Přejít k hlavnímu obsahu

Belgie

Hlavní město: Brusel. Počet obyvatel: 11 151 495 (údaj z roku 2013). Rozloha: 30 529 km² (146. na světě). Úřední jazyk: Nizozemština, francouzština a němčina. Měna: Euro. Sousední státy: Německo, Lucembursko, Francie, Nizozemsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Belgického království vízum ani pobytové povolení. V případě pobytu delším než tři měsíce je třeba na místním úřadě učinit prohlášení o příjezdu (declaration d'arrivée) a následně požádat o povolení k pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Belgie, 154, Avenue Adolphe Buyl, 1050 Bruxelles, telefon: +322/6418930, e-mail: brussels@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 - 16.30.

Belgie je zemí slavného zeměpisce Mercatora, malíře Brueghela a také zde vynalezli první saxofon. Obyvatelstvo se rozděluje na dvě velké skupiny – Valony a francouzsky hovořící Vlámy. Oba národy holdují pralinkám, čokoládě a vyhlášenému belgickému pivu.

Brusel má čurajícího chlapečka a 165milionkrát zvětšenou molekulu

Hlavní město Belgického království Brusel je zároveň také hlavním městem Vlámska a říká se mu též „hlavní město Evropy“. Sídlí zde totiž NATO a Evropská Unie. V Bruselu setaké nachází řada úchvatných historických památek. Kupříkladu náměstí Grande-Place s gotickou radnicí nebo socha Manneken Pis – čurající chlapeček ze 17. století. Dále tu nalezneme i prvky moderní architektury jako např. známé Atomium – stopětašedesátmilionkrát zvětšenou molekulu železa. Něco málo přes půlhodinu cesty autem na jih pak můžete poznat slavné místo Napoleonovy porážky – Waterloo.

Na severozápadě země leží zřejmě nejkrásnější město království – Bruggy, kterým se díky síti plavebních kanálů říká „Benátky severu“. Město je také hlavním center Západních Flander. Nejzajímavější částí v Bruggách je jejich historický střed s náměstím Grote Markt a domy v goticko-barokním a renesančním kulturním rázu.

Na východ od Brugg leží další velké město Belgie, Antverpy. V jejich případě se jedná o centrum obchodu, diamantového průmyslu a také v současnosti druhý největší přístav v Evropě. A jen pár kilometrů od francouzských hranic leží druhé nejstarší město v království, Tournai. Je zde k vidění jedna z položek seznamu památek UNESCO – románská katedrála Notre Dame s dobře přístupnou chrámovou klenotnicí a starožitným byzantským křížem.

Zalesněné Ardeny a pobřeží

Na území Belgie příroda příliš hor nevytvarovala, až na východ, kde se zdvihají hojně zalesněné a hornaté Ardeny. Zeměpisně zasahují i do Francie a Lucemburska. Najdeme v nich hluboce strmě klesající údolí a šumivé bukové, dubové či smrkové lesy. Ideální tip pro trekaře, horolezce, cykloturisty či prostě jenom pro velkou a klidnou procházku v přírodě.

Celková délka pobřeží okolo Severního moře činí 66 km a můžete nám věřit, že především v letních měsících je zde počasí přesně „tak akorát“ na to užít si pořádnou dovolenou se vším tím koupáním a sluněním, jak má být.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Kanály v Bruggách - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Čokoládový ráj! Bruggy jsou městem vodních kanálů a skvělých pralinek
Na náměstí Markt pečlivě seřazené barevné domky, za vyleštěnou výlohou čekají na své mlsouny pralinky nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. Křivolaké uličky na vás dýchají historii. Vítejte v „Benátkách severu“.
Čurající chlapeček v Belgii - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Čurající chlapeček v Belgii denně vyplýtval pitnou vodu pro deset domácností
Nejbizarnější atrakce Bruselu - Manneken pis, chcete-li čurající chlapeček, čelil v nedávné době skandálu a vážn
Vítězný oblouk v Jubilejním parku v Bruselu. - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Plíce Bruselu: Park s bombardéry a auty královské rodiny
Ve východní části Bruselu se nachází Parc du Cinquantenaire, jeden z nejnavštěvovanějších parků města. Rybníky, sochy a vodopády zde už více než jedno století zpříjemňují Bruselanům běh života.
Vstup do domu Petera Paula Rubense v Antverpách v Belgii - Cestovinky.cz
Historické stavby
V Antverpách mají dům geniálního malíře, který se oženil s šestnáctiletou
Génius barokního malířství Peter Paul Rubens si v roce 1610 sám navrhuje svůj domov v řecko-římském klasickém stylu, který je lehce ovoněný elegantní italskou renesancí. A výsledek?
Druhý největší lodní výtah na světě ve Strépy-Thieu. - Cestovinky.cz
Moderní stavby
Archimédés a 144 lan to udělá za 7 minut, bez pohybu
Ano, loď se cestou nahoru druhým největším lodním výtahem na světě ani za mák nepohne. Jedinečný technický zázrak. Belgičané jsou na něj patřičně pyšní.  
TOP 5 Belgie
Průvodce státem
TOP 5 Belgie: nenápadná země s malebnými městy a pobřežím s nespočtem dun
Jestli o Belgii něco víme, pak nejspíš to, že je v ní Brusel, sídlo NATO a některých institucí Evropské unie. Víc ale z lidí jen těžko vydolujete.
Belgie
To nejlepší
Roadtrip po Beneluxu: Tipy na místa, která si hned po první návštěvě zamilujete
Složenina Benelux označuje tři malé země západní Evropy. Konkrétně jde o Belgii, Nizozemsko a Lucembursko.
Festival
To nejlepší
Léto plné hudby! Tohle je pět nejlepších evropských festivalů, kde nebude o zábavu nouzi
Kam v roce 2023 vyrazit za hudbou i zábavou? Připravili jsme pro vás přehled a základní informace o těch nejlepších hudebních festivalech, které se letos v Evropě uskuteční.
květnové prodloužené víkendy
Tipy na výlet
Prodloužené víkendy v květnu 2023: objevte během nich zatím neobjevené!
Každý rok je při pohledu na kalendář tak trochu napínavé, na který den připadnou státní svátky. Letos je to naprosto ideální, protože 1. i 8. květen vychází na pondělí. Perfektní podmínky pro prodloužený víkend. 
Charleroi
Průvodce městem
Vítejte v Charleroi, nejošklivějším městě na světě! Možná…
Nejošklivější město světa by si člověk nejspíš představil v nějaké rozvojové zemi proslulé svou chudobou. Belgické Charleroi přitom leží jen 60 kilometrů od Bruselu.

Kvízy

Copak dělá socha nejslavnějšího chlapečka Bruselu?
Zobrazit odpověď
"Čůrá" vodu. Spolu s Atomiem je to nejslavnější symbol města.
Jak se přezdívá Jubilejním parku v Bruselu?
Zobrazit odpověď
Plíce Bruselu.
V jakém evropském městě stojí Rubensův dům?
Zobrazit odpověď
V Antverpách.