mnichov-1

Jaké vlastně hlavní město Bavorska je? To nelze jednoznačně pojmenovat. Vedle sebe tu existují tak rozdílné věci jako futuristický stadion Allianz Arena a tradiční lidové slavnosti v bavorských krojích. Je Mnichov metropolí německého automobilismu, nebo piva? Co vlastně v Mnichově navštívit? Třeba největší pivnici či muzeum brambor.
Ze všeho nejdřív si ale případný návštěvník musí položit otázku, jaký typ turisty by se měl do Mnichova vydat. Odpověď je snadná: každý. Město velké přibližně jako Praha nabízí spoustu různých druhů zábavy. Od piva přes netradiční muzea až po velkolepý stadion. Pojďme se podívat do pěti tváří největšího města na jihu Německa.
Čechy, Belgie a pochopitelně Bavorsko. To vám povědí odborníci na otázku, kde se vyrábí nejlepší pivo na světě. V této spolkové zemi pochopitelně najdeme spoustu míst věnovaných zrzavému moku. Třeba největší zahradní pivnici světa. Pokud chcete oslavit narozeniny spolu s osmi tisícovkami kamarádů a žádná restaurace vám není schopná vyhovět při rezervaci stolů, jeďte právě do lesoparku Hirschgarten. Tam se posadí i osm a půl tisíce hostů. Pijte ale rychle, zavírají už v půlnoci.
Vůně čerstvě točeného a grilovaných klobás se zelím a křupavým chlebem, toho si nejvíce užijete na podzimním Oktoberfestu. Jestliže se však chystáte do Mnichova mimo dobu vyhrazenou tradiční slavnosti, nezoufejte. Pivo i samotný Oktoberfest mají v bavorské metropoli své muzeum. Dámy v Mnichově možná překvapí nenadálý zájem jejich partnerů o muzejní kulturu. Tím se přesouváme k další podobě města.
Když jsme u partnerských vztahů, tak musíme podotknout, že muzeum sexu v Mnichově chybí, ale jinak má Bavorsko expozice snad všech dalších lidských činností a přírodních úkazů. Je libo exkurs do dějin hudby? Beze všeho, ve městě stojí muzeum rocku, ale také lidového folkloru. Máte rádi počítače nebo třeba loutky? I tyto věci mají v Mnichově svá muzea. Mimo to tu najdeme také mládeže, divadla, automobilky BMW, Židů či Alp.
Další článek z Německa:
Milovníci bizarností si přijdou na své v muzeu brambor. Tam se mohou například podívat, jak se volá bramborovým telefonem. Pokud vám z takových podivností vstávají vlasy na hlavě, navštivte seriózní technické muzeum. Patří mezi nejlepší a nejzábavnější v Evropě. Spoustu fyzikálních jevů se zde dá vyzkoušet na vlastní kůži. V části věnované statické elektřině vám tak i tady mohou vstávat vlasy na hlavě.
Pro turisty se sportovní duší má Mnichov spoustu lákadel. Začíná už samotnou dopravou po městě. Městská kola si lze půjčit na mnoha místech, takže představují ideální prostředek pro přesun mezi památkami a dalšími důležitými body. Stojany na kola dlí před obchody, činžovními domy, na náměstích. Mnichov je zkrátka jedna velká Tour de France.
Jestliže se necítíte přímo na aktivní sportování, podívejte se alespoň po historii sportovního dění na území města a sportovní nálada vás přepadne sama. V Mnichově totiž stojí dva architektonické skvosty: Olympijský stadion a Allianz Arena. Ten první představoval ve své době malý technický i designérský zázrak. Nad hledištěm pro 80 000 diváků, ale i nad celým okolním olympijským parkem se tyčí mohutná konstrukce „beduínského stanu“. Při výrobě konstrukce vznikla nepředstavitelná spousta odpadu, mnichovští ovšem skládku proměnili na zalesněné kopce.
Svítící Allianz aréna učinila na začátku jedenadvacátého století z Mnichova město se dvěma moderními stadiony. Na její stavbu během tří let padlo, včetně integrovaných garáží, 36 000 tun oceli. Desetitisíce fanoušků si tak nemusí mít během povzbuzování a oslavných tanečků nemusí dělat starosti o pevnost konstrukce.
Kde jinde by měla sídlit největší bavorská a firma vyrábějící světoznámé automobily než právě v Mnichově? Tři vysoké válce budovy ústředí BMW vévodí celému okolí a ukazují význam společnosti. Sídlo motoristického gigantu tak připomíná část motoru, jen zavrčet.
BMW zanechává stopy na více místech ve městě, třeba v podobě muzea BMW, které má otevřeno mimo pondělku celý týden včetně svátků a nedělí. Exkurze tak po vzoru výroby jedou neustále plynulým tempem, aby uspokojily zájem nadšených příznivců techniky a motorismu.
Podívejte se na předešlé části tohoto seriálu:
Národní divadlo nebo budova Glypothek přeplněná antickými sochami sice mají nepopiratelné kouzlo, stejně tak pivní slavnosti i umělecké festivaly, ale nade všemi kulturními zajímavostmi se vznáší odér bílé klobásy s preclíkem a hořčicí. Tradiční místní pochoutka vás dříve či později chytne za nos, vytáhne z představení anebo jiné akce a donutí k ochutnání. Toto kaloricky trochu náročnější jídlo prostě nelze v Mnichově opominout.
Vedle pěti uvedených má Mnichov ještě jeden přívlastek: skvělý k obývání nebo řečeno počítačovou terminologií „user friendly“.
Několik na sobě nezávislých anket se totiž shodlo na tom, že bavorská metropole patří mezi deset světových měst s nejlepšími podmínkami pro život. Nejen v Německu tedy platí: München über alles!