nejkrásnější místa Polska

Polsko si zasluhuje pozornost, ne že ne. Oplývá zajímavými městy, krásnou přírodou, horami i mořem. Máme pro vás TOP 10 míst, která stojí za poznání!
Když jsme pro vás sepisovali seznam nejlákavějších míst na polském pobřeží, Leba nechyběla. Proto ji musíme zmínit i tentokrát. Malé přímořské městečko je příjemné jak pro letní radovánky u moře, tak jako zázemí pro výpravu do Slowiňského národního parku. Ten určitě znáte minimálně z doslechu nebo z fotek – jeho součástí jsou totiž pohyblivé písečné duny, od nichž se můžete krásně projít po pobřeží ve vlnkách moře až do Leby.
Jako na Sahaře. Národní park u Baltu ukrývá písečné duny
Wroclaw (nebo taky Vratislav) máme od hranic jen dvě hodiny jízdy autem (z Náchoda), takže na dálku se nemůžeme vymlouvat! Město na Odře vás zaujme především svým známým náměstím zvaným Rynek (jedno z největších středověkých náměstí v Evropě), budovou opery a nepřehlédnutelnou nejvyšší budovou města Sky Tower. Kromě toho tu na vás čeká celá řada trpaslíků. Najdete je všechny?
Do Krakova se spousta návštěvníků vydává u příležitosti výpravy do bývalého koncentračního tábora Auschwitz. Tohle město ale stojí za to i beztak, mluví se o něm totiž jako o nejkrásnějším městě Polska. Jeho dominantou je hrad Wawel z 11. století, dech vám na okamžik vezme rozloha Hlavního náměstí s budovou tržnice uprostřed a radniční věž. Pokud tu budete hledat historického židovského ducha, najdete ho ve čtvrti Kazimierz.
To nejlepší z Krakova: ohromné náměstí, židovský duch i hrad Wawel
Polská metropole je nabitá památkami světskými i církevními, na své si přijdou i milovníci muzeí a pak se tu najdou různá místečka a zákoutí, která překvapí svou atmosférou. Přečtěte si o nich v našem článku Tohle musíte při návštěvy Varšavy vidět, jinak jste v ní nebyli.
Není to ledajaké jezero. Nachází se v Krkonoších, dokonce ani není daleko od Sněžky, ale spousta Čechů o něm neví. Na ledovcové jezero je krásný pohled z Cesty česko-polského přátelství a budete si u něj připadat trošku jako v Tatrách u nějakého toho klasického plesa.
Mimochodem – je to druhé největší jezero Krkonoš, hned po Welkem Stavu nedaleko.
Polsko má i své národní parky, které vás můžou jednoduše okouzlit. Tenhle se nachází v jižní části země na hranicích se Slovenskem – na druhé straně hranice na národní park navazuje NPR Babia hora. Park je domovem takové zvěře, jako je prase divoké nebo jelen evropský, ceněná je i flóra. Rostou tu vzácné druhy, třeba ostřice blešní, zimozel severní nebo měkčilka jednolistá.
Turisti tu rozhodně nepřijdou zkrátka. Čeká tu na ně množství stezek, překrásných zákoutí a výhledů a třeba i jezírka (třeba Mokry Stawek, Czarne Oko nebo Markow Stawek).
Zakopane je takové typické turistické středisko v Tatrách, které ožívá hlavně v zimě. Každý rok se v něm mihnou asi 3 milióny turistů. Jde o nejvýše položené město v Polsku, které dokonce hostilo mistrovství světa v severském lyžování v letech 1929, 1939 a 1962.
Když si budete chtít užít města jako takového, určitě se projděte po třídě Krupówki, což je jedna z nejznámějších ulic v celém Polsku. Na tomhle bulváru najdete spoustu obchodů se sportovním vybavením, ale i restaurace, kavárny a další příjemné podniky. Po celý rok tu můžete zajít třeba do vyhlášené zmrzlinárny nebo ochutnat místní gastronomii, k níž neodmyslitelně patří lokální polévky.
Třetí největší polský národní park se nachází v západní části Bukovských vrchů, v nenápadném výběžku mezi hranicemi se Slovenskem a Ukrajinou. Nejvyšším bodem, který rozhodně stojí za návštěvu, je hora Tarnica (1 346 m n. m.).
Zaujmou vás tu horské louky, převážně bukové lesy, jimiž se prohánějí divoké kočky, zubři i medvědi a vlci. Projít se tu můžete po pěších a lyžařských stezkách v celkové délce asi 130 kilometrů, je tu i 5 cyklotras, 6 naučných stezek a taky pár stezek pro jezdce na koních.
Tenhle pohádkový zámek prostě musíte vidět na vlastní oči. Bezesporu je to jeden z nejkrásnějších zámků nejen v Polsku, ale i v celé Evropě. Není vůbec známo, kdy vznikl. S jistotou můžeme o jeho existenci mluvit od 17. století.
Zámek Moszna měl svou nezaměnitelnou předlohu, a to známý německý zámek Neuschwanstein. Zaujímá 7 000 metrů čtverečních, má 365 místností a 99 věží.
