Cestování > Země > Evropa > Dánsko

Dánsko

Hlavní město: Kodaň. Počet obyvatel: 5 608 784 (údaj z roku 2013). Rozloha: 43 094 km² (130. na světě). Úřední jazyk: Dánština. Měna: Dánská koruna. Sousední státy: Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Dánska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Dánska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Dánském království, Ryvangs Allé 14-16, 2100 København, telefon: +45/39101810, sekretariát - 39101811, Konzulární oddělení - 39101819+385/1/6177 246, +385/1/ 6192 105, +385/1/6192 112, 
e-mail: copenhagen@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15

Dánsko je zemí, která se rozprostírá na 443 ostrovech, ale obydlených a civilizací zasažených je jen pouhých 76! Kdo má rád dobrodružnější výpravy tzv. na vlastní pěst, tak zde si může plně vychutnávat snový přírodní svět bílých křídových útesů, lagunových jezer a písčitých pláží.

No a milovník vybrané kultury jistě na začátek nepohrdne nosem nad vznešeným hlavním městem Dánského království, pod které také spadá Grónsko a Faerské Ostrovy.

Kodaň – Kouzelně přívětivá malá mořská víla Evropy

Věřte, Kodaň vás nikdy nepřestane překvapovat. Město (známé pro vysokou kvalitu života v něm) čistých ulic a vlídných lidí je opravdovým kulturním skvostem.

Při svém toulání malebnými uličkami města si určitě udělejte čas na návštěvu nejstaršího zábavního parku v celé Evropě, muzea dánského designu a známého literárního tvůrce „malé mořské víly“ H. Ch. Andersena, víly, jejíž bronzová socha na pobřeží je symbolem Kodaně. 

Samostatnou kapitolou pro plnohodnotný turistický zážitek je královský palác Amalienborg, starobylé sídlo dánské královské rodiny v rokokovém slohu. Že už vás dnes z toho bolí nohy? Žádný problém. Odpočiňte si v jedné z romantických kaváren v přístavu Nyhavn.  

Z Kodaně také vede moderní most do švédského města Malmö, takže za malou chvíli můžete směle dál pokračovat za dalším dobrodružstvím do vnitra dalších severských zemí.   

Korunní princ Hamlet a středověký klášter, „nepokousán“ zubem času

Na sever od kodaňské metropole leží město Helsingor se svým obrovským turistickým magnetem – renesanční hrad Knorborg je totiž slavným dějištěm tragického Hamletova osudu z pera Williama Shakespeara.

Ponurost na atmosféře stoupá spolu s návštěvou tajemného místního středověkého kláštera, zřejmě jediného svého druhu, stojícího v celé své oslnivé nádheře na Skandinávském poloostrově.

Dalším zajímavým místem je Roskilde, bývalé hl. město království. Dnes je známé díky gotické katedrále sv. Lukáše, kde leží ostatky všech dánských vladařů a své univerzitě. 

Vše podstatné a důležité o Dánsku a jeho zajímavostech vám postupně budeme přinášet v našich článcích. Máte se na co těšit! 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Pozorovat vlny na mořské hladině, to je romantika, která dostane i toho největšího životního skeptika. A co teprve pozorovat vlny na dvou mořských hladinách najednou, které do sebe s nekonečnou a neutuchající živelností narážejí, jako by se toužily dostat dál. Severní moře na území toho Baltského a Baltské moře na území toho Severního. Vítejte na Grenenu.

celý článek

Mezi 15. a 17. stoletím se každý evropský mořeplavec, který chtěl obchodovat v Baltském moři, bál děl dánského zámku Kronborg. Byly připraveny poslat ke dnu každého, kdo by se nechoval dle zdejších celních pravidel nebo jinak narušoval klid úžiny. To je prosím drama! Kam se hrabe Shakespearův Hamlet, který zde na nádvoří poprvé šílel před více než 200 lety.

celý článek

Když se řekne Dánsko, spousta z nás si asi vybaví Kodaň nebo Malou mořskou vílu. Jen málokdo už dá dohromady soutok Baltu a Severního moře a hrstka nejznalejších zmíní Møns Klint. Co to je a kde to najdete? Rádi prozradíme.

celý článek

Svou polohou v Baltském moři dokonale mate a leckdo by ho přiřadil ke Švédsku. Přesto je tento docela malý ostrov ležící 150 km východně od Kodaně součástí Dánského království. Žijí zde Dánové, mluví bornholmským dialektem a stále se sem přijíždí zvědaví turisté podívat, jak to na takovém kousku země v moři může vypadat.

celý článek

Víte, co dokáže velká láska muže k ženě? Nebýt jí, nikdy by nevznikly 2 významné atrakce Kodaně. Hlavní město Dánska je zaslíbené romantice.

celý článek
Alternativní metropole Evropy, jak si Christianie přezdívá, leží uprostřed dánské Kodaně. Místo, odkud vás okamžitě vypoklonkují, pokud si chcete udělat fotku, a kde je i přes neustálé policejní kontroly možné sehnat drogy jako v supermarketu, je dnes naprosto závislé na tom, před čím chtělo před 40 lety utéct.
celý článek
  •  

Kvízy

Od jakého roku se na Kronborgu hraje divadelní inscenace Hamleta?
Zobrazit odpověď
Od roku 1816.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje hlavní město Dánska?
Zobrazit odpověď
Kodaň
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje největší hradní zřícenina v severní Evropě?
Zobrazit odpověď
Hammershus
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.