Třetí nejlidnatější město země, ve fotbale ještě před pár lety jasná jednička. Co se týká hedvábí, je Lyon ve Francii jednička dodnes. Navíc se chlubí špičkovou gastronomií a nejeden slavný šéfkuchař pochází právě odsud.
Psal se rok 1830 a třetinu celého francouzského vývozu tenkrát tvořilo lyonské hedvábí. Z hlediska zahraničního obchodu neexistovalo v zemi galského kohouta vlivnější město. Tenhle exkluzivní exportní artikl je pro zemi důležitý dodnes. A Lyonští jsou na to právem hrdí.
La Maison des Canuts neboli muzeum hedvábí má samozřejmě místo nedaleko centra města a dalších zajímavých míst Lyonu. Lidé se tam chodí dívat na jemně tkané portréty Winstona Churchilla a dalších osobností, na obří stavy, jejichž obsluha vyžadovala žebřík, na podmínky, ve kterých mistři tkalci žili a pracovali.
Dozvíte se tu, že hedvábí se na lyonské trhy dostalo už na konci 15. století. O ten největší rozkvět města se postaral král František I. Francouzský. V roce 1540 dal Lyonu výhradní právo dovážet do Francie surové hedvábí. Prakticky tak odstranil veškerou konkurenci a dal Lyonu monopol.
Slavnější než Lyon je pochopitelně Paříž, ale turisté znají víc taky přímořská letoviska Marseille, Nice nebo Saint-Tropéz. Nebo úchvatný Mont Saint Michel, úchvatně vypadající malinký ostrov v Normandii, po Paříži druhé nejnavštěvovanější místo Francie. Na Lyon se tak trochu zapomíná, přitom…
Kdysi bývalo město velmi slavné po celé Evropě. Nejen kvůli hedvábí a velkému počtu obyvatel, ale také díky vyhlášeným kuchařům.
Dodnes se mu říká kulinářské hlavní město světa. Lepší jídlo prý nikde na světě nenajdete, tvrdí nejeden gastronomický expert. Vyhlášené pokrmy z okolí Lyonu byly známé už ve středověku. Kateřina Medicejská na svůj dvůr si přivedla nejlepší kuchaře, kteří jí vařili nejlepší jídla právě z této kulinářsky vyhlášené oblasti.