Přejít k hlavnímu obsahu

Les sebevrahů v Japonsku: Bizarní „atrakce“, která láká stále víc turistů

Představte si, že vyrazíte do lesa s téměř stoprocentní jistotou, že cestou najdete mrtvolu sebevraha. Že by se vám na takovou procházku nechtělo? Pak se rozhodně vyhněte lesu Aokigahara v Japonsku. Místo zvané „les sebevrahů“ je nicméně obrovským turistickým hitem.

Stromy jsou tu blízko u sebe, porost je hustý, zvěře jen minimum, prý kvůli složení zdejší zeminy, která obsahuje magnetické prvky. I proto tu nefungují kompasy. A je tu neskutečné ticho – seznamte se s lesem Aokigahara, kterému na žebříčku top míst pro sebevraždu patří druhá pozice za mostem Golden Gate v San Francisku.

Ve stínu slavné Fidži

Les Aokigahara leží na severozápadní úpatí posvátné japonské hory Fudži a podle mnohých se stal poutním místem všech sebevrahů po roce 1960, kdy v Japonsku vyšla kniha Nami no To. Její dva hlavní hrdinové v jejím závěru odcházejí zemřít právě do tohoto lesa. Kniha tak odstartovala podobnou vlnu sebevražd jako kdysi Goethovo Utrpení mladého Werthera.

Les Aokigahara rozhodně není tím, kam by se mělo chodit na romantickou procházku.
Zdroj: wikipedia.org

Nicméně se objevují ještě další názory – podle nich v lese probíhali sebevraždy už dávno před vydáním knihy a to proto, že má velikou sílu a jsou v něm přítomni duchové a démoni.

Těžko říct, jak to doopravdy je – faktem nicméně zůstává, že tu každý rok spáchá sebevraždu více než stovka lidí a další stovky se o ni alespoň pokusí. Oficiální statistiky hovoří kupříkladu o tom, že v roce 2002 bylo objevených sebevrahů 78, v roce 2010 jich bylo pouhých 54. Je však ještě potřeba vzít v potaz to, že ne každé tělo se podaří objevit.

Každý rok na lov těl

Mimochodem, „lov těl“ provádějí od roku 1970 místní dobrovolníci, kteří jedenkrát do roka vyrazí do lesa s potřebným náčiním a „posbírají“ a následně pohřbí těla všech, které najdou. Práce to není příjemná, nicméně místní úřady k tomuto kroku přistoupit musely, jinak by byl les za pár let plný stovek tlejících těl a kosterních pozůstatků.

Takto vypadají cedule, které mají odradit před sebevraždou a dost možná i před návštěvou tohoto lesa.
Zdroj: acidcow.com

Les o rozloze zhruba 35 kilometrů čtverečních je navíc paradoxně díky své pověsti obrovským tahákem pro turisty (cynici tvrdí, že těch je tady v posledních letech víc než samotných sebevrahů). Ti jsou tu jako u vytržení z cedulí v japonštině a angličtině, které odrazují před sebevraždou, i z cedulí a nápisů, které tu lidé nechávají na rozloučenou.

A objevují se i případy zlodějů, kteří do lesního porostu vyrážejí lovit mrtvé nebožáky s cílem obrat je o cennosti, které mají u sebe. O celém fenoménu lesa Aokigahara vznikl dokonce i krátký dokumentární film – jmenuje se příznačně „Aokigahara - les sebevrahů“ a jde o jednadvacet minut, které nejsou určeny pro citlivější povahy.

No, uznejte, není lepší vyrazit na výlet radši někam na hrad, nebo zámek?

 
 

Místo

35° 21' 30.7296", 138° 43' 34.9392"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Lucie Štěrbová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Les sebevrahů v Japonsku: Bizarní „atrakce“, která láká stále víc turistů