Cestování > Země > Asie > Japonsko

Japonsko

Hlavní město: Tokio. Počet obyvatel: 127,4 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 377 835 km² (61. největší země světa). Úřední jazyk: Japonština. Měna: Japonský jen. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Čeští občané, držitelé platného českého cestovního pasu, mohou pobývat na území Japonska bez víz po dobu nepřesahující 90 po sobě jdoucích dnů. Toto se nevztahuje na české občany, kteří hodlají do Japonska vstoupit za účelem získání zaměstnání nebo trvalého pobytu, výkonu povolání nebo účasti na veřejných kulturních a sportovních akcích za úplatu nebo za účelem pobytu přesahujícího 90 po sobě jdoucích dnů.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Japonsku - 3-11-5 Hiroo , Shibuya-ku, 150-0012 Tokyo. ČR má v Japonsku ještě generální konzulát v Kobe.

Japonsko – naprosto netradiční kultura

Japonsko je pro Středoevropana zvláštní a kulturně naprosto odlišnou zemí – není proto divu, že to, co je pro Japonce běžné, bere turista jako obrovskou atrakci. Ať už je to jízda rychlovlakem Shinkansen, posezení pod sakurami, setkání s gejšou nebo posezení při čajovém obřadu.

Japonsko je císařství, které se rozkládá na východě Asie. Největšími ostrovy, na kterých žije i většina populace, jsou ostrovy Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú, kolem nich pak v moři leží ještě několik desítek menších. Japonsko v překladu znamená „Země vycházejícího slunce“ a je ekonomicky nejvyspělejším státem Asie, v celosvětovém žebříčku mu pak patří třetí místo.

Monzuny a zemětřesení

Na podnebí Japonska má veliký vliv oceánské proudění, projevuje se výrazně ale i vliv monzunů. A často se také bohužel projevuje i fakt, že Japonsko leží na rozhraní tří litosférických desek v seizmicky velmi aktivní oblasti.

Menší zemětřesení jsou tu tak na denním pořádku a Japonci s nimi počítají stejně jako my se zácpami na dálnici D1, v historii ale proběhlo i několik zemětřesení, která měla fatální následky pro velkou část obyvatel. To zatím poslední proběhlo v roce 2011 a zemřelo při něm přes 11 tisíc lidí.

Symbolem Japonska a zároveň nejvyšší horou celého státu je Fudži. Jde o sopku, ale žádný strach – aktivní byla naposledy v roce 1707, od té doby je v klidu a nikoho neohrožuje. Mimochodem – dříve byl na její vrchol zakázaný vstup ženám, ani to dnes ale už neplatí. Za dobrého počasí je potom Fudži dobře vidět i z hlavního města Tokio.

Tokio – supermoderní metropole

Tokio je pak vstupní branou Japonska. Město, ve kterém se mixují historické stavby a supermoderní mrakodrapy, má v aglomeraci třicet milionů obyvatel a patří tak k největším městům planety. Je to také jedno z nejmodernějších a nejhektičtějších měst světa. Jeho rytmus vám buď učaruje, nebo vás utrápí, nic mezi tím.

A co vidět v Tokiu? Rozhodně císařský palác Kókjo, ve kterém dodnes žije císařská rodina. Pak se projděte po Ginze, čtvrti, kde nájmy stojí astronomické sumy a kde si můžete projít ty nejluxusnější obchody. Zážitkem je potom bezesporu i jízda zdejším metrem. Zvlášť pokud nastupujete ve stanici, ve které operují takzvaní „nacpávači“, což jsou lidé, kteří vás do vagónu prostě natlačí. A svým způsobem je zážitkem i výstup ve stanici Šindžuku, která je největším městským nádražím planety – funguje tu 36 nástupišť metra a příměstských linek a východů je tady více než dvě stě.

