Přejít k hlavnímu obsahu

V Indii rostou mosty z kořenů stromů

Na nejdeštivějším místě světa – v severovýchodním výběžku Indie, v Cherrapunji  (Čérápuňdží), nedaleko svahů Khasi and Jaintia Hills, najdeme nepřehlédnutelný přírodní unikát. Na první pohled nám možná bude připomínat spleť navlhlého dřeva. Při bližším prozkoumání ale zjistíme, že spleť vytváří unikátní živoucí mosty, které nemá na svědomí nikdo jiný než sama matka příroda.

Fíkovník pryžodárný s nenechavými kořeny

Tradiční kmeny Khásí, kterým vévodí neohrožené ženy, jež jsou bez nadsázky středobodem celé komunity, už dávno prokoukly kouzla, která má na svědomí jistý druh rostliny – fíkovník pryžodárný (Ficus elastica). Ačkoli tuto rostlinu najdeme prakticky v každé druhé domácnosti, jen málokdo tuší, že při poranění roní hustou mléčnou šťávu, která není nic jiného než latex. Mnohem zajímavější jsou ale kořeny této rostliny, které podpírají stromy, domy a dokonce vytváří unikátní přírodní mosty, které se vyznačují svou jedinečnou pevností.

Připravte projekty, jdeme stavět

Možná přemýšlíte, jak mohou kořeny fíkusu vytvořit pevný most, po kterém bezpečně přejde dospělý člověk. A ne jeden! Jak jsme již zmínili výše – údolí kolem kopců Khasi and Jaintia Hills je nejdeštivějším místem světa. A rostliny jako jsou fíkovníky, v něm zkrátka chtějí přežít za každou cenu (jinou možnost ostatně ani nemají). Kromě klasických kořenů, které jsou uloženy hluboko v půdě, disponují tyto rostliny i jejich vzdušnou variantou, která lapá po všudypřítomné vláze. Kořeny se tak různě proplétají, čímž vytváří husté kořenové mosty, jež odolávají monzunům i častým záplavám.

Kořenové mosty vytváří rostlina, kterou má většina z nás doma - fíkovník pryžodárný.
Zdroj: Wikimedia Commons

Důchodce-kulturista unese až 50 lidí

Vybudovat takový živý kořenový most není nic jednoduchého. Příslušníci kmenu Khásí vzdušné kořeny různě formují tak, aby mohli přecházet přes rozvodněné řeky nebo pusté propasti. Vznik jednoho kořenového mostu je ale záležitostí patnácti až dvaceti let. Stáří těch nejsilnějších v oné lokalitě se ovšem odhaduje na 500 až 600 let, přičemž tito stromoví důchodci-kulturisté unesou i povoz s koněm nebo 50 dospělých lidí. Bohužel tradice formování vzdušných kořenů pomalu vymírá. Pro místní je totiž mnohem jednodušší postavit most z ocelové konstrukce než čekat 20 let, než jim naroste ze vzdušných kořenů.

Dvoupatrový Double-Decker

Zřejmě tím nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším kořenovým mostem je most Umshiang u vesnice Nongriat, kterému je ne nadarmo přezdíváno Double-Decker. Své jméno získal díky anglickým dvoupodlažním autobusům a své jedineční podobě. Most má totiž dvě podlaží, proto je jedním z nejčastěji vyhledávaných cílů turistů. Pokud chcete tento skvost zahlédnout na vlastí oči, vydejte se k němu z resortu Cherrapunjee Holiday Resort, kde vám s případnou trasou poradí personál.

Dvoupatrový kořenový most Umshiang, přezdívaný Double-Decker u vesnice Nongriat.
Zdroj: Wikimedia Commons

Kořenové mosty objevil bankéř

Majitel výše zmíněného resortu – jistý pan Denise P. Rayen – je považován za šťastného objevitele kořenových mostů. Celý život pracoval jako bankéř v Novém Dillí a víkendy nebo dovolenou trávil v džungli a na horách. Během jednoho z treků však spatřil něco, co doposud v životě neviděl – jeden ze starých, avšak zachovalých mostů, který místní kmeny používaly k transportu z jednoho místa na druhé po několik dlouhých let. Opustil proto místo bankéře a přestěhoval se do džungle, kde si záhy otevřel resort jediný svého druhu.

Kde kořenové mosty hledat?

Za těmi největšími, nejstaršími a nejnavštěvovanějšími kořenovými mosty se můžete vydat nejen do zmíněné oblasti Cherrapunji a vesnic Tynrong, Mynteng, Nongriat, Nongthymmai, ale také východním směrem do oblasti Khatarshnong, kde jsou kořenové mosty k nalezení v okolí vesnic Nongpriang, Sohkynduh, Rymmai, Mawshuit a Kongthong. Spousta z nich je i v okolí obce Pynursla a okolí obce Mawlynnong. Za zmínku jistě stojí i mosty ve vesnicích Shnongpdeng, Nongbareh, Khonglah, Padu a Kudeng Rim.

 
 

Místo

25° 16' 14.088", 91° 43' 51.9636"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

V Indii rostou mosty z kořenů stromů