Přejít k hlavnímu obsahu

Zakázaný prales na konci republiky. Znáte Mionší?

Přírodě nejvíc prospívá, když se jí člověk obloukem vyhne. V Mionší v okrese Frýdek-Místek to platí dvojnásob, a proto tam návštěvníci mohou jen v omezeném počtu několikrát do měsíce a jen s průvodcem.

Znáte Nohavicovu píseň Milionář? Pak si možná vybavíte pasáž „…mam srdce skromne jako všeci z Dolni Lomne.“ Ale kde ta Dolní Lomná leží? Vězte, že 10 km od polských hranic a přímo na slovenských hranicích. Kout je to opravdu odlehlý a možná i proto si zachoval svou krásu stovky let. Právě mezi Dolní a vedlejší Horní Lomnou najdeme nebývale zachovalou přírodu oblasti zvané Mionší. Ta dnes patří k největším pralesům České republiky.

Mionší má status národní přírodní rezervace (do roku 1992 jsme tuto nálepku znali pod názvem státní přírodní rezervace). To znamená, že se na jeho území nesmí libovolně a ve velkém těžit dřevo, rozdělávat oheň nebo se mimo vyznačené cesty. Tady jde ale ochrana ještě dál.

Kdysi vedla stezka, po, níž se mohli lidé pohybovat a obdivovat krásy původního lesa, přímo přes území parku. Jenže to panensky čisté krajině škodilo, docházelo k rušení hnízdícího ptactva. A tak správa parku vytvořila stezku novou, vedoucí tentokrát okolo parku. Ani to však nedopadlo dobře, příroda trpěla stále.

Zákaz vstupu

A tak se nyní na Mionší lze podívat jen v doprovodu průvodce, a to pouze několikrát týdně. V sobotu a v neděli vyráží do terénu dvě skupinky, po předchozí domluvě je ještě možné domluvit termín v pracovním týdnu. Ovšem jen v sezóně od června do září. Jinak je park uzavřen. Jedna návštěva stojí 60 korun.

Mezi vzácné obyvatele Mionší patří i čáp černý.
Zdroj: bigstock.com

A co že tu tak úzkostlivě chrání? Je toho dost. Především chráněné druhy, mezi které patří čáp černý, tetřev hlušec, puštík bělohlavý nebo třeba datel černý. A zapomenout nesmíme na unikátní karpatské endemity – ty zastupují například plži vřetenatka Ranojevičova moravská nebo řasnatka žebernatá.

Ono ale vlastně ani tak nejde o to, co všechno tam uvidíte. To, co vás dostane, je celkový dojem. Mionší podléhá přísné ochraně, les si žije svým životem a je to znát. Inu, krásná místa se mnohdy nejlépe zachovají, když se je lidé nesnaží nijak vylepšovat.

 
 

Místo

49° 31' 56.046", 18° 39' 39.1284"
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
Jan Švestka

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Zakázaný prales na konci republiky. Znáte Mionší?