Cestování > Země > Evropa > Belgie

Belgie

Hlavní město: Brusel. Počet obyvatel: 11 151 495 (údaj z roku 2013). Rozloha: 30 529 km² (146. na světě). Úřední jazyk: Nizozemština, francouzština a němčina. Měna: Euro. Sousední státy: Německo, Lucembursko, Francie, Nizozemsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Belgického království vízum ani pobytové povolení. V případě pobytu delším než tři měsíce je třeba na místním úřadě učinit prohlášení o příjezdu (declaration d'arrivée) a následně požádat o povolení k pobytu.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Belgie, 154, Avenue Adolphe Buyl, 1050 Bruxelles, telefon: +322/6418930, e-mail: brussels@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 - 16.30.

Belgie je zemí slavného zeměpisce Mercatora, malíře Brueghela a také zde vynalezli první saxofon. Obyvatelstvo se rozděluje na dvě velké skupiny – Valony a francouzsky hovořící Vlámy. Oba národy holdují pralinkám, čokoládě a vyhlášenému belgickému pivu.

Brusel má čurajícího chlapečka a 165milionkrát zvětšenou molekulu

Hlavní město Belgického království Brusel je zároveň také hlavním městem Vlámska a říká se mu též „hlavní město Evropy“. Sídlí zde totiž NATO a Evropská Unie. V Bruselu setaké nachází řada úchvatných historických památek. Kupříkladu náměstí Grande-Place s gotickou radnicí nebo socha Manneken Pis – čurající chlapeček ze 17. století. Dále tu nalezneme i prvky moderní architektury jako např. známé Atomium – stopětašedesátmilionkrát zvětšenou molekulu železa. Něco málo přes půlhodinu cesty autem na jih pak můžete poznat slavné místo Napoleonovy porážky – Waterloo.

Na severozápadě země leží zřejmě nejkrásnější město království – Bruggy, kterým se díky síti plavebních kanálů říká „Benátky severu“. Město je také hlavním center Západních Flander. Nejzajímavější částí v Bruggách je jejich historický střed s náměstím Grote Markt a domy v goticko-barokním a renesančním kulturním rázu.

Na východ od Brugg leží další velké město Belgie, Antverpy. V jejich případě se jedná o centrum obchodu, diamantového průmyslu a také v současnosti druhý největší přístav v Evropě. A jen pár kilometrů od francouzských hranic leží druhé nejstarší město v království, Tournai. Je zde k vidění jedna z položek seznamu památek UNESCO – románská katedrála Notre Dame s dobře přístupnou chrámovou klenotnicí a starožitným byzantským křížem.

Zalesněné Ardeny a pobřeží

Na území Belgie příroda příliš hor nevytvarovala, až na východ, kde se zdvihají hojně zalesněné a hornaté Ardeny. Zeměpisně zasahují i do Francie a Lucemburska. Najdeme v nich hluboce strmě klesající údolí a šumivé bukové, dubové či smrkové lesy. Ideální tip pro trekaře, horolezce, cykloturisty či prostě jenom pro velkou a klidnou procházku v přírodě.

Celková délka pobřeží okolo Severního moře činí 66 km a můžete nám věřit, že především v letních měsících je zde počasí přesně „tak akorát“ na to užít si pořádnou dovolenou se vším tím koupáním a sluněním, jak má být.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Ve východní části Bruselu se nachází Parc du Cinquantenaire, jeden z nejnavštěvovanějších parků města. Rybníky, sochy a vodopády zde už více než jedno století zpříjemňují Bruselanům běh života. A vznikl na popud samotného belgického krále.

celý článek

Génius barokního malířství Peter Paul Rubens si v roce 1610 sám navrhuje svůj domov v řecko-římském klasickém stylu, který je lehce ovoněný elegantní italskou renesancí. A výsledek? Dnes jedna z nejvnavštěvovanějších památek v druhém největším městě Belgického království.

celý článek

Ano, loď se cestou nahoru druhým největším lodním výtahem na světě ani za mák nepohne. Jedinečný technický zázrak. Belgičané jsou na něj patřičně pyšní.  

celý článek

Na náměstí Markt pečlivě seřazené barevné domky, za vyleštěnou výlohou čekají na své mlsouny pralinky nejrůznějších velikostí, tvarů a barev. Křivolaké uličky na vás dýchají historii. Vítejte v „Benátkách severu“.

celý článek
  •  

Kvízy

V jakém evropském městě stojí Rubensův dům?
Zobrazit odpověď
V Antverpách.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.