Přejít k hlavnímu obsahu

Dítě na hraně propasti Nory nepřesvědčilo. Preikestolen je nadále bez plotu

Přírodní úkaz v norských fjordech láká statisíce turistů, kteří sledují z několikaset metrové výšky na vodní koryto, aniž by je chránil jakýkoli plot. Geologové prorokují jeho pád do hlubin, zatím si však můžete užít dechberoucí výhled.

Obří skalní zub Preikestolen, zarytý do útesů v norských fjordech, shlíží na vodní hladinu z výšky 604 metrů. Jeho název se dá přeložit jako kazatelna a tato svatá aura je nejspíš tajemstvím nízkého počtu mrtvých spojených s touto atrakcí.

Proč hned mluvit o mrtvých? Téměř rovná plocha o rozloze dvacet pět na dvacet pět metrů láká obrovské množství turistů, z nichž mnozí sedají na okraj, aby ukázali svou odvahu. Norové uchovávají svou přírodní perlu v neporušeném stavu. Žádné zábradlí či ohraničenou vyhlídku - jako je tomu na mnoha jiných podobných místech na světě - tu nečekejte.

Ani do budoucna nechystají Norové Preikestolen ohradit, aby zabránili nebezpečným situacím. Spoléhají na zdravý rozum turistů.
Zdroj: fihu, Flickr.com

První neplánovaný pád přišel až v roce 2013

V análech je zaznamenáno jenom několik dramatických událostí končících smrtí, z nichž za většinou stály sebevražedné pokusy. První nešťastnou náhodou končící nechtěným pádem z útesu byl v až v roce 2013 případ španělského turisty. Pro srovnání - takový Grand Canyon eviduje zhruba 600 plánovaných i neplánovaných úmrtí. A na mnoha místech je obehnán ploty a zábranami. Ani po tomto incidentu však nezměnila norská vláda svůj názor na ohraničení Preikestolenu - s plnou podporou Norů.

Dotyčnými nepohnula ani nebezpečná situace z roku 2014. Tehdy freestylový lezec Fred Sirevåg sdílel na svém twitterovém účtu fotky, na nichž se po čtyřech plazí batole asi metr od hrany šestisetmetrové propasti. Rodiče si potomka fotili a byli zcela v klidu, i když je Sirevåg upozornil na hrozící nebezpečí.

Každoročně sem zavítá na dvě stě tisíc turistů. Vyrazí trajektem z pětadvacet kilometrů vzdáleného Stavangeru a k Peikestolenu se dostanou skrze necelé čtyři kilometry dlouhou pěšinu. Z útesu je naprosto impozantní výhled na Lysefjord. 

Stavanger má starobylý původ, v jeho centru stojí například nejstarší katedrála v celém Norsku. Příznivé podnebí sem každoročně přivábí stovky tisíc turistů.
Zdroj: Florian Pépellin, Wikimedia Commons

Ledovce, které trhají skály 

Vznik Preikestolenu sahá do doby zhruba před 10 tisíci lety. Z geologického hlediska je tedy tento skalní útvar novorozencem z žuly. Vznikl v době ledové, kdy se okraj ledovce doplazil až ke skále. Zmrzlá voda, která napevno přilnula k hoře, s sebou při cestě zpět na sever vytrhla části skály. Vše nasvědčuje tomu, že se jednoho dne plošina zřítí do vody. Turisté se ale ničeho bát nemusí, tato doba se počítá v geologických horizontech, nikoli lidských. I když pověst tvrdí, že se skála rozpadne na dva kusy, až na ní bude mít svatbu sedm bratrů a sedm sester ze dvou rodin. Dokud o tomto pravidle ale víme, nemusíme se ničeho obávat.

Zdroje: visitnorway.com,  fjordnorway.com, extra.cz.

 
 

Místo

58° 59' 9.9996", 6° 11' 18.9996"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Petra Kejklíčková

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Dítě na hraně propasti Nory nepřesvědčilo. Preikestolen je nadále bez plotu