Přejít k hlavnímu obsahu

Svezte se nejkrásnější zubačkou světa. Stařičká Schynige Platte Bahn je úplný poklad

Kde jinde byste chtěli překonat přes 1 400 výškových metrů během neuvěřitelných 7 kilometrů? A ty nádherné výhledy po okolí, ty dostanou do kolen každého (kdo zrovna nesedí). Kde je a jak si naplánovat výlet snů?

Ozubnicová trať, která poprvé začala vozit turisty v roce 1893, vede ze švýcarského Wilderswilu na Schynige Platte. Konkrétně se tato místa nachází v kantontu Bern. Na tuhle zubačku nastoupíte v nadmořské výšce 584 m n. m. a vystoupíte ve výšce 1 987 m n. m. Úchvatné. A proč to celé vzniklo?

Na oblíbené místo se mělo dostat víc lidí

Jak asi tušíte, původně se sem zvídaví turisté a dobrodruzi dostávali výhradně pěšky. Snazší, zato však mnohem dražší způsob byla jízda na koních nebo mulách. Oblast mezi Brienzským a Thunským jezerem přitahuje cestovatele jako magnet a plošina Schynige Platte jakbysmet. Je z ní totiž neuvěřitelně krásný výhled na okolní vrcholy.

Jenže dostat se sem pěšky může i zdatnému turistovi trvat bez nadsázky 5 hodin, co teprve někomu, kdo se na výlet vydá „jednou za uherák“. Aby se na místo krásou oplývající dostali i ti, kteří na to nemají fyzičku, vznikla zubačka, která sem za poplatek začala vozit prakticky kohokoli. Za vším tedy hledejme výdělky. 

Na plošinu Schynige Platte se svezete vozy starými i 100 let.
Zdroj:
Bigstockphoto

Botanická zahrada na náhorní plošině

Nicméně musíme dodat, že tady se to dá Švýcarům odpustit. Místo je totiž oblíbené nejen mezi pěšími dobrodruhy, ale i mezi botaniky. Nachází se tu totiž „alpská zahrada“, botanická zahrada, která nabízí přes 500 druhů rostlin a kapradin. Byla by škoda, kdyby se sem milovníci flóry museli 5 hodin plahočit z údolí.

Zahrada tu začala fungovat na konci 20. let 20. století. Zaujmout může kohokoli, i naprostého laika, především expozicí, která ukazuje proměnu alpské přírody vlivem změny klimatu a vlivem chování člověka.

Vzhůru do oblak v dobových vozech

Parní pohon sloužil od zprovoznění v roce 1893 až do roku 1914, kdy byla dráha elektrifikována. I dneska na ní ale při troše štěstí můžeme zažít právě parní pohon. A nejen to – určitě vám uhranou i dobové, původní vozy, rovněž s průměrným stářím kolem stovky let! 

Pár praktických informací na závěr

Během jízdy rychlostí 10 km/h mají všichni jedoucí dostatek času užít si cestu. Projedou přitom taky čtyřmi tunely, což je samo o sobě dobrodružné. Zpáteční jízdenka (Wilderswil – Schynige Platte – Wilderswil) stojí pro dospělého něco přes 1 400 Kč, příjemné je, že děti do 15 let, které jedou s rodičem, mají jízdu zdarma.

Jakmile vystoupíte, můžete si udělat některou z doporučovaných túr. Ani nemusí být příliš náročné. Vrátit se pak můžete zase k zubačce, a tak se ušetříte drsného sestupu. 

Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2

 
 

Místo

46° 39' 46.656", 7° 51' 41.112"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Svezte se nejkrásnější zubačkou světa. Stařičká Schynige Platte Bahn je úplný poklad