Přejít k hlavnímu obsahu

Dánsko

Hlavní město: Kodaň. Počet obyvatel: 5 608 784 (údaj z roku 2013). Rozloha: 43 094 km² (130. na světě). Úřední jazyk: Dánština. Měna: Dánská koruna. Sousední státy: Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Dánska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Dánska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Dánském království, Ryvangs Allé 14-16, 2100 København, telefon: +45/39101810, sekretariát - 39101811, Konzulární oddělení - 39101819+385/1/6177 246, +385/1/ 6192 105, +385/1/6192 112, 
e-mail: copenhagen@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15

Dánsko je zemí, která se rozprostírá na 443 ostrovech, ale obydlených a civilizací zasažených je jen pouhých 76! Kdo má rád dobrodružnější výpravy tzv. na vlastní pěst, tak zde si může plně vychutnávat snový přírodní svět bílých křídových útesů, lagunových jezer a písčitých pláží.

No a milovník vybrané kultury jistě na začátek nepohrdne nosem nad vznešeným hlavním městem Dánského království, pod které také spadá Grónsko a Faerské Ostrovy.

Kodaň – Kouzelně přívětivá malá mořská víla Evropy

Věřte, Kodaň vás nikdy nepřestane překvapovat. Město (známé pro vysokou kvalitu života v něm) čistých ulic a vlídných lidí je opravdovým kulturním skvostem.

Při svém toulání malebnými uličkami města si určitě udělejte čas na návštěvu nejstaršího zábavního parku v celé Evropě, muzea dánského designu a známého literárního tvůrce „malé mořské víly“ H. Ch. Andersena, víly, jejíž bronzová socha na pobřeží je symbolem Kodaně. 

Samostatnou kapitolou pro plnohodnotný turistický zážitek je královský palác Amalienborg, starobylé sídlo dánské královské rodiny v rokokovém slohu. Že už vás dnes z toho bolí nohy? Žádný problém. Odpočiňte si v jedné z romantických kaváren v přístavu Nyhavn.  

Z Kodaně také vede moderní most do švédského města Malmö, takže za malou chvíli můžete směle dál pokračovat za dalším dobrodružstvím do vnitra dalších severských zemí.   

Korunní princ Hamlet a středověký klášter, „nepokousán“ zubem času

Na sever od kodaňské metropole leží město Helsingor se svým obrovským turistickým magnetem – renesanční hrad Knorborg je totiž slavným dějištěm tragického Hamletova osudu z pera Williama Shakespeara.

Ponurost na atmosféře stoupá spolu s návštěvou tajemného místního středověkého kláštera, zřejmě jediného svého druhu, stojícího v celé své oslnivé nádheře na Skandinávském poloostrově.

Dalším zajímavým místem je Roskilde, bývalé hl. město království. Dnes je známé díky gotické katedrále sv. Lukáše, kde leží ostatky všech dánských vladařů a své univerzitě. 

Vše podstatné a důležité o Dánsku a jeho zajímavostech vám postupně budeme přinášet v našich článcích. Máte se na co těšit! 

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

útes Møns Klint - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Møns Klint: jedinečný kousek Dánska, o kterém možná nevíte
Když se řekne Dánsko, spousta z nás si asi vybaví Kodaň nebo Malou mořskou vílu.
Vodopád Múlafossur
Pláže a moře
Život jako z pohádky. Vodopád Múlafossur stráží dvanáct vesničanů
To, co činí Faerské ostrovy tak výjimečnými, je jejich surová krása a skutečnost, že nejsou zatíženy turismem tak, jako třeba Island, ke kterému ostrovy mnozí cestovatelé přirovnávají. 
Bornholm - Cestovinky.cz
Historické stavby
Bornholm: největší zřícenina severní Evropy, cyklistický ráj i mlýny, které už domlely
Svou polohou v Baltském moři dokonale mate a leckdo by ho přiřadil ke Švédsku. Přesto je tento docela malý ostrov ležící 150 km východně od Kodaně součástí Dánského království.
Baltské vs. Severní moře - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Grenen: Tam, kde se setkává Balt se Severním mořem
Pozorovat vlny na mořské hladině, to je romantika, která dostane i toho největšího životního skeptika.
obrazek
Průvodce města
V dánském městě hippies nesmíte fotit dealery
Alternativní metropole Evropy, jak si Christianie přezdívá, leží uprostřed dánské Kodaně.
Zámek Kronborg ve slunném dnu, stojící v městě Helsingor na severovýchodě Dánska - Cestovinky.cz
Historické stavby, Hrady a zámky
Zámek Kronborg: Hamlet tu straší už 200 let
Mezi 15. a 17. stoletím se každý evropský mořeplavec, který chtěl obchodovat v Baltském moři, bál děl dánského zámku Kronborg.
Malá mořská vila v Kodani, Dánsko - Cestovinky.cz - Cestovinky.cz
Průvodce města
Co dokáže láska v Kodani, nejromantičtějším městě Evropy
Víte, co dokáže velká láska muže k ženě? Nebýt jí, nikdy by nevznikly 2 významné atrakce Kodaně. Hlavní město Dánska je zaslíbené romantice.
pěší zóny úvodní
To nejlepší
5 nejvíc cool pěších zón na světě. Tudy je radost se projít
Navštěvujete rádi nová města a milujete procházky pěšími zónami, ať už jsou to ty klidné a romantické, nebo tudy procházejí davy a pořádně to tu žije?
Těla tuleňů visící na šňůře
Praktický rádce
Extrémní kuchyně: Kiviak je tulení konzerva naditá fermentujícími tělíčky ptáků
Jaké je vaše nejmíň oblíbené jídlo? Tvarůžky, koprovka, ledvinky nebo třeba dršťky? A co takový tuleň nadívaný rozkládajícími se tělíčky ptáků?

Kvízy

Jak se jmenuje největší hradní zřícenina v severní Evropě?
Zobrazit odpověď
Hammershus
Jak se jmenuje hlavní město Dánska?
Zobrazit odpověď
Kodaň
Jak se jmenuje uzavřené volnomyšlenkářské město uprostřed Kodaně?
Zobrazit odpověď
Christianie.
Od jakého roku se na Kronborgu hraje divadelní inscenace Hamleta?
Zobrazit odpověď
Od roku 1816.