Přejít k hlavnímu obsahu

Rakousko

Hlavní město: Vídeň. Počet obyvatel: 8 579 747 (údaj z roku 2015). Rozloha: 83 878,99 km² (101. největší země světa). Úřední jazyk: Němčina. Měna: Euro. Sousední státy: Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Itálie, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, ČR a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou pobývat na území Rakouska do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost v případě soukromého ubytování od třetího dne přechodu státní hranice Rakouska. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Rakousku, Penzinger Straße 11-13, A-1140 Wien, telefon: +431 899 58 11, fax: +431 894 12 00, e-mail: vienna@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 17.00.

Waltz na magickém Dunaji a osobité historické památky všude, kam se jen podíváte? Tak to je prosím Rakousko v jedné větě. A co se týká přírody, tak v Rakousku najdeme čtvrté nejdelší vodopády na celém světě. Dále jedinečné solné doly, temně modravá jezera, půvabná údolí a masivních alpské ledovce.

Vídeň – město s uměleckou duší na každém kroku

Vídeň lze označit za noblesní město, z něhož vyšlo několik revolučních kulturních převratů. Ty navždy změnily kulturní klima své doby.

Jen namátkou: secesní architektonický a výtvarný styl, psychoanalytické hloubání S. Freuda či prostor pro zrod moderního „apoštola“ vážné hudby Gustava Mahlera, který dlouhou dobu působil i jako ředitel Vídeňské státní opery.

Při návštěvě města určitě nesmíte zapomenout usrknout něco málo z proslulé vídeňské kávy nebo ochutnat poctivě dělaný Sacher.  Mohli byste se také podívat např. do Albertiny či nejlépe v letě do zahrad u císařského zámku Schönbrunn.

Salzburg – Mozart a nejkrásnější přírodovědné muzeum Evropy

Hmm…tak na těchto dětských housličkách pilně cvičil maličký Wolfgang Amadeus? Rodný Mozartův dům je jednou z největších atrakcí historického Salzburgu, který sem láka turisty z celého světa.

Celému město vévodí dominantní hradní komplex Hohensalzburg, který skýtá úžasný panoramatický výhled. Co se týče architektury, tak např. volně přístupné mirabellské zahrady vám plně obnaží svou barokní krásu.

No a co děti, mají si kde hrát? Ale jistě, i když musíme uznat, že takového korálového žraloka, hlavní magnet rozsáhlého muzea Haus der Natur, je lepší si spíše jen prohlédnout.

Rakousko je zemí, kde si na své přijdou jak aktivní, tak i pasivní turisté. Postupně vám odhalíme různé tipy a zajímavosti z jeho luhů a hájů. 

 

Sever Rakouska: tipy na výlet a dovolenou

Jih Rakouska: tipy na výlet a dovolenou

Východ Rakouska: tipy na výlet a dovolenou

Západ Rakouska: tipy na výlet a dovolenou

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Dobrou chuť! - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Nejstarší zoo na světě mají ve Vídni. Vznikla za Marie Terezie
Švadlena Betsy Rossová ušila historicky první americkou vlajku a v českých zemích vládla císařovna Marie Terezie. Psal se rok 1753. Tehdy byla založena nejstarší dosud existující zoologická zahrada, rakouská Tiergarten Schönbrunn.
Hallstatt získává čelní umístění v anketách o nejkrásnější místo Rakouska. - Cestovinky.cz
Hory a ledovce
Hallstatt je malebné městečko s podivnými pohřebními zvyky
Pohlednicově krásné město Hallstatt láká hned na několik atrakcí, i když patří rozlohou k těm menším pokladům Rakouska. Tu nejbizarnější ale mohou turisté najít v místní kostnici.
obrazek
Historické stavby
Vídeň je království starých soch. Podívejte se na ty nejkrásnější
Ve Vídni se nachází celkem 1 716 mostů, 900 kašen s pitnou vodou a okolo 54 kašen památkových. Kdybyste ale chtěli vědět, kolik tam mají nádherných soch inspirovaných antickým „zlatým věkem“, máte smůlu, to žádné statistiky neuvádějí.
Rakousko a koronavirus
Praktický rádce
Necestujte do Tyrolska, vzkazuje ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničních věcí právě vydává doporučení občanům České republiky necestovat do rakouské spolkové země Tyrolsko. Tato oblast přímo sousedí s koronavirem nejvíce postiženým místem, severní Itálií.
Belvedere Vídeň
Průvodce městem
Vídeň: Průvodce a zajímavá místa
Vídeň je okouzlující, ať už ji navštívíte v kterémkoli ročním období, při jakékoli příležitosti.
Děti barví vejce na Velikonoce - Cestovinky.cz
Praktický rádce
Užijte si Velikonoce netradičně u našich německých a rakouských sousedů
Čtyři dny volna je potřeba si náležitě užít. A kdy jindy si je můžete beztrestně vychutnat než na Velikonoce?
obrazek
Hory a ledovce
Nejvýše položený lanový park na světě máme za humny
Oblast 51, to je tajemné místo, kde podle konspiračních teorií ufologů držela americká vláda sestřelený létající talíř. V oblasti 47 v Tyrolsku uvidíte nad hlavou také podivně se pohybující objekty.
Dovolená na lyžích - Cestovinky.cz
Lyžování
Češi mají zájem o zimní dovolenou v Rakousku a v Itálii. Co lyžaře táhne do Alp?
Krkonoše, Krušné hory, Šumava, Jizerské hory, Beskydy. České hory našim lyžařům už nestačí. Mnozí z nich se každoročně vydávají na svah za hranice naší země. Kromě Tater lákají nejvíce Alpy. Víte, proč?
vánoční trhy v Rakousku - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Adventní trhy v Rakousku: vzhůru do božské Vídně, ale i dál
Jestli to máte nejblíž Rakouska nebo si od tamních adventních trhů slibujete něco honosnějšího než u nás, nasedněte do auta a neváhejte ani chvilku. Vídeň stojí za to v kterémkoli ročním období. A stejně tak i Linec nebo Salcburk.
Ottensheim - Cestovinky.cz
Parky a rezervace, Ubytování
Nejpodivnější hotel Evropy: Hosté platí za spaní v betonové trubce
Vodní potrubí už nepoužívají k přespání jen bezdomovci. U našich sousedů si na tom založili byznys. Dasparkhotel v Rakousku a v Německu nabízí opravdu originální ubytování, jehož cena vás překvapí.

Kvízy

Kolik stupňů mají Krimmelské vodopády v Rakousku?
Zobrazit odpověď
Tři.
Kolik je ve Vídni celkem mostů?
Zobrazit odpověď
1 716 (k 1. 6. 2016).
Znáte vídeňské pochoutky? Co jsou "osterpinze"?
Zobrazit odpověď
Sladké bochánky z kynutého těsta. Vychutnáte si je např. na vídeňských velikonočních trzích.
Ve které zemi mají nejvýše položený lanový park na světě?
Zobrazit odpověď
Není to daleko - v sousedním Rakousku.
Jak se jmenuje hlavní město Rakouska?
Zobrazit odpověď
Dá se v kanalizačních trubkách vybudovat hotel?
Zobrazit odpověď
Ano, mají ho v Německu a v Rakousku.
Kde najdete vesničku jménem Hovnoret?
Zobrazit odpověď
Ve Švédsku.