Cestování > Země > Evropa > Francie

Francie

Hlavní město: Paříž. Počet obyvatel: 65 436 552 (údaj z roku 2011). Rozloha: 640 679 km² (47. na světě). Úřední jazyk: Francouzština. Měna: Euro. Sousední státy: Andorra, Belgie, Německo, Itálie, Lucembursko, Monako, Španělsko a Švýcarsko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Francie vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Francie déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Francouzské republice, 15, Avenue Charles Floquet, 75007 Paris, telefon: +331/40651300, sekretariát vv. -40651301, sekretariát dipl.- 40651303, OEÚ-40651315
e-mail: paris@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 09.00 - 13.00, 13.30 – 17.30.

Bonjour, země galského kohouta má nezaměnitelný šarm a půvab. Vždy okouzlující, radostná a turisty milována. Francie je jako otevřená truhla plná kulturních, architektonických a přírodních drahokamů, které si každý může dosyta plně prohlédnout.

Paříž – umělecké slunce Evropy

Paříž je jedno z nejnavštěvovanějších měst na světě. „Mekka“ veškerého umění a vybraného životního stylu. Ať se v Paříži vydáte po noblesním a vzletném bulváru či malebné romantické uličce do jakéhokoli kouta města, tak vám vždy vyrazí dech něco jedinečného a nezapomenutelného.

Vyfotit se u „nepřehlédnutelné“ Eiffelovy věže? Přivstat si a nechat na sebe v ranní mlze zapůsobit monumentální gotickou katedrálu Notre Dame? Navštívit nějakou z proslulých kaváren v legendární čtvrti Montmartre, kde leží nádherná bazilika Sacré Couer? To je jen jedna miliontina, z toho všeho, čím vás Paříž může lehce svést dříve, než řeknete švec. 

Každý člověk by měl také alespoň jednou v životě zažít přepych a pestrost bohaté sbírky umění všech věků v gigantickém komplexu Louvre, soukromé muzeum impresionistického génia Clauda Moneta či Musée d´Orsay, unikátní prostor (bývalé nádraží) pro významné malby umělců z přelomu 19. a 20. století.

Jeden velký karneval všudypřítomných kulturních a přírodních barev   

Nedaleko Paříže leží Versailles, neodolatelný palác krále Ludvika XIV a u něho obrovské přilehlé zahradní plochy plné tajuplných přírodních zákoutí. Nevšedním zážitkem je také návštěva tzv. koňského zámku v Chantily či ve Fontainebleau.  

Dobrým měsícem pro návštěvu Francie mohou být i letní měsíce v roce, kdy se např. v Cannes koná slavný filmový festival či neméně známý jazzový festival v Juanu, turisty přitahující Riviéře, kde leží „brána“ k středozemnímu moři a ráj všech jachtařů pod čistě azurovým nebem, přístav Marseille.

Pro milovníky zimních sportů jsou největším lákadlem oblast Francouzských Alp, kde na lyžaře zachmuřeně hledí největší sněhobílá hora celé Evropy, majestátní Mt. Blanc.

Zajímá vás, co vše byste ve Francii neměli rozhodně zmeškat a prošvihnout? Podívejte se níže do našich článků na jedinečné kulturní tipy. Adieu!

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Má jméno po člověku, kterého štvalo, že mu lidé neustále komolí jméno. Kdyby se nepřejmenoval, tak dnes špičaté "železné dámě" říkáme Bönickhausenova věž. Měla stát jen 20 let, ale přežila nevraživost francouzských intelektuálů i návštěvu Adolfa Hitlera, který se kvůli odbojným Pařížanům nakonec nahoru ani nepodíval.

celý článek

Někdy je potřeba přidat životu trochu dobré nálady a radosti z objevování nových míst a chutí. A se sladkým dezertem, který vám zpříjemní chvilku během poznávání evropských metropolí, vám bude hned veseleji. Pokud máte rádi kávu, nepopsatelně dobré zákusky, místa s bohatou historií, nebo rovnou všechno dohromady, pak už jen stačí naplánovat si návštěvu jedné z nejstarších cukráren v Evropě a top zážitek je na světě. Ale pozor, pro sladké v nich můžete snadno ztratit hlavu!

celý článek

Když se cyklisté při Tour de France 2015 dostali pod viadukt poblíž francouzského Millau, leckdo byl u televizní obrazovky ohromen, kudy to vlastně jedou. Aby ne, vždyť vyšší dálniční most v Evropě nenajdete.

celý článek

Představte si dvě Sněžky postavené na sebe. Do takové výšky jezdí lanovka ve Val Thorens, nejvýše položeném horském středisku v Evropě. K tomu 6 km dlouhá bobová dráha a člověk hned ví, že tady se v zimně úžasně vyřádí.

celý článek

Památky, kultura, romantika, zábava. Paříž miluje snad každý, kdo ji navštívil, a kdo ji nenavštívil, ten lituje a sní. Úchvatná metropole Francie láká všechny napříč věkovými i zájmovými kategoriemi. Kdo tu nebyl, neprocestoval Evropu. Víte, jak sem dostat, jak se tu pohybovat a na co se zde zaměřit?

celý článek

Město Carcassonne možná znáte díky stejnojmenné stolní hře. Ještě dřív ho ale proslavilo tři kilometry dlouhé opevnění, které obepíná repliku středověkého města. Dnes idilické městečko na jihu Francie zažilo mnoho let obléhání, hladovění i dobu velké slávy.

celý článek

Ve vzduchu voní skořice a svařené víno, opodál se třpytí vánoční ozdoby. Náměstí se mění v trhy. Nasajte autentickou sváteční atmosféru z nejlepších vánočních trhů. Že o Drážďanech a Norimberku víte? My vám ale nabídneme úplně jiné lokality.

celý článek

Na první pohled vám přijde, že tenhle ostrov někdo záměrně vyříznul z Alp a hodil přímo doprostřed rozbouřeného moře. Zdejší hory dosahují úctyhodné výšky 3 000 metrů a i během parného léta na jejich vrcholcích spatříte zbytky posledního sněhu.

celý článek

Ostrov patřící Francii láká spoustu turistů. Už slavný Napoleon si Korsiku oblíbil a to zejména díky kouzelné vůně myrty, která údajně byla cítit až z Elby. Ovšem vůně myrty není jediné, co tento ostrov nabízí. Palmy, pomerančovníky, vinice, moře a historická města jsou velkým lákadlem.

celý článek

Šampaňské, kohout na víně, prvotřídní sýry a paštiky… gastronomických perel, kterými se chlubí francouzské restaurace po celém světě je celá řada. A patří mezi ně i slané koláče neboli quiche.

celý článek

Kvízy

V jakém roce bylo město Carcassonne zapsáno na seznam UNESCO?
Zobrazit odpověď
1997.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jméno britské art-rockové kapely, ktera složila písničku St. Tropez?
Zobrazit odpověď
Pink Floyd.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kolik slavných jmen je vyryto v Eiffelově věži?
Zobrazit odpověď
72.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Který spisovatel denně obědval na Eiffelově věži, aby ji neviděl?
Zobrazit odpověď
Guy de Maupassant
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.