Přejít k hlavnímu obsahu

Polsko

Hlavní město: Varšava. Počet obyvatel: 38 483 957  (odhad z roku 2014). Rozloha312 685 km² (70. na světě). Úřední jazyk: Polština. Měna: Złoty. Sousední státy: Bělorusko, ČR, Slovensko, Německo, Rusko, Ukrajina a Litva. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Polské republiky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Polské republiky déle než 3 měsíce, tak teprve poté vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Polsku, ul. Koszykowa 18, 00-555 Warsaw, telefon:  +48/225251-850,890, e-mail: warszaw@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Polsko je velice atraktivní a pestrou zemí, a to jak z hlediska přírodních atrakcí v podobě lesů, hor i pláží (u Baltu), tak z hlediska kulturního ducha ukrytého v mnoha nádherných sakrálních i světských stavbách.  

Varšavské a krakovské staré město je na seznamu památek UNESCO

Chopinova Varšava je hlavním a také největším městem Polska. Z kulturních pamětihodností města jmenujme např. Palác vědy a kultury s více jak 3 tisíci místností, Královský hrad s krásnou červenou fasádou nebo pozůstatky městských hradeb.

Město Krakov, ležící na řece Visla, patří mezi 15 nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Není se čemu divit, leckdo ho považuje za nejmalebnější v celém Polsku. Historické památky jako např. gotická katedrála, hrad Wawel nebo tržnice Sukiennica mají opravdu nádhernou atmosféru.

Na severu Polska u Baltického moře leží Gdaňsk, druhý největší přístav v Polsku s největší cihlovou církevním chrámem na světě. A na západě země se rozkládá další důležité sídlo – Poznaň – romantické město zamilovaných s mnoha barokními a renesančními architektonickými památkami.

Horská jezera, lesy, jeskyně, křižácké hrady

Na jihu Polska u hranic se Slovenskem se nachází krásný a divoký Tatranský národní park s městečkem Zakopane. Je to domov horských kamzíků (endemický druh), medvědů či vlků. Od roku 1993 ho najdeme na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Památkou na minulé časy je úchvatný křižácký hrad Malbork (13 – 15. století). Nachází se na jihovýchod od města Gdaňsk. Jedná se o jednu z největších gotických pevnosti stojících na světě. Další raritou země je více než 200 dřevěných kostelíků rozkládající se na území Malopolska.  

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

nejhezčí místa na polském pobřeží
Průvodce státu
Nejlákavější místa polského pobřeží: spojte relax na pláži se zábavou i poznáním
Češi v posledních letech objevují kouzlo Polska. Nejenže se od nás k moři dostanete během několika hodin autem, ale taky jsou tu lákavé ceny. Všeho.
úvodní Gdaňsk
Průvodce města
Co vidět v Gdaňsku? Typické hanzovní domy i Neptuna v akci
Gdaňsk je jedno z nejstarších a největších polských měst a společně s městy Gdyně a Sopoty tvoří významné Trojměstí. Kam byste se v něm měli vypravit?
dovolená v Polsku
Průvodce státu
Dovolená v době inflace: 5 důvodů, proč se v létě vydat do Polska
Rostoucí výdaje na živobytí nás nutí škrtat v rozpočtech a cestování je jednou z položek, která přijde na řadu jako první. Ale nemusí. Co takhle zkusit letos Polsko?
Bělověžský národní park úvodní
Lesy a džungle
Bělověžský národní park. Objevte kus panenské přírody v Polsku
Hluboký nádech. Cítíte? Do plic se vkrádá vlhký vzduch plný dřevité vůně s podtónem mechu. Šumění olší našeptává, že tady čas neexistuje. Vítejte v pralese.
snížení DPH v Polsku
Praktický rádce
Do Polska pro benzín, naftu i potraviny. Na půl roku spadla DPH a koruna je silná
Od včerejška (1. 2. 2022) se Češi žijící v příhraničí houfně vydávají do Polska. Ne za památkami, ne za turistikou. Důvod je prozaičtější.
Chojnik úvodní
Hrady a zámky
Chojnik: udržovaná zřícenina láká na historii i fascinující výhled na Krkonoše
Jen kousek od česko-polských hranic stojí monumentální hradní zřícenina ze 14. století. Až budete mít cestu do Krkonoš, může zamířit i sem!
Zámek Moszna
Historické stavby, Hrady a zámky
Pojďte s námi do pohádky. Moszna je jedním z nejkrásnějších zámků v Evropě
Že to zní jako ohromná nadsázka? To jen do té chvíle, kdy zámek Moszna spatříte na vlastní oči. Pak začnete věřit na pohádky a jejich skvostná zázemí.
nejkrásnější místa Polska
To nejlepší, Průvodce státu
Nejkrásnější místa Polska: výběžek do moře, dechberoucí hory i pohádkový zámek
Polsko si zasluhuje pozornost, ne že ne. Oplývá zajímavými městy, krásnou přírodou, horami i mořem. Máme pro vás TOP 10 míst, která stojí za poznání!
Krakov úvodní
Průvodce města
To nejlepší z Krakova: ohromné náměstí, židovský duch i hrad Wawel
Ať už se nazdařbůh touláte Polskem, nebo sem jedete cíleně, troufáme si říct, že Krakov vám padne do oka. Hned vám prozradíme proč. 
Pohled na večerní Lublin
Průvodce státu
Východ Polska: tipy na výlet a dovolenou
Zvažujete dovolenou u našich polských sousedů? Pokud plánujete poznat východní část země, máme pro vás několik tipů na výlety.

Kvízy

Jak se jmenoval český kněz, jenž se zasloužil o vznik kostnice v Čermné?
Zobrazit odpověď
Václav Tomášek
Odkud po Odře do Polska připlul kostel Wang?
Zobrazit odpověď
Z Norska.
Jak se jmenuje největší poušť v Polsku?
Zobrazit odpověď
Blendowská (Błędowska).