Svou polohou v Baltském moři dokonale mate a leckdo by ho přiřadil ke Švédsku. Přesto je tento docela malý ostrov ležící 150 km východně od Kodaně součástí Dánského království.
Žijí zde Dánové, mluví bornholmským dialektem a stále se sem přijíždí zvědaví turisté podívat, jak to na takovém kousku země v moři může vypadat. Nikdy se tu nebudete prodírat davy turistů, protože Bornholm přece jen není Ibiza nebo Korfu. Poznáte tady ale tak trochu jinou Skandinávii – klidnou, mírnou, na severu a západě hodně kamenitou, zato na jihu a východě přívětivou s bělostným pískem na plážích. Střed ostrova pokrývají hlavně vřesoviště a lesy. I proto žije většina ze 40 tisíců obyvatel při pobřeží. Prvotním důvodem je tradiční řemeslo, jakým vždy bylo a stále je rybářství.
Když to tedy není ta drsná skandinávská divočina, vyvstává otázka, za čím se na ostrov vydat, proč vůbec stojí za návštěvu? Jedním z důvodů je samozřejmě moře, čisté a krásné, pobřeží s písčitými plážemi a žádné přehnané jižně tropické teplotní rekordy. Je toho ale samozřejmě více.
Rønne
Počtem obyvatel největší město na Bornholmu čítá asi 14 tisíc osob, které zde trvale bydlí. Právě v Rønne se vylodíte, pokud se na ostrov vydáte trajektem ze švédského Ystadu, z dánského Køge nebo z německého Sassnitz. Kromě rušného přístavu tady najdete Kostel svatého Nikolaie, který stojí za pozornost, ale také vás překvapí samotné městečko – je pěkné, udržované a plné milých lidí.
Hammershus
Na samém severu ostrova stojí největší hradní zřícenina severní Evropy – Hammershus. Pokud se na Bornholmu někdy ocitnete, toto místo vám nesmí ujít. Má úžasnou atmosféru, zříceninou se dá krásně procházet a díky tomu si užít stále přítomného ducha 13. století. Hrad původně sloužil jako rezidence lundského arcibiskupa, dánského krále Valdemara II. a také jako výchozí bod pro křížové výpravy.
Z hradu je úžasný pohled na pobřeží a moře, které ho omývá. Nechybí mu bývalý vodní příkop nebo nedaleký les, zkrátka překážky na obranu před nepřítelem. Umělce zase hrad i skutečnost, že v létě je tu tma jen 4 hodiny denně, láká a inspiruje k velkým počinům.
Mlýny už nemelou, až na jednu výjimku
Unikátní kostely
Na Bornholmu najde pozorný turista čtyři kostelíky ze 12. a 13. století, typicky bílé a vybudované v románském slohu. Důležitým aspektem je u nich kruhový půdorys. Všechny čtyři kostely sloužily nejen pro duchovní potěchu, ale zároveň poskytovaly útočiště v dobách ohrožení – Bornholm si totiž často „brali do parády“ piráti. Kostelíky najdete v obcích Nylars, Sterlars, Nyker a Olsker.
Síť cyklostezek
V Dánsku se sice dobře jezdí na kole (pokud se do vás právě neopírá protivítr), ale na Bornholmu se jezdí ještě lépe. Cyklisté se z ostrova vracejí nadšení. Může za to hustá a udržovaná síť cyklostezek po celém ostrově a fakt, že na kole se lze dostat kamkoli – do malých rybářských přístavů, do každého koutku městeček nebo do krásných lesů ve středu ostrova. Kromě toho od sebe nejsou dvě místa vzdálena více než 30 km. Nikdy!
Netoužíte-li po plážích narvaných k prasknutí, po divokém potápění, šplhání po horách nebo dovolené na druhé straně světa, vydejte se na letní dovolenou na Bornholm. Nezapomeňte s sebou vzít kolo a užijte si klid všude kolem!