Přejít k hlavnímu obsahu

Benátky: Zamilujete si je i s prádlem nad hlavou

Stačí hodina cesty letadlem z Prahy a můžete se ztratit i sami sobě ve spleti úzkých uliček. Jen málokterý milovník cestování a turistiky by si nechal ujít návštěvu historií a romantikou prodchnutého města na východním pobřeží Itálie.

Pokud se rádi odlepíte nohama od země a zvolíte leteckou dopravu, skutečně již za 60 minut přistanete na letišti v Treviso a odtud je to do samotných Benátek autem necelá hodinka. Pokud máte štěstí a nepřijedete k trajektu zrovna v jednu v noci, můžete i s autem pohodlně docestovat na některý z přilehlých ostrovů (např. Lido), kde se vyplatí ubytovat, neboť vás tak noc v hotelu přijde znatelně levněji než v samotném srdci Benátek.

Takhle známe Benátky - kanály a malebné uličky.
Zdroj: Marcela Rumlová

Samotné město nabízí skutečně silný zážitek. Když pomineme davy lidí, které proudí uličkami a snaží se najít nejbližší stánek se zmrzlinou či cestu k náměstí svatého Marka, je návštěva Benátek něco, co vám utkví v hlavě nadlouho.  Ostatně, k bazilice sv. Marka by vaše kroky měly určitě zamířit, neb se jedná o nejvýznamnější byzantskou památku v Benátkách. Navíc přímo sousedí s Dóžecím palácem (italsky Palazzo Ducale), kdysi sídlem benátských vládců. Na něm jistě budete obdivovat jeho důmyslnou, jakoby krajkovou architekturu. Pokud vystojíte úctyhodnou frontu, můžete se dostat i dovnitř, v roce 1923 byl zpřístupněn pro návštěvníky jako muzeum.

Mnohé benátské stavby patří mezi perly světové architektury.
Zdroj: Marcela Rumlová

 

Dóžecí palác je jedním z hlavních symbolů Benátek.
Zdroj: Marcela Rumlová

Jestliže nemáte hluboko do kapsy pro pár euro navíc (přesněji 70), určitě je neváhejte investovat do okružní plavby gondolou po síti vodních kanálů, které se proplétají mezi domy a pod téměř 400 mosty. Lépe tak ucítíte vnitřní pulz města. Ppro nás Čechy zvyklé na neustálé zácpy aut v ulicích působí město jako balzám na duši. V kanálech je sice také rušno, ale gondoliéři se navzájem s úsměvem vyhýbají, jen občas brázdí vodu motorizované taxi lodě. Při proplouvání mezi domy si možná všimnete, že mnoho z nich by zasloužilo novou omítku nebo i rekonstrukci většího rozsahu. S opravami je to však v Benátkách složité. Na domy se musí dle vyhlášky aplikovat speciální omítka, která nepodlehne neustálé vlhkosti. To je nákladné, a proto většina majitelů na revitalizaci spíše rezignuje.

Zážitek z tohoto města by nebyl takový, kdybyste se aspoň chvilku nepotulovali a nebrouzdali bludištěm úzkých uliček, jimiž leckde sotva projdou dva lidé vedle sebe. Chvíli jdete téměř v davu, pak odbočíte doleva, doprava a rázem jste sami, nad hlavou vám poletuje vyprané pověšené prádlo na šňůrách a kolem se loudá starší pán venčící svého malého psa. A to je ta pravá atmosféra Benátek!

Ani se nenadějete a nad vámi plápolají osušky a utěrky. Inu, Itálie.
Zdroj: Marcela Rumlová
 
 

Místo

45° 26' 2.9364", 12° 20' 18.5532"
Rubrika:
Aktivity:

Kultura

Autor:
Marcela Rumlová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Benátky: Zamilujete si je i s prádlem nad hlavou