Cestování > Země > Evropa > Finsko

Finsko

Hlavní město: Helsinky. Počet obyvatel: 5 429 894 (údaj z roku 2013). Rozloha: 338 432 km² (63. na světě). Úřední jazyk: Finština a švédština. Měna: Euro. Sousední státy: Švédsko a Rusko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Finska vízum ani pobytové povolení po dobu tří měsíců. Při pobytu nad tři měsíce vyplývá povinnost registrace na příslušném oddělení Finské policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Finsku, Armfeltintie 14, 00150 Helsinky, Finsko, telefon:  +358 (0)9 6120 880), e-mail: helsinky@embasyy.mzv.cz.

Finsko je místem, kde dospělí jedinci čtou hodně noviny. Nejlépe v sauně nebo láhví vodky a hudebním podkresem metalové hudby. Dětem se tu zase čtou mumínci či národní epos Kalevala a každý malý kluk chce být hokejista a holka zase designovou návrhářkou. Toto vykreslení průměrných Finů je, pravda, trochu přehnané, ovšem všechno vychází z toho, díky čemu cizinci Finsko nejvíce vnímají. Země, kde mají 187 888 jezer, nabízí mnoho zajímavých míst a věcí k vidění!

Okouzlující Helsinky a řemeslné Turku

Na jihu země leží hlavní město Helsinky s výraznou poznávací značkou – bílou katedrálou Tuomiokirko se zelenou kupolí na Senátním náměstí. Město je úžasným architektonickým příkladem jednoduchého a úsporného stylu. Při návštěvě se určitě podívejte na Vládní palác, experimentální monument národního skladatele Jean Sibelia. Dále na originální skalní kostel, pevnost Suomenlinna, či velkolepou halu Finlandia.

Na západě od Helsinek naleznete o trochu skromnější, ale stejně údivu hodné univerzitní město Turku. Zaujmout vás může např. 700 starý kamenný hrad, řemeslný skanzen Luostarinmäki či katedrála zasvěcená Panně Marii.

Stát frontu na národní parky s medvědy a soby, nebo na Santu a elfy

Kousek severně od Turku leží město Rauma s úchvatným historickým centrem, které je celé postaveno ze dřeva. To dělá celkem asi 600 domů, z nich nejstarší pocházejí ze 17. století.

Další klenot Finska představuje příroda, konkrétně jezera a lesy s medvědy, soby a tuleni. Mezi nejznámější národní parky (je jejich zde celkem 37!) patří Helvetinjärvi na západu a Oulanka na severovýchodě.

Sever země je asi nejvíce turisty navštěvovanou lokalitou, protože zde začíná Laponsko a království Joulupukkiho neboli místního Santy Clause. Ten má dokonce přímo za Severním polárním kruhem svou vlastní vesničku – Rovaniemi.

Chcete se dozvědět více informací o „Suomi“? Tak se nebojte vrhnout střemhlav do našich inspirativních článku. Zjistíte v nich, co ve Finsku vidět a co zažít!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Tvůrci jednoho z nejoblíbenějších seriálů všech dob konečně zveřejnili datum premiéry poslední řady. První díl finálové série Hra o trůny vstoupí na obrazovky televize HBO v neděli 14. dubna, v Česku ho pak diváci mohou očekávat o den později. Čím vyplnit dlouhé čekání, které je pro mnohé z nás nekonečné? Pobytem v ledovém hotelu v Laponsku, který je stejnojmenným seriálem inspirován do posledního detailu.

celý článek

Asi nikomu není potřeba dvakrát připomínat nesmrtelné hlášky z komedie Věry Chytilové, která patří mezi legendární snímky české kinematografie. Když se v luxusní restauraci Bolek Polívka rozkřikuje na Mirka Donutila, který s sebou přibral i ženu, s diváky cloumají záchvaty smíchu. Víte, ale že ve Finsku existuje rovnou celý ostrov, kam je zakázán vstup nikoli ženám, ale pánům tvorstva?

celý článek

Santa Claus žije daleko za polárním kruhem a volné chvíle tráví ve finském Rovaniemi v tamní vánoční vesničce. Tamní obyvatelé jsou o tom přesvědčení. A přesvědčí o tom i vás.

celý článek

Zasněžené vrcholky hor, teploměr hlásící -20°C a v kalendáři poblikávající datum ohlašující pár dnů do příchodu Joulupukkiho. Copak přesně tahle atmosféra nesvádí k horkému svařáčku nebo něčemu ostřejšímu? 

celý článek

Největší Čech je Jára Cimrman. Tedy alespoň podle celostátní ankety, z níž byl pro údajnou neexistenci vyřazen. Na osmém místě finské obdoby této ankety skončil Jean Sibelius, světoznámý skladatel vážné hudby. Hudebník žil  a skládal 53 let v domě, které dnes slouží jako jeho muzeum.

celý článek
  •  

Kvízy

Víte, kolik symfonických básní složil Jean Sibelius?
Zobrazit odpověď
10.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Existují ve světě tematické hotely inspirované Hrou o trůny?
Zobrazit odpověď
Ano, především na severu Evropy.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.