Přejít k hlavnímu obsahu

Švýcarsko

Hlavní město: Bern. Počet obyvatel: 8,039 milionu (údaj z roku 2012). Rozloha: 41 285 km² (47. na světě). Úřední jazyk: Němčina, francouzština a italština Měna: Švýcarský frank. Sousední státy: Itálie, Lichtenštejnsko, Rakousko, Francie a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Švýcarska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Francie déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy. Při opakovaném turistickém pobytu (2x ročně max. 3 měsíce) musí být minimálně 1 měsíc pauza.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Švýcarsku,Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3006 Bern, P.O.Box 537, telefon: +41/ 313 504 070, sekretariát -504 071, 72, konzulární úsek-504 091,92, e-mail: bern@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 – 16.15. 

Země helvetského kříže je z převážné části tvořena úbočími horských štítů, skalních proláklin, zelených pastvin (s typickým zvukem kravských zvonců) a úchvatných jezerních scenérií (více než 1500 jezer v zemi). Švýcarsko „vodní zámek Evropy“ dalo světu např. müsli, hodinky, čokoládu, maggi, instantní kávu nebo suchý zip.

Bern má nenapodobitelné středověké kouzlo

Staré centrum v elegantním hlavním městě Bernu (město krásných kašen) je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Za prohlídku jistě stojí rodný domek Alberta Einsteina, vymyslel zde revoluční teorii relativity. V Ženevě můžete navštívit rodný dům „osvícence“ Jean-Jacques Rousseau a známou katedrálu sv. Petra. U Ženevského jezera zase leží Montreaux, centrum nejslavnějšího jazzového festivalu světa. Najdeme zde také turistický magnet - romantický hrad Chilon.

V historické Basileji je k vidění známé Muzeum současného umění a mnoho krásných architektonických památek. Pokud byste ale hledali nejnavštěvovanější muzeum v zemi, musíte do Luzernu (muzeum dopravy). Největší město Švýcarska, Curych, zase nabízí noblesní atmosféru starobylých cechovních domů, protestantských kostelů a zřejmě nejelegantnější ulici celé Evropy - Bahnhofstrasse.

Zalyžovat si na „bílém uhlí“, jak sněhu říkají místní lidé                          

Milovníci lyžování si ve Švýcarsku budou připadat jako v ráji. Např. Sv. Mořic je vyhlášeným evropským lyžařským střediskem. V létě jde zase o ideální místo pro trekingové a cykloturistické aktivity.

Ale co se týče té přírody, tak největší zdejší „obr“ se zde jmenuje Matterhorn. Tady si můžete dosyta vychutnat všechny taje alpské přírody, a že jich opravdu není málo. Za pozornost jistě stojí také i výlet k největšímu evropskému vodopádu - Rheinfall v Schaffhausenu.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

zubačka úvodní
Hory a ledovce
Svezte se nejkrásnější zubačkou světa. Stařičká Schynige Platte Bahn je úplný poklad
Kde jinde byste chtěli překonat přes 1 400 výškových metrů během neuvěřitelných 7 kilometrů? A ty nádherné výhledy po okolí, ty dostanou do kolen každého (kdo zrovna nesedí). Kde je a jak si naplánovat výlet snů?
zubačka na Pilatus - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Do magické krajiny nad Lucernem proniknete i nejstrmější zubačkou světa
Až dostanete chuť na Švýcarsko a všechny jeho krásy, nemusíte se vydávat jen do metropole. Nádherné okamžiky na vás čekají taky v Lucernu a jeho skvostném okolí. A rozhodně po něm nemusíte jen chodit pěšky.
Švýcarské údolí Emmental - Cestovinky.cz
Průvodce města
Místo, kde se zrodil oblíbený sýr: Švýcarské údolí Emmental
O Ementálu – lahůdce s tradiční oříškovou příchutí – se neříká nadarmo, že je pravým králem sýrů. Patří do rodiny tvrdých sýrů, které se k labužníkům a gurmetům dostávají po několika měsících, někdy i letech zrání.
Ďáblův most v Gotthardském průsmyku ve Švýcarsku - Cestovinky.cz
Historické stavby
Legendární Ďáblův most: Místo, kde lidé přechytračili knížete pekelníků
Jak překonat nejužší místo (leží mezi Airolo a Göschenen) na silnici v Gotthardském průsmyku ve Švýcarsku a důležitou spojnici mezi centrálním Švýcarskem a severní Itálií? Mostem ne jen tak ledajakým.
Mattehorn zalit slunečními odrazy. - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Zabiják Matterhorn: Jeho první zdolání horolezci nepřežili
Píše se datum 14. července 1865, je dvacet minut před druhou hodinou odpolední. Brit a Francouz jásají. Ubíhají minuty a na vrchol Matterhornu vystupují postavy šťastných dobyvatelů.
Švýcarsko - Cestovinky.cz
Průvodce státu
Do Švýcarska jinak aneb když se řekne Jura…
Když se řekne Švýcarsko, představí si většina z nás čistou zemi vysokých nádherných hor, zelených luk, roztomilé bernardýny se soudkem rumu, lanovky, hodinky a čokoládu a snad i fialové krávy…A víte, že je to pravda?
Ženeva - Cestovinky.cz
Průvodce města
Ráj imigrantů: Skoro polovina obyvatel Ženevy jsou cizinci
Lidé všech kontinentů si zvolili za sídlo švýcarskou Ženevu. 40 % všech občanů města pochází z jiných zemí. Tenhle multikulturální mix ale není důsledek uprchlických vln posledních let. Hodně kosmopolitní je Ženeva už dlouhou dobu.
Curych, Švýcarsko - Cestovinky.cz
Průvodce města
Komunistický vůdce chodil na pivo k Voltairovi. Kde jsou ty nejslavnější podniky v Curychu?
Kam na drink v Curychu? Víme o snových, originálních a šílených a retro podnicích. Poradíme vám, kde v tomto nádherném švýcarském městě relaxovat u sklenky vína, šálku kávy či nějakého toho panáka. 

Kvízy

Jak stará je nejstarší zubačka světa?
Zobrazit odpověď
Začala vozit turisty v roce 1893.
Víte, kolik váží tzv. Ďáblův kámen ve Švýcarsku?
Zobrazit odpověď
220 tun.
Víte, v jakém roce byl Matterhorn poprvé zdolán?
Zobrazit odpověď
1865.