Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

V Antverpách mají dům geniálního malíře, který se oženil s šestnáctiletou

Génius barokního malířství Peter Paul Rubens si v roce 1610 sám navrhuje svůj domov v řecko-římském klasickém stylu, který je lehce ovoněný elegantní italskou renesancí. A výsledek? Dnes jedna z nejvnavštěvovanějších památek v druhém největším městě Belgického království.

Z ulice Wapper se na první pohled se jedná o docela nenápadnou budovu, která ale jinak krásně zapadá do pohádkové atmosféry tzv. Jeruzalému západu a Diamantového města (tak se Antverpám říká).

Stačí ale vstoupit dovnitř a ihned na vás dýchne atmosféra 17. století, která je cítit na každém kroku. Nesejde ani moc na tom, jestli se zrovna nacházíte v interiéru domu, u průčelí či u malebné obdélníkové zahrady připomínající tak trochu francouzské parky.   

Víte, že na náměstí Královny Astrid v Antverpách se můžete podívat do Muzea diamantů a hned vedle do největší světové burzy diamantů? I na poli sportovním se Antverpy pyšní jedinečným prvenstvím – v roce 1903 se zde konalo první Mistrovství světa v gymnastice. A v roce 1920 se zde konaly letní olympijské hry, z nichž si poprvé odvezli medaili českoslovenští hokejisté (lední hokej byl tehdy na programu letních her, protože zimní ještě dlouho nebyly samostatnou akcí). Medaili mohli mít i fotbalisté, ti ovšem byli diskvalifikováni poté, co na protest proti výrokům rozhodčího odešli ve finále ze hřiště.
Zde Rubens relaxoval.

Jak to vlastně všechno začalo?

Píše se rok 1610 a syn protestantského advokáta Jana Rubense, malíř Peter Paul Rubens sype pomalu na stůl 7 600 guldenů (dnes 90 tisíc korun, tehdy celé jmění dobře situovaného měšťana) a rozdává je stavebníkům společně s architektonickými nákresy a plány svého nového vysněného domova. Nechal se inspirovat architektonickými studiemi a plány italských vil a paláců té doby (10 plodných let svého života strávil Rubens právě v Itálii).

Zlatavý hoch nesoucí obrovskou rybu jako pytel brambor..jaká to pastva pro oči!
Zdroj: RichiG24 / Foter / CC BY

Celá stavba rodinného sídla začíná vlastně rok po Rubensově svatbě s jeho první ženou Isabellou Brant. Ta v roce 1626 bohužel umírá na zhoubnou nemoc. Ale již za 4 roky malíř získává svou druhou životní múzu – prý v té době nejkrásnější dívku v celých Flandrech, Hélene Fourment. Když si 6. prosince 1630 řekli své „ano“, byl mezi nimi rozdíl plných 37 let. Novomanželka tehdy chodila po světě teprve 16 let! Za dalších 5 let Rubens zakoupil poblíž Antverpy usedlost Château de Steen a 5 let nato navždy opustil Rubenshuis i svět živých.   

Víte, Rubens měl celkem 8 dětí?
Zdroj: Sitomon / Foter / CC BY-SA

Velice zajímavě architektonicky členitý Rubenshuis sloužil malíři jinak jako poklidný domov a umělecký ateliér po dobu dlouhých a šťastných 25 let. Kromě jeho oslnivých uměleckých děl (zajímavé jsou hlavně jeho soukromé rodinné portréty) v domě lze také v domě obdivovat sbírku mincí a vzácných knižních svazků, které si rád a často Rubens vozil ze svých diplomatických a uměleckých cest po Evropě.

Rubensův dům byl velmi důležitým místem v Antverpách už v samotném 17. století. Kdokoli totiž přijel někdo společensky či politicky významný do města, tak se – pokud samozřejmě byl doma či v ateliéru – u Rubensů zastavil na zdvořilé návštěvě. Na usedlost měli jistě mnoho dobrých vzpomínek i tehdejší Rubensovi spolupracovníci (např. Jan Brueghel starší, který domalovával zátiší a krajiny) a jeho učedníci jako např. mladičký Anthony Van Dyck, který dychtivě vzhlížel ke svému mistrovi Rubensovi.

Interiér domu je přesně tak vybaven, jako byl za života Rubense.
Víte, že Rubens, jenž maloval již od svých 14 let a vyhotovil za svého života více jak 1 200 děl, uměl plynule hovořit francouzský, německy, italsky, latinsky i španělsky? Možná i proto také působil za svého života jako tajný agent a diplomat ve službách španělských Habsburků.
Rubens maloval krajiny, mytologické výjevy, křesťanské alegorie...

Rubensův talent a lze vidět i na více místech v Antverpách

V roce 1937 je dům zakoupen městem Antverpy, které se pouští do jeho nákladné rekonstrukce a za dalších 9 let se z něho stává oficiálně Rubensovo muzeum, které můžete dokonce navštívit i zadarmo, když se sem vydáte každou poslední středu v pomalu končícím měsíci.  

Dokončená je jen severní věž se zvonkohrou...

Další významným otiskem umělce v jeho Antverpách (sedí na ně dobře i jméno Rubensovo město, ihned pochopíte proč), tak jsou 4 slavné obrazy: Vztyčení kříže, Snímání z kříže, Zmrtvýchvstání Krista a Nanebevzetí Panny Marie v největší gotické katedrále na území Belgie a Holandska.

Za zajímavý fakt můžeme označit i to, že gotická katedrála Onze-Lieve-Vrouwkathedraal (Katedrála Panny Marie) uprostřed centra Antverp byla dostavěna pouhé půlstoletí před narozením vlámského malířského génia. Vstupné je do ní 5 euro, děti do 12 let to mají „free“. Katedrála se nalézá u hlavního tržiště Grote Markt, kde si můžete mimojiné dobře prohlédnout renesanční radnici a dobře zachovalé fasády cechovních domů své epochy.

Dalších 10 unikátních Rubensových děl můžete také v Antverpách najít v tiskařském muzeu Plantin-Moretus (25 min pěšky od domu umělce), které je pro dokonce i na seznamu památek UNESCO.

 
 

Místo

51° 13' 1.2", 4° 24' 33.48"
Rubrika:
Aktivity:

Kultura

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

V Antverpách mají dům geniálního malíře, který se oženil s šestnáctiletou