. Místní se živí převážně rybolovem a těžbou soli. Volný čas pak tráví v horkých pramenech a přírodních parních saunách, které jsou pro toto místo typické.

 
 

Místo

32° 27' 26.8128", 139° 45' 55.5804"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Adrenalin anebo nezodpovědnost? Japonci si postavili vesničku v kráteru aktivní sopky