Přejít k hlavnímu obsahu

Argiroupoli - nenápadná vesnička, která třikrát přežila úplné zničení

Místo, kde na Krétě bouřila historie? Většina lidí by nejspíš skončila u mínojského paláce Knossos. Málokdo tuší, že stejně dramatické bitvy o život a živobytí se odehrávaly i ve zdánlivě nudných vesnicích v kopcovitém srdci ostrova. Argiroupoli je jedním z těchto zajímavých míst Kréty s krvavou minulostí.

Oprýskané rybářské loďky v přístavu, staré Kréťanky v černých šatech a šátcích, staleté olivovníky, klid a bzučení rozpálené kamenité země. Kréta je místo, kde hodina trvá mnohem déle než u nás. Dokonce tak dlouho, že tu ještě najdete pozůstatky toho, co zde zanechali Římané - a to dokonce v perfektním stavu, jako by odešli minulý týden.  

  • Ve Španělsku po Římanech zase zůstali ojedinělé pozůstatky po těžbě zlata v pohoří Las Médulas.

Zrnko mezi mlýnskými kameny

Vesnička Argiroupoli leží v severozápadní části podlouhlého ostrova Kréta. Má jenom čtyři sta obyvatel. Domy se tyčí ve výšce sedmi set metrů nad mořem, ale k opravdové mořské hladině je odtud daleko. Na první pohled ospalá vesnička, kam turista nemá důvod zavítat. Jen těžko byste hádali, že vesnice zažila krušné časy, několikeré zničení a účastnila se politických tahanic římských císařů.

Vesnici Argiroupoli obklopuje krásná horská scenérie, která se svažuje až k moři na severu ostrova.
Zdroj: Olaf Tausch, Wikimedia Commons

Historie tohoto místo ale sahá dál než ke starověkému Římu. Ve staré kapli Agia Paraskevi jsou pozůstatky Mínojské kultury - tedy archtitektonické prvky z doby mezi lety 2700 až 1450 před naším letopočtem. V starověkém Řecku nosila vesnice jméno Lappa a honosila se věhlasem. V roce 67 před Kristem ale zmizela z povrchu země. Místní se totiž přidali na stranu Octaviána v jeho boji proti Marku Antoniovi o úřad římského císaře. Vojska Marka Antonia se obyvatelům krutě pomstila a vesnici srovnala se zemí. V čele Říma ale později stanul Octavián a pomohl místo znovu vybudovat.

Anebo se na Facebooku připojte k fanouškům cestování nejen na Krétu, ale kolem celého světa:

#facebook#

Proč zemřelo pět panen

Nedaleko Argiroupoli můžete najít římský hrob a kostel s názvem Pente parthenes - Pět panen. Pět dívek zde obětovalo své životy pro svou křesťanskou víru. Zemřely jako mučednice při pronásledování křesťanů v roce 250 císařem Deciem. Chvíle klidu pak trvaly až do 9. století, kdy byla vesnice zničena Saracény. K dalšímu pokusu o vymazání z mapy přispěla i jedna velká bouře. Opravdu hrozné časy však místní zažili za nadvlády Turků, kdy se místo jmenovalo Giadorpoli - Oslí město. 

Historické klenoty doplňuje v místě okouzlující příroda.
Zdroj: taver, Flickr.com

I přes těžké zkoušky a nová budování si Argiroupoli zachovala svůj idylický ráz a památky na tyrany z Říma. Najdete zde například skvěle dochovanou římskou mozaiku složenou ze sedmi tisíc kaménků, starověké brány, akvadukty, římské lázně, vodní mlýny či starou silnice vinoucí se podél římských hrobek.

Barva, kterou na Krétě jen tak nevidíte

Proč se sem Argiroupolané stále vraceli a stavěli na místech zkázy? Možná i kvůli zdejší přírodě. Nedaleko vesnice najdete ukryté vodopády skákající po kamenných kaskádách, které lemuje svítivě zelená vegetace. To je barva, na kterou na Krétě příliš nenarazíte. V okolí také roste tisíciletý platan. A také okolní vesnice mají pohnutý osud a co nabídnout z architektonického a historického menu. Život si v těchto místech nejspíš nenechá vzít šanci. 

 
 

Místo

35° 17' 6.72", 24° 20' 3.12"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Kejklíčková

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Argiroupoli - nenápadná vesnička, která třikrát přežila úplné zničení