Cestování > Země > Evropa > Norsko

Norsko

Hlavní město: Oslo. Počet obyvatel: 5,136 mil. (údaj z roku 2013). Rozloha: 385 178 km² (hustota zalidnění je tedy 13 lidí na km², méně má v Evropě jen Island a Rusko). Úřední jazyk: Norština. Měna: Norská koruna. Sousední státy: Hranici na pevnině sdílí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Po občanech České republiky nesmí být v současné době při vstupu do Norska požadováno vízum nebo pracovní povolení, stačí se pouze zaregistrovat. Bližší informace o registraci najdete na stránkách ministerstva zahraničí.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Norsku - Fritzners gate 14, 0244 Oslo. Dále se lze obrátit na honorární konzuláty v Trondheimu, Sjoveganu nebo v Bergenu.

Při cestě do Norska si dejte pozor na to, co vezete. Není možné překročit hranice s nápoji s podílem alkoholu vyšším než 60% nebo s více než jedním kilogramem čokolády a jiných cukrovinek.

V zemi se český nebo slovenský turista s velkými potížemi nesetká. Drtivá většina obyvatel Norska se domluví anglicka a téměř v každém obchodě je možné zaplatit kartou. Také tolerance k alkoholu za volantem je o něco vyšší, v krvi lze mít až 0,2 promile. Prodej alkoholu je ale dosti omezen, tak jako kouření. Možnost zapálit si na veřejnosti je zákony velmi okleštěná.

Oslo nemá nic společného s oslem

Název hlavního města Norska, které obývá něco přes 600 tisíc obyvatel, je odvozen od farmy, okolo níž sídlo vznikalo. Původně jde asi o vikingský výraz pro cosi jako louku na úpatí hory. Město se stalo jedním z hlavním magnetů pro turisty mířící do Norska. Jednak jako základní tábor pro cesty do odlehlých koutů drsné země, ale také pro vlastní zajímavosti. Ty ocení například sportovci. legendární Holmenkollen s proslulými skokanskými můstky a běžeckými tratěmi se totiž nachází právě zde.

K dalším zajímavostem Osla patří například muzeum Edvarda Muncha, autora jednoho z nejdražších obrazů světa, díla Křik. Zajímavě vypadá také netradičně architektonicky pojatá budova opery, která je jakoby zapuštěná do moře.

Ledové království na severu

O velký příliv turistů do země se starají také ledem pokryté pláně na severu Norska, na nichž turisté testují svou odolnost a kochají se čistou a téměř nezkaženou přírodou, v níž si mohou odpočinout od všech výdobytků moderní civilizace.

Z toho samého důvodu se jezdí také na Špicberky, ostrovy s překvapivě velkou komunitou thajských přistěhovalců a ruských těžařů. Ostrovy využívali také polární badatelé jako zastávku při cestách na Severní pól.

Chtěli byste se o Norsku dozvědět ještě o něco víc? Neváhejte a podívejte se do článků, jejichž výpis najdete níže!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Pokud je v Norsku něco, co musíte doopravdy vidět, jsou to zdejší adrenalinové vyhlídky. O jedné z nich – vyhlídce Preikestolen jsme se zmínili v několika předchozích článcích. Dnešní řádky budou věnovány vyhlídce, jejíž název je Kjeragbolten. Je na ní tak unikátního, a proč se vám z ní zatají dech? Čtěte dál a dozvíte se to.

celý článek

Vznikne tehdy, když do sebe narazí dva opačné mořské proudy. Jeho speciální druhy, známé svou obří silou, jsou pojmenovány po povídkách E. A. Poea či Julese Verna Pád do Maelströmu a 20 tisíc mil pod mořem. O čem je řeč? O obřích vodních vírech, jejichž domovinou je zejména Norsko.

celý článek

Pokud vám učarovalo cestování do Norska a již máte za sebou návštěvu nejznámějších fjordů, možná nyní přemýšlíte co dál. Z vlastní zkušenosti musím proradit: zkuste jet o trochu více na sever. Ubyde turistů, krásy ale méně rozhodně nebude. Okolí Vassendenu to potvrzuje.

celý článek

Norsko je, tak jako Kanada nebo Finsko, zemí tisíců jezer. Naprostá většina z nich je ledovcového původu. A když už se bavíme o jezerech, nesmíme vynechat ani magické zaklínadlo a slůvko, které sem láká značnou část turistů. Jde o fjordy – obří mořské zálivy se strmými úbočími.

celý článek

Do Norska se nejezdíte opalovat nebo si užívat klídek v lázních. Od téhle země na dovolenou většinou čekáte nějaké dobrodružství. Týden na jezeře s extrémními úlovky, cesty k polárnímu kruhu, zkrátka něco víc. Tak jako na kameni uvízlém v proláklině na hoře Kjerag.

celý článek

Přírodní úkaz v norských fjordech láká statisíce turistů, kteří sledují z několikaset metrové výšky na vodní koryto, aniž by je chránil jakýkoli plot. Geologové prorokují jeho pád do hlubin, zatím si však můžete užít dechberoucí výhled.

celý článek

Podíváme se na nejsevernější část Norského království. A ne, na Nordkappu tedy rozhodně neskončíme. Půjdeme ještě dál. Co byste řekli na malou expedici na Špicberky, souostroví v Severním ledovém oceánu? Připravte se, vyrážíme!

celý článek

Že na draky, skřítky a jiné bájné bytosti nevěříte? Tenhle trolí jazyk ale skutečně existuje. Říká se tak specificky tvarovanému skalnímu výčnělku na jihozápadě Norska. My jsme se na něj s velkým očekáváním vypravili. Nezklamal nás!

celý článek

Na západním pobřeží jižního Norska se nachází největší evropský ledovec. Představte si šedesátikilometrové údolí plné tajuplně modrého ledu a až 12 metrů sněhové vrstvy. Samotný led má v nejsilnějším místě i 6000 metrů!

celý článek
Ruští turisté si v Karlových Varech dlouho pletli sochu T. G. Masaryka s Leninem. V Norsku mají pravého Vladimira Iljiče. A to na ostrovech, kde sobi několikanásobně převyšují počet lidí, norské uhlí těží Rusové a mroži jsou chránění.
celý článek
  •  

Kvízy

Z kterého století pochází první zmínka o Špicberkách?
Zobrazit odpověď
12. století
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje slavná norská hora s ve skále zaklesnutým balvanem?
Zobrazit odpověď
Hora Kjerag.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.