Pojďte s námi do pohádky. Moszna je jedním z nejkrásnějších zámků v Evropě
Když pohledem na mapě zabrousíte na samý východ polského pobřeží, spatříte Helskou kosu – výběžek dlouhý 35 metrů, který je v nejužším místě široký jen 150 metrů. Na pobřeží najdeme pěkné písečné pláže a na konci výběžku je městečko Hel, turistické středisko jaksepatří. Zajímavé je, že ještě před dvěma nebo třemi stovkami let nešlo o souvislou plochu, nýbrž o skupinu ostrůvků.
Moře, pláže, ale taky významný přístav a spousta historie. Přesně takový je Gdaňsk. Na návštěvníka tu zároveň dýchá doba dávno minulá i čirá přítomnost v podobě městského ruchu, turistů, kavárniček a restaurací.
Gdaňsk je součástí Trojměstí, společně s městy Gdyně a Sopoty. To se nachází jen kousek od hranice s Kaliningradskou oblastí a od Prahy ho dělí zhruba 800 kilometrů.
První zmínky o rybářské osadě na tomhle místě pocházejí ze 7. století. O městě se pak mluví od roku 997. O tom, že má dlouhou i nebývale zajímavou historii, nemůže být sporu. A bez zajímavosti nezůstává, že tu žijí Kašubové – původní slovanský národ.
K hlavním lákadlům Gdaňsku patří zdejší radnice, Neptunova fontána, katedrála nebo Dluga ulica.
Tipy na výlety v okolí Gdaňsku: písečné duny, výběžky do moře i hit mezi jezery
Polsko nabízí pestrou přírodu – moře a pláže, vysoké hory, táhlé rovinky i nádherná jezera. Víc než 2 000 jezer, které oblast tvoří, se dohromady rozkládají na ploše o něco větší než 39 000 hektarů. Některá jezera jsou dokonce propojena kanály, po kterých můžete proplouvat (skoro na čemkoli).
Součástí oblasti je jezero Śniardwy, které je tím největším v zemi. Narazíte tu taky na řadu přírodních rezervací a některá místa jsou ideální pro pozorování volavek a kormoránů!
Mazurská jezera najdete v severovýchodní části Polska, zhruba 800 kilometrů od Prahy.
Pokud rádi navštěvujete hrady, Malbork si vaši přízeň jistě získá na první dobrou. Najdete ho na severu Polska ve stejnojmenném městě, jehož je učiněnou dominantou. Aby taky ne, když jde o největší cihlovou stavbu na světě!
Hrad Malbork zaujímá plochu větší než 21 hektarů, skládá se ze tří částí (Nízký, Střední a Vysoký hrad) a s jeho stavbou se začalo už v roce 1280. Původně patřil Řádu německých rytířů, od roku 1457 ale náleží Polsku.
Během 18. století byl hrad systematicky rozebírán na stavební materiál, byla tu kasárna nebo tkalcovské dílny. Teprve na počátku 19. století nařídil tehdejší pruský král, aby se takhle s hradem dál nenakládalo. Díky tomu ho můžete navštívit i v současnosti, i když dostal zabrat taky během 2. světové války, kdy byla poničena asi polovina stavby!
Dneska je hrad pod ochranou UNESCO, najdete v něm hradní muzeum a taky několik expozic, které vypráví o historii hradu. Často se tu taky konají akce typu rekonstrukce historických událostí a ukázky starých řemesel, ale i koncerty.
I na jihu, respektive na jihovýchodě Polska najdeme skvosty. Za jeden z nich můžeme bez okolků označit Zamość – historické město, jež je zhmotněnou přehlídkou renesanční architektury, která si vás jednoduše omotá kolem prstu. Budete si tu na okamžik připadat jako v pohádce.
S renesanční „maskou“ města to není náhoda – za jeho návrhem totiž stojí italský architekt Bernardo Morando (a Itálie je – jak známo – renesancí protkaná). K tomuhle dílu ho přizval sám zakladatel města Jan Zamojski na konci 70. let 16. století.
Obdivovat tu můžete nádherné Velké náměstí s radnicí a manýristickými domy, neopomeňte Solný trh, kde se dřív obchodovalo třeba se solí z dolu Wieliczka a kde můžete začít fascinující procházku podzemím města. Zaujmout vás může i katedrála ze 16. století a samozřejmě zdejší pevnost (stavěná v letech 1580–1618) – zahlédnete tu opevňovací zdi, bastiony, vstupní brány a další prvky pevnostního celku.
A nakonec se ještě vydáme do polské přírody. Tentokrát nepůjde ani o moře, ani o jezera, ani o hory, jako jsou Tatry. Mrkneme se na Stolové hory, národní park nedaleko hranic s Českem, u města Kudowa-Zdrój (nedaleko Náchoda).
Tenhle národní park se pyšní pískovcovými vrcholy, dokonce těmi nejvyššími v celém Polsku. Kromě toho nabízí i krásné louky a lesy, které zdejší krásu umně dotvářejí. Skalní útvary s plochými vrcholy tady vznikly vlivem ústupu moře asi před 100 miliónů let. Projít se tu můžete pěšky po pěkných trasách, ale ani kolo není tabu, cyklostezka ovšem nevede k samotným vrcholům.