Přejít k hlavnímu obsahu

Polsko

Hlavní město: Varšava. Počet obyvatel: 38 483 957  (odhad z roku 2014). Rozloha312 685 km² (70. na světě). Úřední jazyk: Polština. Měna: Złoty. Sousední státy: Bělorusko, ČR, Slovensko, Německo, Rusko, Ukrajina a Litva. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Polské republiky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Polské republiky déle než 3 měsíce, tak teprve poté vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Polsku, ul. Koszykowa 18, 00-555 Warsaw, telefon:  +48/225251-850,890, e-mail: warszaw@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Polsko je velice atraktivní a pestrou zemí, a to jak z hlediska přírodních atrakcí v podobě lesů, hor i pláží (u Baltu), tak z hlediska kulturního ducha ukrytého v mnoha nádherných sakrálních i světských stavbách.  

Varšavské a krakovské staré město je na seznamu památek UNESCO

Chopinova Varšava je hlavním a také největším městem Polska. Z kulturních pamětihodností města jmenujme např. Palác vědy a kultury s více jak 3 tisíci místností, Královský hrad s krásnou červenou fasádou nebo pozůstatky městských hradeb.

Město Krakov, ležící na řece Visla, patří mezi 15 nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Není se čemu divit, leckdo ho považuje za nejmalebnější v celém Polsku. Historické památky jako např. gotická katedrála, hrad Wawel nebo tržnice Sukiennica mají opravdu nádhernou atmosféru.

Na severu Polska u Baltického moře leží Gdaňsk, druhý největší přístav v Polsku s největší cihlovou církevním chrámem na světě. A na západě země se rozkládá další důležité sídlo – Poznaň – romantické město zamilovaných s mnoha barokními a renesančními architektonickými památkami.

Horská jezera, lesy, jeskyně, křižácké hrady

Na jihu Polska u hranic se Slovenskem se nachází krásný a divoký Tatranský národní park s městečkem Zakopane. Je to domov horských kamzíků (endemický druh), medvědů či vlků. Od roku 1993 ho najdeme na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Památkou na minulé časy je úchvatný křižácký hrad Malbork (13 – 15. století). Nachází se na jihovýchod od města Gdaňsk. Jedná se o jednu z největších gotických pevnosti stojících na světě. Další raritou země je více než 200 dřevěných kostelíků rozkládající se na území Malopolska.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

kostel Wang - Cestovinky.cz
Historické stavby
Norský kostelík připlul do Polska po Odře
Byla jednou jedna vesnice v Norsku, poblíž Jotunheimenu. Jmenovala se Vang. Ve 2. polovině 12. století v ní vznikl nádherný dřevěný, typicky skandinávský vikinský kostel. 
křivý les - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Podivně křivé stromy rostou v Křivém lese. Ten je pro turisty učiněným lákadlem
Polsko nabízí spoustu zajímavostí. Kdo by to byl ale řekl, že se tu dá najít les, příznačně pojmenovaný jako Křivý les, v němž se borovice hned u země ohýbají v devadesátistupňovém úhlu a všechny směrem na sever?
Varšava při západu slunce - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Tohle musíte při návštěvě Varšavy vidět, jinak jste v ní nebyli
Polská metropole je jako stvořená k několikadennímu výletu. Až se zase naskytne možnost vyrazit na prodloužený víkend, zvolte příjemnou a zajímavou, a přitom levnou variantu.
Osówka úvodní
Historické stavby, 2. světová válka
Hitlerovo polské tajemství: stavbu Osówky zhatil postup Rudé armády
Nedaleko česko-polských hranic se nachází Soví hory s hustými lesy, které přímo vybízí k něčemu tajuplnému.
lebka v hlíně - Cestovinky.cz
Historické stavby
Kaple lebek vyvolává hrůzu. Odpočívají tu oběti válek, cholery i obyčejných potyček
V roce 1776 se farář, hrobník a kostelník v Czermne rozhodli zanechat „poselství budoucím generacím“.
duny v Polsku - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Jako na Sahaře. Národní park u Baltu ukrývá písečné duny
Když se tu ocitnete náhodou, což už se v době Google moc nestává, nevěříte vlastním očím. Ačkoli jste se vydali k Baltu a všude kolem vás zní polština, stojíte před úchvatnými a obrovskými písečnými dunami.
vánoční trhy ve Vratislavi - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Adventní trhy v Polsku: Vratislav a Krakov vás nadchnou
Pokud jste si oblíbili adventní trhy, ale chcete se občas podívat i za hranice naší země, můžete se vydat třeba do Polska, pokud to do něj nemáte příliš daleko. Pojďme se společně podívat na tři nejlepší z nich!
Czocha se proměnila na College of Wizardry - Cestovinky.cz
Historické stavby
Škola čar a kouzel otevřela brány nedaleko českých hranic
Ruku na srdce – kdo z těch mladších z vás nečekal v jedenácti letech na zvací dopis z Bradavic?
Bledowská poušť v jižním Polsku u obce Chechlo - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Největší poušť ve střední Evropě vznikla kvůli těžbě stříbra a olova
Chodil tudy ďábel, duněly zde tankové pásy, dokonce se tady točil i film nominovaný na Oscara. Blendowskou poušť (Pustynia Błędowska) najdete v nejsušší části Polska u obce Chechlo v Malopolském vojvodství.

Kvízy

Odkud po Odře do Polska připlul kostel Wang?
Zobrazit odpověď
Z Norska.
Se kterými městy tvoří Trojměstí polský Gdaňsk?
Zobrazit odpověď
Gdyně a Sopoty.
Ve které zemi se nachází Helská kosa?
Zobrazit odpověď
V Polsku.
Jak se jmenoval český kněz, jenž se zasloužil o vznik kostnice v Čermné?
Zobrazit odpověď
Václav Tomášek
Jak se jmenuje největší poušť v Polsku?
Zobrazit odpověď
Blendowská (Błędowska).