Cestování > Země > Evropa > Polsko

Polsko

Hlavní město: Varšava. Počet obyvatel: 38 483 957  (odhad z roku 2014). Rozloha312 685 km² (70. na světě). Úřední jazyk: Polština. Měna: Złoty. Sousední státy: Bělorusko, ČR, Slovensko, Německo, Rusko, Ukrajina a Litva. 

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Polské republiky vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Polské republiky déle než 3 měsíce, tak teprve poté vzniká povinnost legitimního přihlášení na příslušném úřadě cizinecké policie.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Polsku, ul. Koszykowa 18, 00-555 Warsaw, telefon:  +48/225251-850,890, e-mail: warszaw@embasyy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.

Polsko je velice atraktivní a pestrou zemí, a to jak z hlediska přírodních atrakcí v podobě lesů, hor i pláží (u Baltu), tak z hlediska kulturního ducha ukrytého v mnoha nádherných sakrálních i světských stavbách.  

Varšavské a krakovské staré město je na seznamu památek UNESCO

Chopinova Varšava je hlavním a také největším městem Polska. Z kulturních pamětihodností města jmenujme např. Palác vědy a kultury s více jak 3 tisíci místností, Královský hrad s krásnou červenou fasádou nebo pozůstatky městských hradeb.

Město Krakov, ležící na řece Visla, patří mezi 15 nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Není se čemu divit, leckdo ho považuje za nejmalebnější v celém Polsku. Historické památky jako např. gotická katedrála, hrad Wawel nebo tržnice Sukiennica mají opravdu nádhernou atmosféru.

Na severu Polska u Baltického moře leží Gdaňsk, druhý největší přístav v Polsku s největší cihlovou církevním chrámem na světě. A na západě země se rozkládá další důležité sídlo – Poznaň – romantické město zamilovaných s mnoha barokními a renesančními architektonickými památkami.

Horská jezera, lesy, jeskyně, křižácké hrady

Na jihu Polska u hranic se Slovenskem se nachází krásný a divoký Tatranský národní park s městečkem Zakopane. Je to domov horských kamzíků (endemický druh), medvědů či vlků. Od roku 1993 ho najdeme na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Památkou na minulé časy je úchvatný křižácký hrad Malbork (13 – 15. století). Nachází se na jihovýchod od města Gdaňsk. Jedná se o jednu z největších gotických pevnosti stojících na světě. Další raritou země je více než 200 dřevěných kostelíků rozkládající se na území Malopolska.  

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Pokud jste si oblíbili adventní trhy, ale chcete se občas podívat i za hranice naší země, můžete se vydat třeba do Polska, pokud to do něj nemáte příliš daleko. Pojďme se společně podívat na tři nejlepší z nich!

celý článek

Byla jednou jedna vesnice v Norsku, poblíž Jotunheimenu. Jmenovala se Vang. Ve 2. polovině 12. století v ní vznikl nádherný dřevěný, typicky skandinávský vikinský kostel. Uplynulo jen pár staletí a místním se zachtělo kostela kamenného. Odpověď na to, kde na něj vzít finance, byla jednoduchá – prodat dřevěný kostel!

celý článek

Polsko nabízí spoustu zajímavostí. Kdo by to byl ale řekl, že se tu dá najít les, příznačně pojmenovaný jako Křivý les, v němž se borovice hned u země ohýbají v devadesátistupňovém úhlu a všechny směrem na sever?

celý článek

Když se tu ocitnete náhodou, což už se v době Google moc nestává, nevěříte vlastním očím. Ačkoli jste se vydali k Baltu a všude kolem vás zní polština, stojíte před úchvatnými a obrovskými písečnými dunami. A samozřejmě se po nich můžete projít.

celý článek

V roce 1776 se farář, hrobník a kostelník v Czermne rozhodli zanechat „poselství budoucím generacím“. Na mírně obskurní výlet se za jejich nápadem a výtvorem můžete jet podívat do města Kudowa-zdrój, jehož součástí Czermna je, u česko-polských hranic jen kousek od Náchoda.

celý článek

Ruku na srdce – kdo z těch mladších z vás nečekal v jedenácti letech na zvací dopis z Bradavic? Škola čar a kouzel byla místem, které chtěl alespoň jednou za život navštívit každý fanoušek příběhu o mladém čarodějnickém učni Harry Potterovi. Ale pozor, teď se to může splnit. A Bradavice nejsou tak daleko, jak byste čekali.

celý článek

Polská metropole je jako stvořená k několikadennímu výletu. Až se zase naskytne možnost vyrazit na prodloužený víkend, zvolte příjemnou a zajímavou, a přitom levnou variantu. Poradíme vám, jaká místa by se měla stát součástí vašeho itineráře.

celý článek

Chodil tudy ďábel, duněly zde tankové pásy, dokonce se tady točil i film nominovaný na Oscara. Blendowskou poušť (Pustynia Błędowska) najdete v nejsušší části Polska u obce Chechlo v Malopolském vojvodství. Celkem 8 km na délku a 3, 5 na šířku z ní dnes dělá oficiálně největší poušť v celé střední Evropě!

celý článek
  •  

Kvízy

Jak se jmenuje největší poušť v Polsku?
Zobrazit odpověď
Blendowská (Błędowska).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenoval český kněz, jenž se o vznik kostnice zasloužil?
Zobrazit odpověď
Václav Tomášek
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Odkud po Odře do Polska připlul kostel Wang?
Zobrazit odpověď
Z Norska.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.