České Švýcarsko

Největší přirozená brána na našem kontinentu je to, co pravděpodobně nejvíc turistů do Českého Švýcarska nakonec přitáhne. V národním parku, který příští rok oslaví osmnáctiny, je toho ale k vidění mnohem více. Tady jsou naše tipy.
Pýchou parku jsou pískovcové útvary. Skalní věže, brány, stěny nebo hrádky jsou poklad, který turisté v oblasti rozkládající se na Děčínsku mezi Hřenskem, Brtníky a Chřibskou houfně obdivují. Kromě pěších si tu na své přijdou i cyklisti, na které tu čeká celá síť cyklostezek. Krásu parku si můžete prohlédnout prostě tak, jak je vám to maximálně příjemné.
Národní park České Švýcarsko se rozkládá na 79,23 km2 a na německé straně hranic na něj navazuje o něco větší LSG Sächsische Schweiz (čili Chráněná krajinná oblast Saské Švýcarsko). O té třeba v některém z příštích článků. Zejména místní rádi hovoří o celistvé oblasti Českosaského Švýcarska.
Pravda, symbol Českého Švýcarska vynechat nemůžeme, i když toho o něm bylo všude napsáno už docela dost. Jde o národní přírodní památku, největší přirozenou skalní bránu na evropském kontinentu, která naprosto uchvacuje svými rozměry – rozpětí oblouku u dna dosahuje 26,5 m, výška otvoru činí 16 m, šířka 7-8 m a minimální tloušťka 3 m. Vrcholová plošina brány se nachází úžasných 21 m nad jejím dnem.
K Pravčické bráně můžete dojít po upravených stezkách, na jednotlivé vyhlídky pak vedou schůdky. S tímto skalním útvarem je neodmyslitelně spjat výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl vybudován už v roce 1881 na místě, kde původně stála dřevěná chatrč sloužící jako výčep. Původně byl zámeček určen pro ubytovávání hostů zdejšího rodu, dnes je zde galerie a restaurace.
Další pýchou, která láká i rodiny s dětmi, je Tichá a Divoká soutěska, v nichž se uskutečňují tradiční projížďky na pramici na řece Kamenici. Dříve byla řeka v oblasti velmi divoká a nedalo se po ní takto plout, zásluhou knížete Edmunda Clary-Aldringena zde vznikly jezy a splavy, odpočívadla a turistická stezka. V soutěskách se turisté plaví už od roku 1890.
Chcete-li spojit výlet k soutěskám s objevováním Pravčické brány, vydejte se brzy ráno z parkoviště nad Hřenskem k Pravčické bráně, z ní potom na Mezní Louku, na Tichou a Divokou soutěsku a následně zpět do Hřenska. Jednoduše se však můžete na projížďku na pramici dostat z Hřenska po dvou kilometrech chůze proti proudu řeky. Podobně snadno se můžete dostat k soutěskám z Mezné, Mezní Louky nebo Růžové.
Na území obce Jetřichovice nedaleko Vysoké Lípy stojí v malebné přírodě, v lese a u řeky Kamenice, ruina mlýna, o němž se první zmínka dochovala už z počátku 16. století. Místo má neskutečně romantickou atmosféru a možná i právě proto se zde natáčely některé scény k legendární pohádce Pyšná princezna.
Mlýn u Kamenické stráně, v kaňonu řeky Kamenice, byl znovu vybudován v roce 1727, protože chátral a nepostačoval. Svým účelům sloužil až do roku 1910, kdy nebyl nadále schopen konkurovat novým technologiím v jiných lokalitách.
A v Jetřichovicích ještě zůstaňme. O Mariině vyhlídce slyšel v roce 2005 snad každý. Starý a notoricky známý altán kvůli nedbalosti turistů vyhořel a takřka mu nebylo pomoci. Dnes zde, na Mariině skále, asi kilometr od Jetřichovic, stojí altán nový a místo nabízí nádherný výhled do všech světových stran, na skály, lesy a kopce Českého Švýcarska. Chcete-li si užít nádhernou romantickou chvilku, vydejte se sem na západ slunce. Jen dolů jděte opatrně…
Vydáte-li se na Mariinu vyhlídku, pravděpodobně půjdete po červené od jetřichovického infocentra. Mějte na paměti, že součástí cesty jsou strmější výstupy a k vyhlídce pak vedou železné schody. Výstup není vhodný pro malé děti a pro osoby se slabou kondičkou.
Je jen několik málo míst, která by mohla být dokonalými vizitkami, jakýmisi ukázkami, ochutnávkami či pomyslnými trailery nějakého území. U Českého Švýcarska můžeme v tomto smyslu mluvit o Pavlinině údolí. To se rozkládá mezi obcemi Studený a Jetřichovice podél toku Chřibské Kamenice. Údolí se krásně klikatí, nabízí pohled na pískovcové stráně a nachází se zde některé vzácné druhy rostlin (přeslička luční) i zvířat (vydra říční).
Budete-li se chtít po túře zchladit, naplánujte její konec do Jetřichovic. Právě při opuštění údolí se před vámi objeví známé jetřichovické koupaliště s mnohaletou historií, které se stále těší popularitě, především u turistů.
Romantický skalní hrádek Šaunštejn je dalším TOP místem, které musíte v Českém Švýcarsku navštívit. Nachází se nedaleko Vysoké Lípy, dostanete se k němu jednoduše například od známé vysokolipské hospody s parkovištěm. Výstup na hrádek samotný je poměrně obtížný a čekají na vás žebříky, mostky a jištění zábradlím. Kromě krásného bezprostředního okolí si užijete i výhled z vrchu na krajinu. Za tu námahu to stojí!
Historie Šaunštejnu sahá až do 14. století, patřil rodu Berků a poté rodu Vartemberků. Krátce před polovinou 15. století byl dobyt a začal sloužit jako útočiště loupežníků, zběhů i dobrodruhů – odtud plyne jeho přezdívka Loupežnický hrádek.
A nakonec tip pro ty, kteří se rádi rozhlížejí po kraji z poctivě vyšlapaných kopců. Dominantou krajiny u Vysoké Lípy je bezpochyby Růžový vrch. Zatímco dříve zde stávala kaple Panny Marie, poté vojenská pozorovatelna a následně ještě rozhledna a vyhlídková věž, kiosek, restaurace a menší ubytovací kapacita, dnes zde najdete jen pozůstatky oné restaurace a dřevěný kříž. Na úbočí si můžete povšimnout hraničních patníků.
Rozhled z „Růžáku“ po krajině je možný jen z několika vyhlídkových míst, protože jinak je kopec hustě zalesněn. Vydat se sem můžete z Růžové nebo ze Srbské Kamenice, případně z Vysoké Lípy.
Vyberte si svůj cíl pro putování Českým Švýcarskem. Každý je krásný!