Cestování > Země > Evropa > Švédsko

Švédsko

Hlavní město: Stockholm. Počet obyvatel: 9 555 893 (údaj z roku 2012). Rozloha: 449 964 km² (54. na světě). Úřední jazyk: Švédština. Měna: Švédská koruna. Sousední státy: Finsko a Norsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Švédska vízum ani pobytové povolení. Pro turisty neexistuje ani žádná zvláštní přihlašovací povinnost.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Švédsku, Villagatan 21, 114 32 Stockholm, telefon:  +468/4404210, sekretariát-4404225, KO-4404219 (konzul), 4404212 (konzulární referentka), e-mail: stockholm@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15.

IKEA, Alfred Nobel, Ingmar Bergman či ABBA, co to má vše společného? To, že Švédské království je domovinou všeho zmíněného. V tomto skandinávském státu mají např. největší spotřebu svíček na osobu a 7 % rozlohy země tvoří nádherná jezera. Cestovat za zajímavou historií a místy přírody Švédska rozhodně lze doporučit!

„Zelený“ Stockholm a „Smetanův“ Göteborg

Hlavní město Stockholm leží na jihovýchodu u Baltského moře a je rozdrobeno na celkově 14 ostrovů. Voda, zeleň a čisté ulice, to na něm obdivuje celá Evropa. Země „tří korunek“ může být po právu pyšná na historické centrum, lesní hřbitov Skogskyrkogarden, halu Globen, více než 100 muzeí, renesanční Drottningholmský palác a další skvosty.

Na západě Švédská leží druhé největší městoGöteborg se skandinávskou „Champs-Élysées“, bulvárem Aventyn. Je příznivě nakloněno studentům i turistům. Moderní architektura (např. operní scéna Operan) zde představuje velmi nenásilné zpestření historických částí města jako např. památkové čtvrti Klippan či Hamnakanalen. Našinec jistě ocení i muzeum Bedřicha Smetany, které zde chvíli též pobýval!

28 národních parků, které jen tak neomrzí  

Ať už se vypravíte na sever, jih, západ či východ království, všude vám příroda vyrazí doslova dech přirozenou krásou národních parků. Mezi nejnavštěvovanější patří park Blå Jungfrun (Modrá Dívka) - ostrov s jeskyněmi a čarodějnickou historií - nebo parky Sarek, Stora Sjöfallet, Muddus a Padjelanta atd.

Mezi další hojně vyhledávané přírodní atrakce řadíme skalní rytiny v Tanumu na západě země. Nachází se zde přes něco málo 3 tisíce petroglyfů z doby bronzové. Velké kouzlo má i největší vodopád v zemi Tännforsen nebo ostrov Gotland, kde naleznete unikátní hanzovní město Visby ze 12. století.

Chcete mít přehled o tom, co stojí za to ve Švédsku zažít a vidět? Tak se mrkněte na články níže!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Turisté a cestovatelé mají na celém světě spoustu nepřeberných možností, kde složit hlavu. Ustlat si můžete v kožešinách v proslulém ledové hotelu u malé švédské vesnice, na Kostarice si pro změnu užijete pár dnů a nocí v korunách stromů, v Turecku se ubytujete v podzemním hotelu a ve švédském Stockholmu můžete spát uvnitř vyřazeného letadla.

celý článek

Turning Torso se před vámi zjeví, ani nevíte jak. Dnes už se o něm ví, takže pro většinu návštěvníků jihozápadního Švédska není žádným překvapením. Co ale dekonstruktivistický mrakodrap ukrývá, jak vznikal a čím je tak zvláštní?

celý článek

Ledový Icehotel nedaleko švédského Jukkasjärvi čekal ještě donedávna smutný osud. Jakmile oblohu prořízly první sluneční paprsky, hotel se stal tím, z čeho byl vytvořen – vodou z řeky Torne. Desítky umělců, ale i fascinovaných návštěvníků proto každoročně přihlíželi nezvratnému osudu uměleckého díla, jenž je známé po celém světě. Tomu je ale nyní konec. Ledový hotel bude od letošního roku chlazen pomocí slunce. Bláznivé, viďte?

celý článek

V jižní části Stockholmu fascinuje turisty, ale i místní obyvatele. Řeč je o tak trochu neobvyklém hřbitově. Švédský Skogskyrkogarden čili lesní hřbitov je působivou a harmonickou koexistencí dvou mocných sil – spontánní přírody a umělecké vize člověka. Proto se také od roku 1994 řadí mezi chráněné památky organizace UNESCO.

celý článek
  •  

Kvízy

V jakém městě se nachází jediný hřbitov uvedený na seznamu UNESCO?
Zobrazit odpověď
Stockholm.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.