Cestování > Země > Evropa > Rakousko

Rakousko

Hlavní město: Vídeň. Počet obyvatel: 8 579 747 (údaj z roku 2015). Rozloha: 83 878, 99 km² (101. největší země světa). Úřední jazyk: Němčina. Měna: Euro. Sousední státy: Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Itálie, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, ČR a Německo.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou pobývat na území Rakouska do 3 měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost v případě soukromého ubytování od třetího dne přechodu státní hranice Rakouska. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Rakousku, Penzinger Straße 11-13, A-1140 Wien, telefon: +431 899 58 11, fax: +431 894 12 00, e-mail: vienna@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 17.00.

Waltz na magickém Dunaji a osobité historické památky všude, kam se jen podíváte? Tak to je prosím Rakousko v jedné větě. A co se týká přírody, tak v Rakousku najdeme čtvrté nejdelší vodopády na celém světě. Dále jedinečné solné doly, temně modravá jezera, půvabná údolí a masivních alpské ledovce.

Vídeň – město s uměleckou duší na každém kroku

Vídeň lze označit za noblesní město, z něhož vyšlo několik revolučních kulturních převratů. Ty navždy změnily kulturní klima své doby.

Jen namátkou: secesní architektonický a výtvarný styl, psychoanalytické hloubání S. Freuda či prostor pro zrod moderního „apoštola“ vážné hudby Gustava Mahlera, který dlouhou dobu působil i jako ředitel Vídeňské státní opery.

Při návštěvě města určitě nesmíte zapomenout usrknout něco málo z proslulé vídeňské kávy nebo ochutnat poctivě dělaný Sacher.  Mohli byste se také podívat např. do Albertiny či nejlépe v letě do zahrad u císařského zámku Schönbrunn.

Salzburg – Mozart a nejkrásnější přírodovědné muzeum Evropy

Hmm…tak na těchto dětských housličkách pilně cvičil maličký Wolfgang Amadeus? Rodný Mozartův dům je jednou z největších atrakcí historického Salzburgu, který sem láka turisty z celého světa.

Celému město vévodí dominantní hradní komplex Hohensalzburg, který skýtá úžasný panoramatický výhled. Co se týče architektury, tak např. volně přístupné mirabellské zahrady vám plně obnaží svou barokní krásu.

No a co děti, mají si kde hrát? Ale jistě, i když musíme uznat, že takového korálového žraloka, hlavní magnet rozsáhlého muzea Haus der Natur, je lepší si spíše jen prohlédnout.

Rakousko je zemí, kde si na své přijdou jak aktivní, tak i pasivní turisté. Postupně vám odhalíme různé tipy a zajímavosti z jeho luhů a hájů. 

Psali jsme o těchto místech

Javascript is required to view this map.

Oblíbené články

Oblast 51, to je tajemné místo, kde podle konspiračních teorií ufologů držela americká vláda sestřelený létající talíř. V oblasti 47 v Tyrolsku uvidíte nad hlavou také podivně se pohybující objekty. Nejde ale o mimozemšťany, ale o fanoušky adrenalinových dobrodružství. Mají tu totiž údajně nejvýše položené lanové centrum světa.

celý článek

Ve Vídni se nachází celkem 1 716 mostů, 900 kašen s pitnou vodou a okolo 54 kašen památkových. Kdybyste ale chtěli vědět, kolik tam mají nádherných soch inspirovaných antickým „zlatým věkem“, máte smůlu, to žádné statistiky neuvádějí. Ale víme minimálně o 7 sochách, které vás rozhodně zaujmou. Ukážeme vám je na fotkách.

celý článek

Krkonoše, Krušné hory, Šumava, Jizerské hory, Beskydy. České hory našim lyžařům už nestačí. Mnozí z nich se každoročně vydávají na svah za hranice naší země. Kromě Tater lákají nejvíce Alpy. Víte, proč?

celý článek

Jestli to máte nejblíž Rakouska nebo si od tamních adventních trhů slibujete něco honosnějšího než u nás, nasedněte do auta a neváhejte ani chvilku. Vídeň stojí za to v kterémkoli ročním období. A stejně tak i Linec nebo Salcburk.

celý článek

Vodní potrubí už nepoužívají k přespání jen bezdomovci. U našich sousedů si na tom založili byznys. Dasparkhotel v Rakousku a v Německu nabízí opravdu originální ubytování, jehož cena vás překvapí.

celý článek

Před několika dny jsme zveřejnili článek o nejvtipnějších názvech vesnic, na které můžete při cestování naší zemí narazit. Úspěch sklidil středočeský Pičín, plzeňský Mrtník, zájem byl také o jičínské Kozodírky. Obyvatelům těchto obcí jejich těžký úděl v žádném případě nezávidíme. Máme pro ně ale jednu dobrou zprávu – v zahraničí jsou na tom ještě hůř!

celý článek

Pohlednicově krásné město Hallstatt láká hned na několik atrakcí, i když patří rozlohou k těm menším pokladům Rakouska. Tu nejbizarnější ale mohou turisté najít v místní kostnici. Aby ne, vždyť město se nejvíce proslavilo objevením tisícovky hrobů.

celý článek

Švadlena Betsy Rossová ušila historicky první americkou vlajku a v českých zemích vládla císařovna Marie Terezie. Psal se rok 1753. Tehdy byla založena nejstarší dosud existující zoologická zahrada, rakouská Tiergarten Schönbrunn.

celý článek

Rakousko, konkrétně městečko Tulln, bude již zanedlouho hostit mezinárodní zahraniční veletrh, který je největší svého druhu. Největším lákadlem jsou nepochybně výtvory z živých a umělých květin, překrásné květinové dekorace, kytice a netradiční květinová výzdoba.

celý článek
Stánky schované v jeskyních, čaj s třešňovou vodkou nebo obří adventní kalendář a oživlé betlémy. Vánoční trhy v Evropě mají hodně co nabídnout. Zapomeňte na tradiční výlety po okolních vánočních trzích a prozkoumejte, co nabízí starý kontinent!
celý článek
  •  

Kvízy

Ve které zemi mají nejvýše položený lanový park na světě?
Zobrazit odpověď
Není to daleko - v sousedním Rakousku.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kolik je ve Vídni celkem mostů?
Zobrazit odpověď
1 716 (k 1. 6. 2016).
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Kde najdete vesničku jménem Hovnoret?
Zobrazit odpověď
Ve Švédsku.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Dá se v kanalizačních trubkách vybudovat hotel?
Zobrazit odpověď
Ano, mají ho v Německu a v Rakousku.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Jak se jmenuje hlavní město Rakouska?
Zobrazit odpověď
Vídeň.
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď
Zobrazit odpověď

Cestujete rádi? Pak jste na správné adrese! Právě tady najdete výběr těch nejlepších článků, videí a fotek s cestovatelskou tématikou. Magazín o cestování nejen pro dobrodruhy.