Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Les mrtvých Skogskyrkogarden: Když povýšíte hřbitov na umění

V jižní části Stockholmu fascinuje turisty, ale i místní obyvatele. Řeč je o tak trochu neobvyklém hřbitově. Švédský Skogskyrkogarden čili lesní hřbitov je působivou a harmonickou koexistencí dvou mocných sil – spontánní přírody a umělecké vize člověka. Proto se také od roku 1994 řadí mezi chráněné památky organizace UNESCO.

Les Skogskyrkogarden slouží pro poslední rozloučení s mrtvými. Ve srovnání s klasickým hřbitovem s rezavou pumpou a pobořenými zdmi jde v tomto případě o něco daleko originálnějšího a příjemnějšího. Hypnotické scenérie pro poklidné rozjímání najdeme přímo v hlavním městě Švédska. Na rozloze 102 hektarů země naplněné vůní borovicových stromů, otevřeného prostranství a malých kopců se nachází něco mezi 90 a 100 tisíci hrobů. Kdyby se uskutečnily vize autorů béčkových hororů a všichni mrtví ožili, měli by ve Stockholmu docela velký problém.

Kupodivu místní lidé příliš nevnímají les jako smutné místo (tak, jak to známe z našich končin). Lví podíl na tom mají dva významní švédští architekti Erik Gunnar Asplund a Sigurd Lewerentz. To oni dva společnými silami vybudovali krajinný pastorační koncept, který doplnili o budovy sloužící jako kaple a krematoria.

Les jako stvořený pro piknik. Trochu morbidní piknik.
Zdroj: westher / Foter / CC BY

Místo toho, aby na místě polorozpadlé bývalé štěrkovny srovnali budovu se zemí i s okookolní krajinou, raději velmi elegantně využili nerovností zemského povrchu pro neortodoxní stavební záměr. Hlavní inspiraci obou architektů byla posvátní místa antických Řeků a Římanů a neoklasicistní obrazy německého romantika Caspara Davida Friedricha.  

Mimochodem, jedním z umělců, kteří obohatili nejen lesní hřbitov ve Stockholmu, ale i celý sochařský svět, je Carl Milles. Na ostrově Lidingö, hodinku cesty od centra, se nachází jeho veřejnosti přístupný dům s ateliérem a zahrada posetá jeho originálními skulpturami.

Ruka Boží od Carla Millese. Fascinující, provokativní, dokonalé!

Dokončil hřbitovní kříž a zemřel

Celý příběh hřbitova Skogskyrkogarden začíná na počátku minulého století. Město vyhlásilo soutěž o nejlepší návrh na nový hřbitov. Asplund a Lewerentz to vyhráli na plné čáře. Od roku 1917 začínají první práce, které definitivně končí v roce 1940, kdy se hřbitov otevírá široké veřejnosti.

První, čeho si návštěvník všimne, se nachází hned blízko vstupu. Jde o krematorium s 12 pilíři, vše v minimalistickém stylu u malého jezírka. Součástí stavby jsou tři bohatě zdobené kaple – sv. Kříže, Víry a Naděje. Další výrazný prvek tu představuje masivní žulový kříž navržený Asplundem v roce 1939, ten má symbolizovat cyklus života a smrti. Krátce po dokončení kříže Asplund zemřel.

Inspirace krematoria jde daleko do pohanských časů.

Ukázkou umělecké vize Lewerentze je kaple Znovuvzkříšení, dekorativně laděná v neoklasicistním aranžmá. Vznikla už v roce 1925. Poslední důležitou budovou v lesoparku je tzv. lesní kaple s malým zlatým andělem v borovicovém háji. Inspiraci pro ni nalezl Asplund při jedné z cest do Dánska.

Kaple Znovuvzkříšení je krásným neoklasicistním dílem.
Poblíž lesní kaple najdeme zřejmě nejslavnější místní hrob. Leží zde Greta Garbo – švédská filmová bohyně první poloviny minulého století. Zahrála si Annu Kareninu či Dámu s Kaméliemi. Zemřela v 84 letech v New Yorku jako hvězda světového filmu.

Ještě neumírejte, text o hřbitově pokračuje

Vraťme se k jednomu z duchovních otců hřbitova architektu Eriku Gunnaru Asplundovi, který si v kruzích architektů vysloužil přezdívku "švédský Plečnik". Asplund navrh kromě hřbitova například i Městskou knihovnu a kino Skandia ve Stockholmu. V letech 1935 a 1937 také projektoval a korigoval výstavbu klasicistní radnice v Göteborgu.

Jako z pohádek z mechu a kapradí.

Jeho kolega, Sigurd Lewerentz se zase na skandinávském poloostrově proslavil projektem a následnou stavbou Operního divadla v Malmö (sydneyská opera to není, ale i tak vypadá celkem pěkně). Od roku 1940 ovšem trochu „zanevřel“ na architekturu a provozoval soukromou továrnu na výrobu oken. Zemřel v roce 1975, tedy 35 let po svém kolegovi a příteli Asplundovi. Dožil se devadesátky.

Lampy v typickém skandinávském provedení. Jako z IKEA!
Pochování zde kromě samotného Asplunda jsou i slavné národní sportovní legendy, jako např. Pelle Lindbergh – hokejový brankář, který chytal v NHL za „letce“ z Philadelphie. Slibnou kariéru mu v šestadvaceti letech ukončila tragická nehoda. Spočinul zde i Lennart Skoglund – levý fobalový křídelník a driblér, který hrál 9 let za Inter Milán a pomohl mužstvu ke 2 titulům. Má bronz z Mistrovství světa v roce 1950 v Brazílii.

Hřbitov Skogskyrkogarden je rozhodně z pohledu architektonického a krajinného velmi vydařený. Dodnes inspiruje mladé budovatele. Pokud se sem někdy v životě vydáte, může vám přijít rozhodně vhod přehledná mapa hřbitova, ale nebojte, ztratit se tady nemůžete.

Je to prostě něco jako pražská Stromovka, akorát je tady více opracovaného kamene!
 
 

Místo

59° 16' 16.8636", 18° 6' 9.2088"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Les mrtvých Skogskyrkogarden: Když povýšíte hřbitov na umění