Přejít k hlavnímu obsahu

TOP 10 Prahy: Nejznámější památky, které by měl vidět každý

Jestli jste tu poprvé, nebo už jen máte dost poznávání Prahy skrz nákupní centra, vydejte se na pro ni typická místa, která nikdy neztratí své kouzlo. TOP 10 Prahy už čeká!

Naše hlavní město toho má hodně co nabídnout po stránce historické i kulturní. Historické centrum Prahy je zapsáno na seznamu UNESCO a mimo to je považována za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Ročně se o tom na vlastní oči přesvědčí několik milionů turistů z celého světa. Pojďme se společně podívat, kterých 10 památek je láká nejvíc.

Pražský hrad

Původní středověké hradiště založené v 9. století se postupem času rozrůstalo, až se z něj stal největší starobylý hrad na světě. Součástí hradního komplexu jsou kostely a kaple, klášter, paláce, sály, věže a další zajímavá místa. V minulosti byl sídlem českých knížat a králů, i z toho důvodu jsou tu uloženy české korunovační klenoty. Od roku 1918 tady sídlí prezident republiky.

Pražský hrad
Od roku 1918 je Pražský hrad sídlem prezidenta.
Zdroj:
Bigstockphoto

Katedrála svatého Víta

Celým názvem Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je nejvýznamnějším českým římskokatolickým kostelem, ve kterém už od 10. století sídlí biskup pražské arcidiecéze. Tradičně tu taky probíhaly korunovace i pohřby českých králů. Výstavba katedrály trvala několik staletí, proto je budova architektonicky rozmanitá a fasádu zdobí prvky různých slohů. Je součástí komplexu Pražského hradu.

Katedrála svatého Víta v Praze
Svatovítská katedrála je součástí hradního komplexu.
Zdroj:
Bigstockphoto

Karlův most

Nejstarší most přes řeku Vltavu nechal Karel IV. postavit roku 1357. Půl kilometru dlouhé kamenné dílo bylo podle známé legendy zpevněno přidáním syrových vajec do malty. Od 17. století byly na most stavěny barokní sochy svatých od různých mistrů, které jsou dodnes hlavním lákadlem. Zajímavostí je, že roku 1621 byly na most pro výstrahu pověšeny koše s hlavami dvanácti (ze 27) pánů popravených na Staroměstském náměstí.

Karlův most v Praze
Karlův most je nejstarší most přes Vltavu.
Zdroj:
Bigstockphoto

Staroměstské náměstí

Centrum historického jádra Prahy, Staroměstské náměstí, je hnízdem mnoha historických staveb; za zmínku stojí Týnský chrám, dům „U Kamenného zvonu“, pomník mistra Jana Husa nebo Staroměstská radnice s orlojem. Náměstí funguje od 11. století, doposud bylo dějištěm několika významných událostí. Například roku 1621 tu bylo popraveno 27 českých pánů, jejichž smrt připomíná 27 bílých křížů na místě popravy.

Staroměstské náměstí v Praze
Náměstí vzniklo už v 11. století a dneska se tu pokocháte pohledem na historické budovy.
Zdroj:
Bigstockphoto

Staroměstský orloj

Před orlojem se to vždycky hemží davy turistů a není divu. Tyhle astronomické hodiny z 15. století ukazují kromě času i polohu některých nebeských těles, aktuální znamení zodiaku, fáze Měsíce, datum a mnoho dalšího. Jsou vyzdobeny mechanickými sochami 12 apoštolů, které se postupně objevují ve dvou okýnkách nad ciferníkem, a dalšími sochami po okrajích, třeba ozvučeným kohoutem.

orloj v Praze
Na pražský orloj se můžete dívat i po sté, ale stejně budete žasnout.
Zdroj:
Bigstockphoto

Václavské náměstí

Dominantou Nového Města je 750 metrů dlouhé Václavské náměstí, které je svrchu ohraničeno budovou Národního muzea a sochou sv. Václava na koni. Ve 14. století, kdy náměstí spolu s Novým Městem vzniklo, tady býval koňský trh. Dneska jde o tradiční místo pro masová setkání.

Václavské náměstí v Praze
Václavské náměstí je 750 metrů dlouhé a dominuje mu budova Národního muzea.
Zdroj:
Bigstockphoto

Prašná brána

Na rozdíl od bran městských opevnění má Prašná brána ryze reprezentativní úděl. Byla vystavena na místě původní zpustlé Horské brány roku 1475 v gotickém slohu. Brána je přístupná turistům, z výšky 44 metrů dohlédnete na náměstí Republiky i Celetnou ulici, kde začíná historická trasa Královská cesta.

Prašná brána v Praze
Prašná brána byla postavena v roce 1475 na místě zpustlé Horské brány.
Zdroj:
Bigstockphoto

Vyšehrad

Na skále vyčnívající nad Vltavou se rýsuje mohutná barokní pevnost Vyšehrad. Dřív tomu ale bylo jinak. V polovině 10. století tady vzniklo stejnojmenné hradiště, které se v průběhu věků transformovalo na královský hrad, sídlo panovníka i samostatné město. Od 19. století je tu mimo jiné hřbitov velikánů českého národa. Dnes je Vyšehrad díky malebným parkům a vyhlídkám na město oblíbenou procházkovou lokalitou.

Vyšehrad Praha
Na Vyšehradě na návštěvníky čeká spousta krásných míst a jako bonus nádherný výhled na město.
Zdroj:
Bigstockphoto

Petřínská rozhledna

Vrch Petřín zdobí rozhledna, která je 5x menší napodobeninou Eiffelovy věže; její zakladatelé z Klubu českých turistů se totiž nechali inspirovat Eiffelovkou na světové výstavě v Paříži roku 1889. Z 58metrové věže dohlédnete nejen na panorama Prahy, ale i na horu Říp, České středohoří nebo Krkonoše.

Petřínská rozhledna v Praze
Inspirace v Eiffelovce? Ano!
Zdroj:
Bigstockphoto

Tančící dům

Na Rašínově nábřeží se od roku 1996 vlní podivuhodná silueta Tančícího domu. Architekt Vlado Milunić se při návrhu dvou v sobě zakleslých věží nechal inspirovat slavným meziválečným tanečním párem, Fredem Astairem a Ginger Rogersovou. Několikrát oceněná stavba s nesymetrickými místnostmi dneska slouží jako hotel, restaurace, galerie i kancelářské prostory.

Tančící dům v Praze
Milovaný a nenáviděný Tančící dům stojí na Rašínově nábřeží od roku 1996.
Zdroj:
Bigstockphoto

Použité zdroje: zdroj 1zdroj 2zdroj 3zdroj 4zdroj 5zdroj 6zdroj 7zdroj 8zdroj 9zdroj 10

 
 

Místo

50° 4' 31.9404", 14° 26' 16.08"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Kristina Koudelková

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

TOP 10 Prahy: Nejznámější památky, které by měl vidět každý