Ať už se nazdařbůh touláte Polskem, nebo sem jedete cíleně, troufáme si říct, že Krakov vám padne do oka. Hned vám prozradíme proč.
Když se totiž zeptáte kohokoli, kdo v Krakově byl, na názor, dozvíte se, že Krakov je nádherný a že jeho návštěva stojí za to. Často se o něm taky mluví jako o nejkrásnějším městě Polska. A je pravda, že něčím okouzlí snad každého.
Začneme dominantou, která je opravdu okouzlující. Udržovaný komplex na návrší vás zaujme nejen hradbami, ale zahradami a katedrálou nebo sochou Jana Pavla II. Nejnavštěvovanější polský hrad pochází z 11. století, i když v době své stavby byl poměrně nevýznamný, a to až do 15. století, kdy začal získávat renesanční podobu díky italským mistrům. Bohužel ale nedlouho potom vyhořel, následně byl vykraden při švédských nájezdech, pak sloužil jako kasárna. Větších škod naštěstí nedoznal, a to ani během působení nacistů.
Wawel je dneska zrenovovaný podle původního vzhledu a uvnitř najdete několik zajímavých a různorodých expozic. Vnitřní výzdoba je skutečně hodna bližšího prozkoumání – zaujmout vás může třeba strop se 30 vyřezávanými hlavami a další libůstky.
Opomenout ale nesmíme ani draka na západní straně pahorku, z něhož je krásný pohled na Vislu. Když sejdete 135 schodů a projdete jeskyní, ocitnete se na břehu řeky vedle bronzové sochy draka chrlícího oheň. Tenhle drak tu podle pověsti dřív obýval onu jeskyni a živil se nejen zásobami obyvatelstva, ale i zdejšími pannami. Zastavit ho dokázal až princ Krak. Proto Krakov…
Další must-see tohohle města je Rynek Glówny neboli Hlavní náměstí. Jde o opravdu velkolepý prostor, na němž není nouze o dobroty a posezení u nich. Bohužel se sem za baštou slétají i celá hejna holubů, takže sedět na terase s oblíbeným jídlem nemusí být tak poklidné, jak byste si přáli.
Součástí Hlavního náměstí je taky Radniční věž, ze které se můžete na město podívat z výšky. Pokud se tedy nebudete bát – věž není rovná!
Uprostřed Hlavního náměstí je úplný skvost v podobě tradiční zastřešené tržnice. U mnoha stánků seženete suvenýry nejrůznějšího ražení, šperky i nádobí. Podlouhlá budova vznikala v letech 1556–59 a v 19. století k ní přibyly novogotické arkády na obou delších stranách. V patře najdete stálou expozici polských malířů, která je součástí Národního muzea.
Dvě ulice, bez nichž by Krakov nebyl Krakovem. Ulice Grodzka patří k těm nejstarším reprezentativním ulicím města. Bývala dokonce částí tzv. královské cesty a obchodní stezky. Měří téměř 700 metrů a k vidění je na ní celá řada úctyhodných domů.
Ulice Florianska taky patří k nejznámějším a nejdůležitějším ve městě. Je dlouhá 335 metrů a ke zdejším zajímavostem patří třeba to, že v roce 1881 tu byla zprovozněna první koňská tramvaj a v roce 1901 první elektrická tramvaj. I na téhle ulici najdete pozoruhodné domy, například nejstarší hotel ve městě nebo legendární kavárnu s názvem Michalikova jeskyně. Dneska jde o pěší zónu, kterou stojí za to se projít.
Kdo navštíví Krakov, ten musí i do židovské čtvrti. Ne že by snad ze všech zdejších domů čišelo něco, co by kdysi proklínané židy připomínalo, jsou ale místa, která takovou atmosféru opravdu mají. Navštívit tu můžete ulici s názvem Szeroka, která bývala středobodem židovského města, a hned několik synagog nebo židovský hřbitov.
Je libo krátký výlet za město? Pokud máte trochu času, určitě se vydejte do nedalekého města Wieliczka, pod nímž se nachází jeden z nejstarších solných dolů na světě, ve kterém se ještě nedávno pracovalo, a to už od 13. století! Chodby jsou celkem 300 kilometrů dlouhé, ale návštěvníci se dostanou asi jen na 2 % jejich délky. Hloubka dolu je 327 metrů.