Přejít k hlavnímu obsahu

Pando v americkém Utahu: Les klonů tvoří jeden strom

Ano, ve škole jsme se učili, že strom je strom a když se jich sejde hodně pohromadě, dá se tomu říkat alej, háj nebo les. V USA ale najdeme výjimku – rozlehlý les tvořený vlastně jen jedním stromem o váze tisícovky slonů. Jak je to možné?

Vědci zjistili, že všechny stromy v jedné poměrně rozlehlé části lesa Fishlake National Forest mají stejný genetický kód. Odhalili také, že pravděpodobně všechny vyrůstají z jednoho obrovitánského spletitého kořenového systému. Z něj neustále vyrůstají další a další klony původního stromu, který tu kdysi před desítkami tisíc let vyrašil první.

Kolik vlastně těch desítek tisíc let bylo? Vědci nejsou úplně jednotní, přiklánějí se většinou ke stáří okolo osmdesáti tisíc let, nicméně existují i tací, kteří by lesu, stromu či jak tomu vlastně říkat, hádali i milion let.

Stát Utah patří v celých Spojených státech k nejhezčím.
Zdroj: Wikimedia Commons (Public Domain Image)

Ačkoliv jde o na první pohled vcelku běžný les, je hojně navštěvovaný turisty. Aby také ne, vždyť se jedná o nejtěžší živý organismus na světě. Les spojený jedním kořenem do multistromu totiž váží okolo šesti milionů kilogramů, tedy tolik jako tisíc alfa samců slona afrického.

Utah patří k nejkrásnějším státům USA

Pando ale ani zdaleka nepředstavuje jedinou velkou atrakci státu Utah, ba naopak! V této oblasti vyhlásili Američané velký počet národních parků. Cestovinky vám již přinesly článek "Magický Bryce Canyon: Když skály vypadají jako lidské postavy". Bryce Canyon patří do takzvané „Mocné pětky“ nejhezčích utažských národních parků spolu s parky Canyonlands, Capitol Reef, Zion a Arches.

Poslední jmenovaný může cestovatelům s dobrodružnější povahou zprostředkovat netradiční zážitek, pokud se rozhodnou skočit ze skály dolů (pochopitelně přivázaní pružným lanem). Podívejte sa na partu šílenců, která pořídila video ze skákání z oblouků národního parku Arches:

 
 

Místo

38° 40' 44.6808", -112° 20' 12.48"
Rubrika:
Aktivity:

Odpočinek

Autor:
Jan Švestka

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Pando v americkém Utahu: Les klonů tvoří jeden strom