Přejít k hlavnímu obsahu
Otevřít fotogalerii

Konec světa začíná v ledovcovém parku Los Glaciares, kde duní padající ledovce

Na konci světa, v Patagonských Andách, se nachází jedno z nejkrásnějších míst na Zemi. Přivítá vás tu ohlušující řev a obrovité ledovcové bloky, které se řítí desítky metrů do ledové vody. 

Nádherné přírodní scenérie, ledovcové splazy a nezapomenutelná atmosféra drsné přírody, to je ledovcový park Los Glaciares v Argentině, který láká dobrodruhy a turisty lačnící po krásné a nespoutané přírodě.

Téměř celý park Los Glaciares je nespoutanou divočinou. Jednou z oblastí, která je turistům přístupná, je Lago Argentino s ledovcem Perito Moreno.

Lago Argentino a ledovec Perito Moreno

Perito Moreno je jedinečný v tom, že se k němu můžete přiblížit až na dosah. Mohutný ledovcový splaz je ukončen vrásčitým a rozpraskaným čelem, které se tyčí do výše až 70 m nad hladinu jezera.

Padesát odstínů modré. Těmi hraje jedna z nejkrásnějších jeskyní světa

V těsné blízkosti ledovce je ale dosti nebezpečno, protože si žije vlastním životem. Co chvíli se z jeho stěny uvolňují kry. Někdy malá, jindy obrovská kra se zřítí za ohlušujícího hřmění do vod jezera. Nejnepochopitelnější je ale azurová modř ledovce, která silně kontrastuje s okolní šedí a vystupuje na povrch. Dává tak ledovci Perito Moreno tajuplný až skoro nadpozemský vzhled.

ledovec v Los Glaciares
Téměř na dosah: Ke kolika ledovcům se můžete takto blízko přiblížit?
Zdroj:
Shutterstock

Drsná tvář Patagonských And

Druhou turisty navštěvovanou částí parku Los Glaciares jsou vysoké štíty Patagonských And. Z dálky nejvíce zaujmou dva „strážci“ And – žulový masiv Fitz Roy (3 375 m) a Cerro Torre (3 128 m). Návštěva těchto vrcholů je ale pouze pro ostřílené dobrodruhy. Nestálé a věčně špatně naladěné počasí se s nikým nemazlí a zkouší návštěvníkům co nejvíce znepříjemnit život. Bouřlivé větry, laviny, padající kameny a zima řadí tyto dva vrcholy k nejobtížnějším terénům na světě.

Andy Patagonie
Celá Patagonie je okouzlující a stojí za objevování.

Zdroj:
Shutterstock

Stále se opakující koloběh
Každý den, kdy ze sebe ledovec Perito Moreno shodí „přebytečnou zátěž“ v podobě mohutných ker, se po 2 metrech přibližuje ke břehu jezera. A jednou za 4–5 let se tu díky tomu odehraje neskutečné drama. Masa ledu přibližující se ke břehu zahradí rameno jezera. Voda tu stoupá, až nesmírný tlak protrhne ledové vězení a vodní masa se vyvalí ven. Za ohlušujícího rachotu se potom vodní hladiny vyrovnávají.

Výstup na vrcholky And je pouze pro zkušené a tvrdé horolezce. Pro prohlídku skalního masivu můžete využít několikadenního treku, který vás provede kolem úpatí Fitz Roye a Cerro Torre. Pokud vám vyjde počasí, bude zážitek o to silnější. Není ale také vyloučeno, že kvůli mlze neuvidíte ani vrcholky těchto velikánů.

K nejkrásnějším chvílím patří východ slunce u jezera Cerro Torre. Slunce tu nemilosrdně praží do kolmých a zespodu neslezitelně vypadajících skalních stěn, které jako by ani nepatřily do našeho světa.

Za druhým největším ledovcovým jezerem na světě se vydejte do Kanady. Je to zážitek!

Jak se nejlépe dostat k ledovci?

Jsou dvě možnosti, jak si tento přírodní unikát prohlédnout zblízka. Můžete se vydat pěšky po dřevěné cestě (ty jsou v dostatečné vzdálenosti, aby turisty nemohly ohrozit odlamující se kry) nebo si zaplatit výlet na lodi (dospělí za 32,2 EUR a děti za 22,3 EUR), která se k němu plaví 2x denně. Z dřevěné stezky ležící spíše na úrovni ledovce se vám otevře pohled na Perito Moreno jako celek. Z lodi zase budete žasnout nad jeho výškou, která z paluby hezky vynikne.

Použité zdroje:

  • whc.unesco.org/en/list/145/
  • losglaciares.com/en/parque/
  • idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/perito-moreno-ledovec-ktery-neznici-ani-globalni-oteplovani.A061120_170707_igsvet_tom
 
 

Místo

-31° 18' 57.9636", -64° 33' 45.1116"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Lucie Štěrbová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Konec světa začíná v ledovcovém parku Los Glaciares, kde duní padající ledovce