Přejít k hlavnímu obsahu

Polsko

Hlavní město: Varšava. Počet obyvatel: 38 483 957  (odhad z roku 2014). Rozloha312 685 km² (70. na světě). Úřední jazyk: Polština. Měna: Złoty. Sousední státy: Bělorusko, ČR, Slovensko, Německo, Rusko, Ukrajina a Litva. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Polské republiky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Polské republiky déle než 3 měsíce, tak teprve poté vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Polsku, ul. Koszykowa 18, 00-555 Warsaw, telefon:  +48/225251-850,890, e-mail: warszaw@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Polsko je velice atraktivní a pestrou zemí, a to jak z hlediska přírodních atrakcí v podobě lesů, hor i pláží (u Baltu), tak z hlediska kulturního ducha ukrytého v mnoha nádherných sakrálních i světských stavbách.  

Varšavské a krakovské staré město je na seznamu památek UNESCO

Chopinova Varšava je hlavním a také největším městem Polska. Z kulturních pamětihodností města jmenujme např. Palác vědy a kultury s více jak 3 tisíci místností, Královský hrad s krásnou červenou fasádou nebo pozůstatky městských hradeb.

Město Krakov, ležící na řece Visla, patří mezi 15 nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Není se čemu divit, leckdo ho považuje za nejmalebnější v celém Polsku. Historické památky jako např. gotická katedrála, hrad Wawel nebo tržnice Sukiennica mají opravdu nádhernou atmosféru.

Na severu Polska u Baltického moře leží Gdaňsk, druhý největší přístav v Polsku s největší cihlovou církevním chrámem na světě. A na západě země se rozkládá další důležité sídlo – Poznaň – romantické město zamilovaných s mnoha barokními a renesančními architektonickými památkami.

Horská jezera, lesy, jeskyně, křižácké hrady

Na jihu Polska u hranic se Slovenskem se nachází krásný a divoký Tatranský národní park s městečkem Zakopane. Je to domov horských kamzíků (endemický druh), medvědů či vlků. Od roku 1993 ho najdeme na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Památkou na minulé časy je úchvatný křižácký hrad Malbork (13 – 15. století). Nachází se na jihovýchod od města Gdaňsk. Jedná se o jednu z největších gotických pevnosti stojících na světě. Další raritou země je více než 200 dřevěných kostelíků rozkládající se na území Malopolska.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Birkenau brána
Historické stavby, 2. světová válka
Na vlastní kůži v Osvětimi. Hrůzy holokaustu tady stále ožívají
Zajímáte se o nacismus, nenávist k židům a dalším skupinám lidí? Pak byste určitě měli navštívit Terezín a nějakou další „instanci“. Třeba Osvětim.
Zámek Moszna
Historické stavby, Hrady a zámky
Pojďte s námi do pohádky. Moszna je jedním z nejkrásnějších zámků v Evropě
Že to zní jako ohromná nadsázka? To jen do té chvíle, kdy zámek Moszna spatříte na vlastní oči.

Kvízy

Odkud po Odře do Polska připlul kostel Wang?
Zobrazit odpověď
Z Norska.
Jak se jmenoval český kněz, jenž se o vznik kostnice zasloužil?
Zobrazit odpověď
Václav Tomášek
Jak se jmenuje největší poušť v Polsku?
Zobrazit odpověď
Blendowská (Błędowska).