Přejít k hlavnímu obsahu

Lichtenštejnsko

Hlavní město: Vaduz. Počet obyvatel: 36 476. Rozloha: 160 km2 (189. na světě). Úřední jazyk: němčina. Měna: švýcarský frank. Sousední státy: Švýcarsko, Rakousko.

Lichtenštejnské knížectví, jeden z nejmenších států Evropy, nabízí pestré scenérie – rozprostírá se totiž v údolí Rýna i na alpských svazích. Typické je pro tento stát hospodářské a politické spojení se Švýcarskem, například měnovou a celní unií. Ač jde o stát malý, je zároveň mezi těmi nejbohatšími na světě, a to hlavně díky strojírenské výrobě.

Do Lichtenštejnska míří hlavně sportovci

Právě poloha Lichtenštejnska v alpské oblasti vábí do těchto míst především lyžaře v zimě i v okrajových částech sezóny, kdy se zde drží sníh. K dispozici je tu mnoho středisek a spousty sjezdovek. Nejpopulárnější lyžařskou oblastí v zemi je Malbun.

Lyžováním to tu ale samozřejmě nekončí. Hory jsou protkané ohromným množstvím turistických tras, po nichž si lze udělat krásný výlet během celého roku.

Hlavní město bez městských práv

Hlavní město Lichtenštejnska je Vaduz. Není ale ani největší (tím je Schaan) a není vlastně ani městem – nemá totiž městská práva. I tak je ale častým turistickým cílem, především díky zdejšímu zámku.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce státem
Zlobivý alpský trpaslík Lichtenštejnsko přitahuje mafiány
Lichtenštejnsko je jako země z pohádky: za sedmero alpskými horami žilo bylo malé, ale velmi bohaté knížectví. Rozkládá se na 160 metrech čtverečních a návštěvníci sem míří za historií, lyžováním, ale i podezřelými obchody.