TOP 10 Praha

Jestli jste tu poprvé, nebo už jen máte dost poznávání Prahy skrz nákupní centra, vydejte se na pro ni typická místa, která nikdy neztratí své kouzlo. TOP 10 Prahy už čeká!
Naše hlavní město toho má hodně co nabídnout po stránce historické i kulturní. Historické centrum Prahy je zapsáno na seznamu UNESCO a mimo to je považována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Ročně se o tom na vlastní oči přesvědčí několik milionů turistů z celého světa. Pojďme se společně podívat, kterých 10 památek je láká nejvíc.
Původní středověké hradiště založené v 9. století se postupem času rozrůstalo, až se z něj stal největší starobylý hrad na světě. Součástí hradního komplexu jsou kostely a kaple, klášter, paláce, sály, věže a další zajímavá místa. V minulosti byl sídlem českých knížat a králů, i z toho důvodu jsou tu uloženy české korunovační klenoty. Od roku 1918 tady sídlí prezident republiky.
Celým názvem Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je nejvýznamnějším českým římskokatolickým kostelem, ve kterém už od 10. století sídlí biskup pražské arcidiecéze. Tradičně tu taky probíhaly korunovace i pohřby českých králů. Výstavba katedrály trvala několik staletí, proto je budova architektonicky rozmanitá a fasádu zdobí prvky různých slohů. Je součástí komplexu Pražského hradu.
Nejstarší most přes řeku Vltavu nechal Karel IV. postavit roku 1357. Půl kilometru dlouhé kamenné dílo bylo podle známé legendy zpevněno přidáním syrových vajec do malty. Od 17. století byly na most stavěny barokní sochy svatých od různých mistrů, které jsou dodnes hlavním lákadlem. Zajímavostí je, že roku 1621 byly na most pro výstrahu pověšeny koše s hlavami dvanácti (ze 27) pánů popravených na Staroměstském náměstí.
Centrum historického jádra Prahy, Staroměstské náměstí, je hnízdem mnoha historických staveb; za zmínku stojí Týnský chrám, dům „U Kamenného zvonu“, pomník mistra Jana Husa nebo Staroměstská radnice s orlojem. Náměstí funguje od 11. století, doposud bylo dějištěm několika významných událostí. Například roku 1621 tu bylo popraveno 27 českých pánů, jejichž smrt připomíná 27 bílých křížů na místě popravy.
Před orlojem se to vždycky hemží davy turistů a není divu. Tyhle astronomické hodiny z 15. století ukazují kromě času i polohu některých nebeských těles, aktuální znamení zodiaku, fáze Měsíce, datum a mnoho dalšího. Jsou vyzdobeny mechanickými sochami 12 apoštolů, které se postupně objevují ve dvou okýnkách nad ciferníkem, a dalšími sochami po okrajích, třeba ozvučeným kohoutem.
Dominantou Nového Města je 750 metrů dlouhé Václavské náměstí, které je svrchu ohraničeno budovou Národního muzea a sochou sv. Václava na koni. Ve 14. století, kdy náměstí spolu s Novým Městem vzniklo, tady býval koňský trh. Dneska jde o tradiční místo pro masová setkání.
Na rozdíl od bran městských opevnění má Prašná brána ryze reprezentativní úděl. Byla vystavena na místě původní zpustlé Horské brány roku 1475 v gotickém slohu. Brána je přístupná turistům, z výšky 44 metrů dohlédnete na náměstí Republiky i Celetnou ulici, kde začíná historická trasa Královská cesta.
Na skále vyčnívající nad Vltavou se rýsuje mohutná barokní pevnost Vyšehrad. Dřív tomu ale bylo jinak. V polovině 10. století tady vzniklo stejnojmenné hradiště, které se v průběhu věků transformovalo na královský hrad, sídlo panovníka i samostatné město. Od 19. století je tu mimo jiné hřbitov velikánů českého národa. Dnes je Vyšehrad díky malebným parkům a vyhlídkám na město oblíbenou procházkovou lokalitou.
Vrch Petřín zdobí rozhledna, která je 5x menší napodobeninou Eiffelovy věže; její zakladatelé z Klubu českých turistů se totiž nechali inspirovat Eiffelovkou na světové výstavě v Paříži roku 1889. Z 58metrové věže dohlédnete nejen na panorama Prahy, ale i na horu Říp, České středohoří nebo Krkonoše.
Na Rašínově nábřeží se od roku 1996 vlní podivuhodná silueta Tančícího domu. Architekt Vlado Milunić se při návrhu dvou v sobě zakleslých věží nechal inspirovat slavným meziválečným tanečním párem, Fredem Astairem a Ginger Rogersovou. Několikrát oceněná stavba s nesymetrickými místnostmi dneska slouží jako hotel, restaurace, galerie i kancelářské prostory.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6, zdroj 7, zdroj 8, zdroj 9, zdroj 10