Přejít k hlavnímu obsahu

Adrenalinová vyhlídka Kjeragbolten – místo, kde se vám zatají dech

Pokud je v Norsku něco, co musíte doopravdy vidět, jsou to zdejší adrenalinové vyhlídky. O jedné z nich – vyhlídce Preikestolen jsme se zmínili v několika předchozích článcích. Dnešní řádky budou věnovány vyhlídce, jejíž název je Kjeragbolten. Je na ní tak unikátního, a proč se vám z ní zatají dech? Čtěte dál a dozvíte se to.

Další zaseknutý balvan

Unikátní norská vyhlídka Kjeragbolten je vlastně obřím balvanem zaseknutým v úzké trhlině na norské hoře Kjerag. Oproti svému „velkému bratrovi“ – jehož plocha činí asi 25x25 metrů, je plocha Kjeragboltenu pět metrů krychlových. Balvan visí ve výšce 984 metrů. I přes nadmořskou výšku 1100 metrů, v níž se takhle přírodní rarita nachází, je lokalita velmi dobře dostupná a mezi turisty z celého světa opravdu oblíbená.

Devět kilometrů norské krásy

K balvanu Kjeragbolten se dostanete trasou dlouhou devět kilometrů. Výchozím bodem je přeplněné parkoviště  Øygardstølen ve výšce 640 m n.m. Na trase vás čekají tři strmé a poměrně krátké kopce, se 165 metrovým stoupáním, nicméně celou trasu i ze zpáteční cestou byste měli zvládnout za pět hodin. Počítejte ale s tím, že značná část stezky vede po skalních stěnách. Trasa je ale velmi dobře značená značkovými kameny s jasným pomalováním. Během ní můžete obdivovat norskou přírodu a jedinečné vyhlídky po okolí.

Kjeragbolten je oblíbený také u příznivců base jumpingu
Zdroj: Wikimedia commons

Klín Kjeragu

Pokud bychom chtěli zjistit, co Kjeragbolten znamená, pak se dopracujeme až k volnému překladu, který vyhlídku označuje jako klín hory Kjerag. Uvíznutý kamínek se opravdu nachází na hoře, která se tyčí do výšky 1100 metrů. Všichni turisté ale nemíří na její vrchol, nýbrž k oné adrenalinové vyhlídce. Hora Kjerag se nachází při východním konci Lysefjordu v katastru obce Forsand v kraji Rogaland. Raritou také zůstává, že pod balvanem protéká 25 nejvyšší vodopád na světě – Kjeragfossen.

Příznivci base jumpingu jásají a umírají

Kromě statisíců turistů z celého světa, kteří k balvanu míří (čekací doba na fotku se tady pohybuje okolo jedné hodiny), na Kjeragbolten vyráží také milovníci BASE jumpingu (BASE je zkratka z anglických slov building (B) – budova, antenna (A) – anténa, span (S) – most a earth (E) – země, skála). BASE jumping patří mezi extrémní sporty, kdy jedinci skáčou z pevných objektů a kombinují horolezectví se skydivingem. Člověk, který se chce tomuto extrémnímu sportu věnovat, musí být nejdříve dobrým parašutistou s perfektním odhadem výšky, ve které je nutné padák otevřít a s vysokou úrovní schopnosti ovládat let. Bohužel řada BASE jumperů pod balvanem Kjeragbolten nalezla smrt.

 
 

Místo

59° 2' 6.3996", 6° 34' 38.7696"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Adrenalinová vyhlídka Kjeragbolten – místo, kde se vám zatají dech