Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Víno, zalesněné svahy, zpěv mnichů. To je kyperské pohoří Troodos

Horské štíty, borovicová vůně zelených listů a jemně klokotající zvuk šumících modrých potůčků v národním chráněném parku Troodos ukrývají před zrakem celého světa neobyčejné poklady z duchovního a světského těsta.

Objevte s námi atmosféru nádherných byzantských klášterů (10 z nich je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO) s uměleckými barevnými freskami a chuť nejstaršího dezertního vína na světě!

Hlavní dominantou celého pohoří je nejvyšší vrchol ostrova, hora Olympos neboli Chionistra (1 952 m. n. m.), jak zní tradiční název tohoto masivu, ležícího v centrální oblasti kraje. Olympos přísně dohlíží na zdejší faunu a flóru (nachází se zde 770 druhů různě laděných pestrobarevných rostlin) parku.

Víte, že pohoří Troodos bylo už ve starověkých dobách tehdejším civilizacím dobře známo pro své měděné doly? A Španělsko zase pro své zlaté dole, a to předně v pohoří Las Médulas?

V zimním čase roku se na svazích hor lyžuje na plné obrátky. Stejnojmenné horské středisko slouží jako ideální základna pro zimní lyžařské radovánky (jsou zde také dvě běžkařské dráhy) a na jaře a v létě pro zajímavé pěší či cyklistické výpravy do okolního přírody. Turisté mají ve velké oblibě také jízdu na koni, kterého lze snadno a rychle z městečka Troodos zapůjčit. 

Kypr v trochu pro nás netradičních barvách. Ale též mu to sluší!
Zdroj: Leonid Mamchenkov / Foter / CC BY

Nejstarší víno světa? Staré, ale sakra sladké!

Při svých objevitelských cestách krajem nesmíte vynechat návštěvu ve vesničce Lania. Z přezrálých bobulí révy vinné zde místní přátelští a pohostinní lidé lisují nejstarší známé víno světa Commandaria. Pokud vám zrovna na jazyk nesedne jeho výrazná sladkost, tak si vypalte hrdlo místní kořalkou Zivania.

Kozy a víno jsou zde mezi místními na koni!
Zdroj: GerardQ / Foter / CC BY-NC-ND

Další zastávkou může být vesnice Omodos. Která je unikátním tím, že je celá vystavěná okolo byzantského kláštera Moni Timiou Stavrou. Skromnost vesnice, která se zračí v očích místních 325 lidí a křivolaké miniaturní kamenné ulice, jsou vyvážený jistou důležitostí vesnice pro tradiční výrobu místního vína. 

O kousek dále můžete navštívit klášter Trooditissa. Ve zdejším kraji se o něm mluví především díky příběhu o neobyčejné věrnosti dvou poustevníků, kteří až do své smrti střežili ikonu. Nešlo jen o vymyšlenou událost, ikona zde byla později skutečně objevena.     

#facebook#

Klášter, kde Panna Marie umí prý i přivolat déšť! 

Vstupní brána je další z nádherných okras bohatého Kykkosu.
Zdroj: Son of Groucho / Foter / CC BY

Klášter Kykkos najdeme ve stejnojmenné vesničce. Ta leží v třešňovém údolí Marathasa, které proslavily teplé prameny. Místní klášter je sídlem nejbohatší kyperské náboženské skupiny – The Panagia of Kykkos. Jadro výzdoby tohoto poklidného duchovního místa představují krásně barevné mozaiky.

Hlavní atrakcí kláštera je ale Byzantské muzeum, kde si můžete prohlížet obrovské množství zajímavých uměleckých relikvií (zlaté a stříbrné liturgické předměty z doby největšího rozkvětu byzantské říše. Za nejvzácnější poklad z celé sbírky lze označit ikonu Nejmilostivější Panny Marie s dítětem ze 12. století. Legendy praví, že ji namaloval Sv. Lukáš a věrné modlení umí přivolat i déšť. Důkladná prohlídka všech exponátů vám zabere i několik hodin.

A necelou hodinku chůze od klášteru Kykkos leží hrobka arcibiskupa a později prvního prezidenta nezávislé Kyperské republiky Makariose III., u hrobky se návštěvníkům skýtá také nádherný panoramatický výhled do okolní přírody. 

Pozor zde na vkus a délku vašeho oblečení! Pro vstup do kláštera musí mít muži kalhoty a ženy zahalená ramena. Ale nebojte, v případě opravdové nouze vám místní mniši rádi zapůjčí dlouhou kapucínskou fialovou tuniku. A cena vstupu do Byzantského muzea je cca 2,50€.
Malebné nádvoří kláštera je pro odpočinek Boží jako stvořené.
 

V údolí se nachází také nejzachovalejší (11. až 13. století) ze všech kostelů v pohoří Troodos – kostel Agios Ioannis Lambadistis. Na první pohled vypadá jako „obyčejná vesnická chalupa“, ale uvnitř se nacházejí velkolepé barevné fresky, které vás doslova ohromí. 

Mezí další zajímavě zdobené byzantské kostely Troodosu – nacházející se již v údolí Solea – patří Panagia Forviotissa a Agios Nikolaostis Stegis, kde před samotným focením musíte požádat o svolení. Oba kostely leží vedle hlavní vesnici v údoli, Kakopetria.

 
 

Místo

34° 56' 13.308", 32° 51' 49.6728"
Rubrika:
Aktivity:

Kultura

Autor:
Pavel Jartym

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Víno, zalesněné svahy, zpěv mnichů. To je kyperské pohoří Troodos