Přejít k hlavnímu obsahu

Belgie

Hlavní město: Brusel. Počet obyvatel: 11 151 495 (údaj z roku 2013). Rozloha: 30 529 km² (146. na světě). Úřední jazyk: Nizozemština, francouzština a němčina. Měna: Euro. Sousední státy: Německo, Lucembursko, Francie, Nizozemsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Belgického království vízum ani pobytové povolení. V případě pobytu delším než tři měsíce je třeba na místním úřadě učinit prohlášení o příjezdu (declaration d'arrivée) a následně požádat o povolení k pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Belgie, 154, Avenue Adolphe Buyl, 1050 Bruxelles, telefon: +322/6418930, e-mail: brussels@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 - 16.30.

Belgie je zemí slavného zeměpisce Mercatora, malíře Brueghela a také zde vynalezli první saxofon. Obyvatelstvo se rozděluje na dvě velké skupiny – Valony a francouzsky hovořící Vlámy. Oba národy holdují pralinkám, čokoládě a vyhlášenému belgickému pivu.

Brusel má čurajícího chlapečka a 165milionkrát zvětšenou molekulu

Hlavní město Belgického království Brusel je zároveň také hlavním městem Vlámska a říká se mu též „hlavní město Evropy“. Sídlí zde totiž NATO a Evropská Unie. V Bruselu setaké nachází řada úchvatných historických památek. Kupříkladu náměstí Grande-Place s gotickou radnicí nebo socha Manneken Pis – čurající chlapeček ze 17. století. Dále tu nalezneme i prvky moderní architektury jako např. známé Atomium – stopětašedesátmilionkrát zvětšenou molekulu železa. Něco málo přes půlhodinu cesty autem na jih pak můžete poznat slavné místo Napoleonovy porážky – Waterloo.

Na severozápadě země leží zřejmě nejkrásnější město království – Bruggy, kterým se díky síti plavebních kanálů říká „Benátky severu“. Město je také hlavním center Západních Flander. Nejzajímavější částí v Bruggách je jejich historický střed s náměstím Grote Markt a domy v goticko-barokním a renesančním kulturním rázu.

Na východ od Brugg leží další velké město Belgie, Antverpy. V jejich případě se jedná o centrum obchodu, diamantového průmyslu a také v současnosti druhý největší přístav v Evropě. A jen pár kilometrů od francouzských hranic leží druhé nejstarší město v království, Tournai. Je zde k vidění jedna z položek seznamu památek UNESCO – románská katedrála Notre Dame s dobře přístupnou chrámovou klenotnicí a starožitným byzantským křížem.

Zalesněné Ardeny a pobřeží

Na území Belgie příroda příliš hor nevytvarovala, až na východ, kde se zdvihají hojně zalesněné a hornaté Ardeny. Zeměpisně zasahují i do Francie a Lucemburska. Najdeme v nich hluboce strmě klesající údolí a šumivé bukové, dubové či smrkové lesy. Ideální tip pro trekaře, horolezce, cykloturisty či prostě jenom pro velkou a klidnou procházku v přírodě.

Celková délka pobřeží okolo Severního moře činí 66 km a můžete nám věřit, že především v letních měsících je zde počasí přesně „tak akorát“ na to užít si pořádnou dovolenou se vším tím koupáním a sluněním, jak má být.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Parc du Cinquantenaire v Bruselu
Parky a rezervace
Plíce Bruselu nabízí park s bombardéry a auty královské rodiny
Ve východní části Bruselu se nachází Parc du Cinquantenaire, jeden z nejnavštěvovanějších parků města. Rybníky, sochy a vodopády zde už více než jedno století zpříjemňují Bruselanům běh života.
Rubensův dům v Antverpách
Historické stavby
V Antverpách mají dům geniálního malíře, který se oženil s šestnáctiletou
Génius barokního malířství Peter Paul Rubens si v roce 1610 sám navrhuje svůj domov v řecko-římském klasickém stylu, který je lehce ovoněný elegantní italskou renesancí. A výsledek?
Kanály v Bruggách - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Čokoládový ráj! Bruggy jsou městem vodních kanálů a skvělých pralinek
Na náměstí Markt pečlivě seřazené barevné domky, za vyleštěnou výlohou čekají na své mlsouny pralinky nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. Křivolaké uličky na vás dýchají historii. Vítejte v „Benátkách severu“.
Čurající chlapeček v Belgii - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Čurající chlapeček v Belgii denně vyplýtval pitnou vodu pro deset domácností
Nejbizarnější atrakce Bruselu - Manneken pis, chcete-li čurající chlapeček, čelil v nedávné době skandálu a vážn
Druhý největší lodní výtah na světě ve Strépy-Thieu. - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Archimédés a 144 lan to udělá za 7 minut, bez pohybu
Ano, loď se cestou nahoru druhým největším lodním výtahem na světě ani za mák nepohne. Jedinečný technický zázrak. Belgičané jsou na něj patřičně pyšní.  
Pilsner Urquell
To nejlepší
Nejlepší pivo světa? Naší „plzni“ uteklo místo v TOP žebříčku jenom o kousek!
Češi jsou národem pivařů. Ročně vypijeme více než 250 půllitrů tohoto zlatavého moku. Není se proto čemu divit, že české pivo považuje řada z nás za to vůbec nejlepší.
TOP 5 Belgie
Průvodce státem
TOP 5 Belgie: nenápadná země s malebnými městy a pobřežím s nespočtem dun
Jestli o Belgii něco víme, pak nejspíš to, že je v ní Brusel, sídlo NATO a některých institucí Evropské unie. Víc ale z lidí jen těžko vydolujete.
Belgie
To nejlepší
Roadtrip po Beneluxu: Tipy na místa, která si hned po první návštěvě zamilujete
Složenina Benelux označuje tři malé země západní Evropy. Konkrétně jde o Belgii, Nizozemsko a Lucembursko.
Festival
To nejlepší
Léto plné hudby! Tohle je pět nejlepších evropských festivalů, kde nebude o zábavu nouzi
Kam v roce 2023 vyrazit za hudbou i zábavou? Připravili jsme pro vás přehled a základní informace o těch nejlepších hudebních festivalech, které se letos v Evropě uskuteční.
květnové prodloužené víkendy
Tipy na výlet
Prodloužené víkendy v květnu 2023: objevte během nich zatím neobjevené!
Každý rok je při pohledu na kalendář tak trochu napínavé, na který den připadnou státní svátky. Letos je to naprosto ideální, protože 1. i 8. květen vychází na pondělí. Perfektní podmínky pro prodloužený víkend. 

Kvízy

Jak se přezdívá Jubilejním parku v Bruselu?
Zobrazit odpověď
Plíce Bruselu.
V jakém evropském městě stojí Rubensův dům?
Zobrazit odpověď
V Antverpách.
Copak dělá socha nejslavnějšího chlapečka Bruselu?
Zobrazit odpověď
"Čůrá" vodu. Spolu s Atomiem je to nejslavnější symbol města.