Přejít k hlavnímu obsahu

Kypr

Hlavní město: Nikósie (Lefkosia). Počet obyvatel: 689 565 (údaj z roku 2001). Rozloha: 9 251 km² (161. na světě). Úřední jazyk: Řečtina a turečtina. Měna: Euro. Sousední státy: žádné. 

Režim vstupu pro obyvatele ČR: Občané ČR se na území Kyperské republiky musí zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu (hotelová či obdobná ubytovací zařízení provádějí registraci turistů automaticky). Vstup na území Kypru přes letiště a přístavy na území nekontrolovaném vládou Kyperské republiky (tj. území tzv. “Severokyperské turecké republiky“) je považován za nelegální. Turisté se na přechodech z jižní do severní části mohou prokazovat pouze národním občanským průkazem. Doposud severokyperská strana vyžadovala vyplnění žádosti o "víza", na jejímž základě vystaví příslušný dokument (zvláštní listina udělovaná mimo cestovní doklad).

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky na Kypru, 18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia, telefon: +357/22421118, 22314058, e-mail: nicosia@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.30 - 16.00.

Multikulturní a vždy slunečním svitem prostoupený ostrov Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Lze ho označit za jednu z památkově nejbohatších oblastí Evropy. A když sem turisty netáhne zrovna pestrý koktejl památek (byzancie, gotika, antika atd.) z různých etap lidstva, pak sem turisty táhne teplé moře, pláže, malebná údolí a hory!

Nikósie – kulturní metropole se dvěma vládnoucími pány

Technicky vzato je Nikósie v současné době jediné rozdělené hlavní město světa! Jak turecká část, tak i řecká část města vás ohromí duchovní atmosférou zdejších pamětihodností. Z galerií a muzeí rozhodně stojí za návštěvu např. místní archeologické muzeum a muzeum byzantského umění.

Na jihu Kypru leží druhé největší sídlo ostrova – kulturní a rušná metropole Limassol. Město bylo založeno Richardem Lví srdce a je proslaveno Festivalem vína, který zde má už více než 60letou tradici.  Na jihovýchodě zase leží „Lazarovo město“ Larnaka. Procházka po hlavní městské promenádě vám postupně odkryje vše důležité z tohoto půvabného města.

Průzračně zářivé moře na pobřeží Pafosu a unikátní světové mozaiky

Co se týče flóry na Kypru, nacházíme zde mnoho druhů endemických rostlin, především u pohoří Troodos ležícího uprostřed ostrova a Pentadaktylos na severu Kypru. Pohoří Troodos, místo s krásnými kláštery (neznámější je klášter Kykkos) a kostelů, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Leží zde také nejvyšší hora Kypru Olympos.  

Pafos (historická část města má také štítek UNESCO) můžeme označit za další velmi důležitý bod směřování všech cestovatelských dobrodruhů, ale i rekreačních turistů na Kypru. Jde prý o místo zrození bohyně lásky Afrodity. Hlavní magnet na návštěvníky zde představuje archeologický park s neuvěřitelně krásnými mozaikami (např. znázornění mýtu o Mínotaurovi atd.), okrašlující domy Thésea, Orfea a Dionýsa. Za zmínku stojí také návštěva středověké pevnosti a komplexu podzemních chodeb. Mezi místními cedry a borovicemi v lesích Pafosu můžete také potkat národní symbol ostrova – muflona kyperského.

Zaujal vás Kypr a vypadá to, že by vás sem i vítr zavál? Zjistěte víc v článcích níže!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Kyrenia Kypr
Historické stavby
Kyrenia: hrad tyčící se nad moře skrývá hrůznou historii s umučenou milenkou
Není to daleko, dokonce v Evropě, mají tady vyhřáté mořské pláže a památky na starověké civilizace. Kypr vypadá jako ráj pro dovolenou. Podíváme se na jeden z jeho skvostů. Hrad Kyrenia.
Vesnice Kato Akourdaleia na Kypru
Pláže a moře
Britové ocenili kyperskou vesničku s excentrickým Angličanem
Když britský deník Guardian zveřejnil nejlepší destinace pro podzimní dovolenou, Kypr nechyběl na stupních vítězů. Redaktoři doporučili především oblast kolem Kato Akourdaleia. Proč?
Troodos úvodní
Hory a ledovce
Víno, zalesněné svahy, zpěv mnichů. To je kyperské pohoří Troodos
Horské štíty, borovicová vůně zelených listů a jemně klokotající zvuk šumících modrých potůčků v národním chráněném parku Troodos ukrývají před zrakem celého světa neobyčejné poklady z duchovního a světského těsta.
dovolená na podzim 2023
To nejlepší
Kam na podzim 2023 na dovolenou? In je Turecko, Kypr a bodují i Kanáry
Pozdní září, říjen a listopad ještě svádí k tomu, aby se člověk odletěl někam nahřát, než se podzimní nečas promění v zimu s minimem světla. 
Larnaka úvodní
Průvodce městem
Pohodová dovolená pro každého? Larnaka na Kypru je zárukou spokojenosti
Láká vás navštívit konečně jednou taky Kypr? Kam se na něm ale vrtnout, aby to bylo zajímavé a celá dovolená se neodehrála jen na pláži? 
Pohled na Kypr
Průvodce státem
Zajímavá místa na Kypru, která vám učarují. Navštivte starobylá města i pohádkové pláže
Kypr, coby třetí největší ostrov ve Středozemním moři, se nachází 113 kilometrů jižně od Turecka a přibližně 120 kilometrů západně od syrského pobřeží.

Kvízy

Kolik byzantských klášterů v pohoří Troodos je také na seznamu UNESCO?
Zobrazit odpověď
10.
Kde najdete ostrov Kypr?
Zobrazit odpověď
Na východě Středozemního moře, jidně od tureckých břehů, západně od syrských.