Za historií pak můžete do středního Japonska, třeba do hradu Nidžo. Za návštěvu stojí i přístavní město Jokohama nebo město Kamakura, které bylo hlavním městem před Tokiem.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Smrt je nevyhnutelnou součástí našich životů. Přece na světě existují místa, kam nemá přístup. Zákaz umírání platí třeba v malebném středověkém italském městečku, v norském městě ale třeba i na jednom z japonských ostrovů.

celý článek

Jistě se shodneme na tom, že Japonsko je poměrně drahý cestovatelský špás. Přesto stojí za vidění. Nechte se unášet tradiční čínskou kulturou, objevujte kouzlo velkoměsta nebo si vychutnejte pomalu plynoucí Okinawu. Jaká města byste měli během toulek Japonskem navštívit? Tady máte pár tipů.

celý článek

Chcete se způsobně vysmrkat a skupinka Asiatů opodál na vás kouká dosti pohoršeně. Jiný kraj, jiný mrav. Japonsko a celá východní Asie je pro nás zkrátka exotika. Čím vším nás může tahle zajímavá země překvapit? Máme pro vás pár tipů.

celý článek

Jediný výhonek bambusu dokáže za jediný den vyrůst až o 100 cm a přestává růst až okolo 40 m. A to je jen první ze dvou fascinujících faktů o bambusovém háji Arašijama poblíž města Kjóto.

celý článek

Před 72 lety lidstvo ve válce odpálilo první atomovou bombu. Hrůzy, které s sebou atomové bomby přinesly, byly obrovské. 6 a 9. srpna 1945 prakticky z mapy vymazaly japonská města Hirošimu a Nagasaki. Málokdo ale ví, že Američané plánovali svrhnout bomby jinde a na poslední chvíli museli měnit plány. Jejich cílem bylo město Kokura se stejnojmenným hradem, které se zachránilo doslova „za pět minut dvanáct“. A to rovnou dvakrát.

celý článek

Prázdno, ticho, pusto, chátrající budovy, vysoká tráva a bodláčí. Japonský ostrov Hašima vypadá jako ostrov duchů, na jehož březích už pěkných pár let nežijí lidé. A přitom to kdysi bývalo úplně jinak.

celý článek

Představte si, že vyrazíte do lesa s téměř stoprocentní jistotou, že cestou najdete mrtvolu sebevraha. Že by se vám na takovou procházku nechtělo? Pak se rozhodně vyhněte lesu Aokigahara v Japonsku. Místo zvané „les sebevrahů“ je nicméně obrovským turistickým hitem.

celý článek

Japonsko je země, kterou touží navštívit spousta našinců, a to nejen milovníci anime. Příroda, kultura ale i jídlo jsou tak moc odlišné od toho, co známe v Evropě, že je cesta do Japonska jednoduše fascinující záležitostí. Mnoho turistů si dovolenou zpříjemní i občasnou, nebo i častou, návštěvou místního kasina, kde utratí nějaké ty peníze. V Japonsku by ale mohli tito turisté poměrně narazit. Hazard je totiž až na několik výjimek buď naprosto zakázán, nebo velmi tvrdě regulován. Klasické herny s hracími automaty nebo ruletou najít jednoduše nelze. Po příjezdu do hlavního města Tokya je ovšem jen otázkou času, než člověk narazí na něco, co kasino alespoň na první pohled připomíná. Blikající přístroje, hluk a velmi intenzivní kouřový odér, který se vyvane, jen jak se otevřou dveře. Jedná se o herny se hrou pačinko.

celý článek

Podíváme se pod pokličky asijských hrnců. Která jídla by podle zkušené redaktorky BBC měli turisté při cestování do vzdáleného Japonska ochutnat?

celý článek
  •  

Kvízy

U jaké posvátné hory se nachází "les sebevrahů" v Japonsku?
Zobrazit odpověď
Hora Fudži.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
O kolik centimetrů za den může bambus až vyrůst?
Zobrazit odpověď
Až klidně o 100 cm.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
V jaké zemi najdeme ostrov duchů Hašima?
Zobrazit odpověď
V Japonsku (na jihu v prefektuře Nagasaki).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kam měla být podle prvních plánů svržena atomová bomba místo Hirošimy?
Zobrazit odpověď
Na město Kokura.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje klasické japonské divadlo s maskami a zpěvy?
Zobrazit odpověď
Nó.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Proč je na ostrově Icukušima zakázáno rodit?
Zobrazit odpověď
Protože je posvátný a dbá se na zachování jeho čistoty. Nesmí se tam ani umírat.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.