Přejít k hlavnímu obsahu

Švýcarsko

Hlavní město: Bern. Počet obyvatel: 8,039 milionu (údaj z roku 2012). Rozloha: 41 285 km² (47. na světě). Úřední jazyk: Němčina, francouzština a italština Měna: Švýcarský frank. Sousední státy: Itálie, Lichtenštejnsko, Rakousko, Francie a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Švýcarska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Francie déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy. Při opakovaném turistickém pobytu (2x ročně max. 3 měsíce) musí být minimálně 1 měsíc pauza.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku,Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3006 Bern, P.O.Box 537, telefon: +41/ 313 504 070, sekretariát -504 071, 72, konzulární úsek-504 091,92, e-mail: bern@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15. 

Země helvetského kříže je z převážné části tvořena úbočími horských štítů, skalních proláklin, zelených pastvin (s typickým zvukem kravských zvonců) a úchvatných jezerních scenérií (více než 1500 jezer v zemi). Švýcarsko „vodní zámek Evropy“ dalo světu např. müsli, hodinky, čokoládu, maggi, instantní kávu nebo suchý zip.

Bern má nenapodobitelné středověké kouzlo

Staré centrum v elegantním hlavním městě Bernu (město krásných kašen) je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Za prohlídku jistě stojí rodný domek Alberta Einsteina, vymyslel zde revoluční teorii relativity. V Ženevě můžete navštívit rodný dům „osvícence“ Jean-Jacques Rousseau a známou katedrálu sv. Petra. U Ženevského jezera zase leží Montreaux, centrum nejslavnějšího jazzového festivalu světa. Najdeme zde také turistický magnet - romantický hrad Chilon.

V historické Basileji je k vidění známé Muzeum současného umění a mnoho krásných architektonických památek. Pokud byste ale hledali nejnavštěvovanější muzeum v zemi, musíte do Luzernu (muzeum dopravy). Největší město Švýcarska, Curych, zase nabízí noblesní atmosféru starobylých cechovních domů, protestantských kostelů a zřejmě nejelegantnější ulici celé Evropy - Bahnhofstrasse.

Zalyžovat si na „bílém uhlí“, jak sněhu říkají místní lidé                          

Milovníci lyžování si ve Švýcarsku budou připadat jako v ráji. Např. Sv. Mořic je vyhlášeným evropským lyžařským střediskem. V létě jde zase o ideální místo pro trekingové a cykloturistické aktivity.

Ale co se týče té přírody, tak největší zdejší „obr“ se zde jmenuje Matterhorn. Tady si můžete dosyta vychutnat všechny taje alpské přírody, a že jich opravdu není málo. Za pozornost jistě stojí také i výlet k největšímu evropskému vodopádu - Rheinfall v Schaffhausenu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Bodamské jezero úvodní
Řeky a jezera
Bodamské jezero: ráj nudistů, naturistů, cyklistů a hon na utopence
Bodamské jezero, chcete-li Švábské moře, rozhodně není zamořeno šváby, jak by mohlo některé z vás napadnout. Paradoxně se zde v jiskřivých vlnkách a kudrlinkách převaluje nejčistší jezerní voda v celé Evropě. 
Matterhorn úvodní
Hory a ledovce
Zabiják Matterhorn: jeho první zdolání horolezci nepřežili
Píše se datum 14. července 1865, je 20 minut před druhou hodinou odpolední. Brit a Francouz jásají. Ubíhají minuty a na vrchol Matterhornu vystupují postavy dalších šťastných dobyvatelů.
Ďáblův most – úvodní
Historické stavby
Legendární Ďáblův most: místo, kde lidé přechytračili knížete pekelníků
Jak překonat nejužší místo (leží mezi Airolo a Göschenen) na silnici v Gotthardském průsmyku ve Švýcarsku a důležitou spojnici mezi centrálním Švýcarskem a severní Itálií? Mostem ne jen tak ledajakým.
zubačka úvodní
Hory a ledovce
Svezte se nejkrásnější zubačkou světa. Stařičká Schynige Platte Bahn je úplný poklad
Kde jinde byste chtěli překonat přes 1 400 výškových metrů během neuvěřitelných 7 kilometrů? A ty nádherné výhledy po okolí, ty dostanou do kolen každého (kdo zrovna nesedí). Kde je a jak si naplánovat výlet snů?
zubačka na Pilatus - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Do magické krajiny nad Lucernem proniknete i nejstrmější zubačkou světa
Až dostanete chuť na Švýcarsko a všechny jeho krásy, nemusíte se vydávat jen do metropole. Nádherné okamžiky na vás čekají taky v Lucernu a jeho skvostném okolí. A rozhodně po něm nemusíte jen chodit pěšky.
Basilej ve Švýcarsku
Průvodce městem
V Basileji každý rok z kašny teče víno
Že zní titulek trochu senzačně? Že to nemůže být pravda? Ale je, každý rok 1. ledna se tak ve třetím nejlidnatějším městě Švýcarska opravdu děje. Stalo se tak i letos.
Švýcarské údolí Emmental - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Místo, kde se zrodil oblíbený sýr: Švýcarské údolí Emmental
O Ementálu – lahůdce s tradiční oříškovou příchutí – se neříká nadarmo, že je pravým králem sýrů. Patří do rodiny tvrdých sýrů, které se k labužníkům a gurmetům dostávají po několika měsících, někdy i letech zrání.
Švýcarsko - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Do Švýcarska jinak aneb když se řekne Jura…
Když se řekne Švýcarsko, představí si většina z nás čistou zemi vysokých nádherných hor, zelených luk, roztomilé bernardýny se soudkem rumu, lanovky, hodinky a čokoládu a snad i fialové krávy…A víte, že je to pravda?
Ženeva - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Ráj imigrantů: Skoro polovina obyvatel Ženevy jsou cizinci
Lidé všech kontinentů si zvolili za sídlo švýcarskou Ženevu. 40 % všech občanů města pochází z jiných zemí. Tenhle multikulturální mix ale není důsledek uprchlických vln posledních let. Hodně kosmopolitní je Ženeva už dlouhou dobu.
Curych, Švýcarsko - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Komunistický vůdce chodil na pivo k Voltairovi. Kde jsou ty nejslavnější podniky v Curychu?
Kam na drink v Curychu? Víme o snových, originálních a šílených a retro podnicích. Poradíme vám, kde v tomto nádherném švýcarském městě relaxovat u sklenky vína, šálku kávy či nějakého toho panáka. 

Kvízy

Na území kterých tří států se rozprostírá Bodamské jezero?
Zobrazit odpověď
Švýcarsko, Německo, Rakousko
Víte, v jakém roce byl poprvé zdolán Matterhorn?
Zobrazit odpověď
1865.
Víte, kolik váží tzv. Ďáblův kámen ve Švýcarsku?
Zobrazit odpověď
220 tun.
Jak stará je nejstarší zubačka světa?
Zobrazit odpověď
Začala vozit turisty v roce 1893.
Ve kterém městě teče 1. ledna z kašny víno zdarma?
Zobrazit odpověď
Ve Švýcarské Basileji.