Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Plíce Bruselu: Park s bombardéry a auty královské rodiny

Ve východní části Bruselu se nachází Parc du Cinquantenaire, jeden z nejnavštěvovanějších parků města. Rybníky, sochy a vodopády zde už více než jedno století zpříjemňují Bruselanům běh života. A vznikl na popud samotného belgického krále.

Pentagram není jen pro satanisty. Park ve tvaru pětiúhelníku, kterému se přezdívá „plíce Bruselu“ nabízí kolemjdoucím daleko víc, než si můžete představit – automobilové veterány, letecké bombardéry či antické sochy.

Bruselská oáza míru a klidu.
Zdroj: Bigstock.com

Pokud se považujete za kulturní nadšence a chcete na cestách něco zažít, bruselský Jubilejní park (další vžitý název pro Parc du Cinquantenaire) se vám bude líbit. Mimochodem, jedna historická perlička: vznikl na popud krále Leopolda II. u příležitosti Národní výstavy na konci 19. století.

Tady se odpočívá jedna báseň...
Zdroj: Bigstock.com

Prohlédněte si unikátní sbírku „vintage“ 350 automobilů 

Automobilové muzeum, kde tyto skvosty (ano, opravdu jich je přes tři stovky) uvidíte, se nachází na samém jižním okraji parku. Oči retronadšenců tu potěší modely jako např. Bentley nebo Bugatti z 30. let minulého století či výstavní limuzínové kousky dodané belgickou královskou rodinou.

Od roku 1985 se můžete do automobilového bruselského muzea podívat od pondělí do neděle od 10 do 18 hodin.
Zdroj: By André Ritzinger (Own work) [CC BY 3.0 (creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Navštivte Královské vojenské muzeum

Naopak na severu parku se nacházejí od roku 1923 velké haly a prostory věnované historii vojenství. Součástí stále expozice je i letecká část muzea, kde můžete obdivovat nádherné železné ptáky z prehistorie válečného letectví.

Do vojenského muzea se můžete podívat od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 16:45 od úterý do neděle.
Zdroj: Laurent Bouvier

Vzdělejte se v Muzeu umění a historie

Přesně naproti vojenskému muzeu (jižně od něj) se nachází pompézní budova, která při trochu fantazie připomíná fasádou Bílý dům ve Washingtonu – Cinquantenaire Museum. V jeho zdech si můžete prohlédnout archeologickou, starověkou i předkolumbovskou expozici a sbírky evropského užitého umění do 20. století.

Otevírací časy v Muzeum umění a historie: Úterý až pátek, 9:30 - 17:00 a sobota a neděle, 10:00 - 17:00.
Zdroj: By Michel wal (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Starobylá mešita a Chrám lidských vášní

Na severozápadně straně parku stojí nejstarší postavená mešita v Bruselu. Byla postavena ve stejné době jako samotný Jubilejní park. Architektem byl Ernest Van Humbeek.

Chrám lidských vášní má působivou atmosféru.
Zdroj: liabxl.wordpress.com

Hned vedle Velké mešity lápá návštěvníky Bruselu další zdejší kulturní perla – neoklasicistně laděný chrám Lidských vášní. Jeho nejvzácnějším pokladem je skulptura od belgického umělce Jefa Lambeauxa. Od roku 2014 je chrám přístupný nejen v zimních, ale i v letních měsících.

 
 

Místo

50° 50' 28.8816", 4° 23' 25.854"
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Plíce Bruselu: Park s bombardéry a auty královské rodiny