Přejít k hlavnímu obsahu

V duhové bažině jednorožci nežijí. Ekologové za magickým jevem vidí benzín

To, že se na obloze zjeví čas od času duha, už asi nikoho neohromí. Že je ale taková duha součástí bažiny, to už dokáže překvapit. Začátkem listopadu roku 2018 vyrazil Ross Brenten, fotograf z Virginie, společně se svou přítelkyní do parku First Landing State Park. Pořídil tam dechberoucí fotografie, na kterých zachytil bažinu hrající všemi barvami. Jde o podfuk? Nebo snad optický klam?

120 000 „lajků“ během 24 hodin

Někteří lidé za vznik duhové bažiny viní mimozemské civilizace. Pravda o jejím vzniku je však někde jinde.
Zdroj: matadornetwork.com

Na sociálních sítích dostaly fotografie během 24 hodin neuvěřitelných 120 000 „lajků a okamžitě se vyrojil nespočet názorů s možným vysvětlením tohoto netradičního jevu. Někteří lidé se přiklánějí ke konspiračním teoriím o mimozemské látce a návštěvě z jiné planety, místní ekologové tvrdí, že se v bažině vyskytl nový reflexní prvek – benzín. Někteří také říkají, že se řasy uvnitř bažiny naučily vyrábět čistou naftu.

Kde je pravda?

Podle odborníků však tento jev vzniká rozkladem vegetace a uvolňováním obsažených přírodních olejů. V bažině je přítomná kyselina gallová, známá také jako kyselina taninová či duběnková. Kyselinu najdete v duběnkách, ořeších, dubové kůře, čajových lístcích a v dalších rostlinách. Díky ní vzniká na hladině tenký film, který láme světlo a dává tak vzniknout netradiční podívané.

Pouze pro vyvolené

Netradiční přírodní úkaz zachytil fotograf Ross Brenten v parku First Landing State Park ve Virginii.
Zdroj: flickr.com

Jev ale nelze zachytit jen tak. Rozklad látek uvnitř bažiny trvá opravdu dlouho. Navíc stačí menší větřík, který film na hladině naruší a okouzlující podívaná je pryč jako mávnutím kouzelného proutku. Duhová bažina se údajně objevuje každé tři nebo čtyři roky vždy v období kolem února.

 
 

Místo

36° 54' 26.3808", -76° 1' 10.758"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

V duhové bažině jednorožci nežijí. Ekologové za magickým jevem vidí benzín