Přejít k hlavnímu obsahu

Hrad tyčící se nad moře skrývá hrůznou historii s umučenou milenkou: Kyrenia

Není to daleko, dokonce v Evropě, mají tady vyhřáté mořské pláže a památky na starověké civilizace. Kypr vypadá jako ráj pro dovolenou. Podíváme se na jeden z jeho skvostů - hrad Kyrenia.

Na Kypr rád zamíří každý, kdo si chce užít sladké nicnedělání na plážích, ale také objevování památek a odkazů, které nám zanechaly generace a generace, které zde žily před námi. Důkazem může být třeba hrad Kyrenia.

Kyrenia je označení pro severokyperskou oblast, kterou mimochodem turisté skutečně milují, jde o jedno z nejpopulárnějších míst na celém ostrově, a to právě pro nádherné lokality u moře, pro pestrou přírodu i pro spoustu historických a kulturních památek.

Kyrenia je půvabný kyperský přístav.
Zdroj: Bigstock

Oblast má hodně dlouhou a pestrou minulost. Osídlení se toto místo dočkalo prý už v období kolem roku 5 800 př. n. l. Osady tu jen vzkvétaly zejména díky úrodné půdě a příjemnému podnebí pro obyvatele, kteří se o sebe chtěli sami postarat, být soběstační. Z dob dávno minulých zbyly některé památky, třeba hrad Kyrenia.

Hrad byl vězením i parádním obydlím

Hrad byl vybudován už ve 12. století ve stylu, který se velmi podobal románské pevnosti. Během doby, kdy ho vlastnili Lusignané, sloužil jako obydlí, ale i jako kruté vězení pro provinilce. Když hrad vlastnili Ottomanové, sloužil dokonce jako přístav. Po každé změně obyvatel tu zbylo něco po těch dřívějších, což z hradu udělalo úžasnou a ojedinělou stavbu. Do současné podoby se dostal v 15. století, kdy ho obývali Benátčané.

Hrad je hned u pobřeží.
Zdroj: Bigstock

Než vstoupíte do hradu, projdete opevněnou kamennou branou a dostanete se na hlavní cvičiště. Dalším zajímavým místem jsou strážní místnosti podél hlavního nádvoří, konírna a obytné prostory. Dále se turisté procházejí až na hradby a do královských komnat.

Bez zajímavosti nezůstává velká kaple, v níž se dnes nachází muzeum. V tom se spočívá nejstarší objevený vrak lodi na světě, údajně se prý potopila asi 300 let př. n. l. a objevena byla v 60. letech 20. století.

Západní strana hradu je pravděpodobně tou nejděsivější. Na jednom místě tu byla umučena těhotná milenka krále Petra I. Tento akt měla na svědomí přímo králova manželka.

Pokud milujete pohled na krásné scenérie při hře slunečních paprsků, nepodceňte krásu výhledu z hradu na okolí při svítání. Projděte se po hradbách přímo nad přístavem a věřte, že na tyto okamžiky nikdy nezapomenete. Dbejte při tom však na svou bezpečnost.

 
 

Místo

35° 20' 30.84", 33° 19' 19.9236"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Hrad tyčící se nad moře skrývá hrůznou historii s umučenou milenkou: Kyrenia