Cestování > Země > Evropa > Švýcarsko

Švýcarsko

Hlavní město: Bern. Počet obyvatel: 8,039 milionu (údaj z roku 2012). Rozloha: 41 285 km² (47. na světě). Úřední jazyk: Němčina, francouzština a italština Měna: Švýcarský frank. Sousední státy: Itálie, Lichtenštejnsko, Rakousko, Francie a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Švýcarska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Francie déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy. Při opakovaném turistickém pobytu (2x ročně max. 3 měsíce) musí být minimálně 1 měsíc pauza.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku,Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3006 Bern, P.O.Box 537, telefon: +41/ 313 504 070, sekretariát -504 071, 72, konzulární úsek-504 091,92, e-mail: bern@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15. 

Země helvetského kříže je z převážné části tvořena úbočími horských štítů, skalních proláklin, zelených pastvin (s typickým zvukem kravských zvonců) a úchvatných jezerních scenérií (více než 1500 jezer v zemi). Švýcarsko „vodní zámek Evropy“ dalo světu např. müsli, hodinky, čokoládu, maggi, instantní kávu nebo suchý zip.

Bern má nenapodobitelné středověké kouzlo

Staré centrum v elegantním hlavním městě Bernu (město krásných kašen) je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Za prohlídku jistě stojí rodný domek Alberta Einsteina, vymyslel zde revoluční teorii relativity. V Ženevě můžete navštívit rodný dům „osvícence“ Jean-Jacques Rousseau a známou katedrálu sv. Petra. U Ženevského jezera zase leží Montreaux, centrum nejslavnějšího jazzového festivalu světa. Najdeme zde také turistický magnet - romantický hrad Chilon.

V historické Basileji je k vidění známé Muzeum současného umění a mnoho krásných architektonických památek. Pokud byste ale hledali nejnavštěvovanější muzeum v zemi, musíte do Luzernu (muzeum dopravy). Největší město Švýcarska, Curych, zase nabízí noblesní atmosféru starobylých cechovních domů, protestantských kostelů a zřejmě nejelegantnější ulici celé Evropy - Bahnhofstrasse.

Zalyžovat si na „bílém uhlí“, jak sněhu říkají místní lidé                          

Milovníci lyžování si ve Švýcarsku budou připadat jako v ráji. Např. Sv. Mořic je vyhlášeným evropským lyžařským střediskem. V létě jde zase o ideální místo pro trekingové a cykloturistické aktivity.

Ale co se týče té přírody, tak největší zdejší „obr“ se zde jmenuje Matterhorn. Tady si můžete dosyta vychutnat všechny taje alpské přírody, a že jich opravdu není málo. Za pozornost jistě stojí také i výlet k největšímu evropskému vodopádu - Rheinfall v Schaffhausenu.

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

O Ementálu – lahůdce s tradiční oříškovou příchutí – se neříká nadarmo, že je pravým králem sýrů. Patří do rodiny tvrdých sýrů, které se k labužníkům a gurmetům dostávají po několika měsících, někdy i letech zrání. Rodištěm této pochoutky je údolí Emmental, kterým protéká řeka Emme. Najdete ho východně od švýcarského Bernu.

celý článek

Jak překonat nejužší místo (leží mezi Airolo a Göschenen) na silnici v Gotthardském průsmyku ve Švýcarsku a důležitou spojnici mezi centrálním Švýcarskem a severní Itálií? Mostem ne jen tak ledajakým. Ďáblův most leží v jedné z nejnebezpečnějších částí průsmyku – v hluboké rokli Schöllenen. Tyčí se nad divoce hučící řekou Reuss se strašidelnou pověstí.

celý článek

Píše se datum 14. července 1865, je dvacet minut před druhou hodinou odpolední. Brit a Francouz jásají. Ubíhají minuty a na vrchol Matterhornu vystupují postavy šťastných dobyvatelů. Kdo by byl řekl, že ještě téhož dne skončí život čtyř z nich.

celý článek

Když se řekne Švýcarsko, představí si většina z nás čistou zemi vysokých nádherných hor, zelených luk, roztomilé bernardýny se soudkem rumu, lanovky, hodinky a čokoládu a snad i fialové krávy…A víte, že je to pravda? Snad jen ty krávy nejsou fialové…

celý článek

Lidé všech kontinentů si zvolili za sídlo švýcarskou Ženevu. 40 % všech občanů města pochází z jiných zemí. Tenhle multikulturální mix ale není důsledek uprchlických vln posledních let. Hodně kosmopolitní je Ženeva už dlouhou dobu. Momentálně tu trvale žijí lidé ze 187 zemí světa.

celý článek

Bodamské jezero, chcete-li Švábské moře, rozhodně není zamořeno šváby, jak by mohlo některé z vás napadnout. Paradoxně se zde v jiskřivých vlnkách a kudrlinkách převaluje nejčistší jezerní voda v celé Evropě. Sem tam zahlédnete nablýskanou ploutev pstruha obecného, který zde byl uměle vysazen ve chvíli, kdy došla ochráncům přírody trpělivost.

celý článek

Kam na drink v Curychu? Víme o snových, originálních a šílených a retro podnicích. Poradíme vám, kde v tomto nádherném švýcarském městě relaxovat u sklenky vína, šálku kávy či nějakého toho panáka. 

celý článek
  •  

Kvízy

Víte, kolik váží tzv. Ďáblův kámen ve Švýcarsku?
Zobrazit odpověď
220 tun.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Víte, v jakém roce byl Matterhorn poprvé zdolán?
Zobrazit odpověď
1865.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.